Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yhdysvalloissa posti on pulassa presidentinvaalien postiäänten kanssa – Trump myönsi pantanneensa postilaitoksen rahoitusta

1:58Trump epäilee postiäänestämistä – omien puoluetoverien lisäksi sai arvostelua edeltäjältäänKatso video: Donald Trump epäilee postiäänestämistä.
Julkaistu 15.08.2020 05:31(Päivitetty 15.08.2020 07:00)

MTV UUTISET – STT

Yhdysvalloissa resurssipulassa kärvistelevä postilaitos sanoo odotettavissa olevan postiäänten vyöryn uhkaavan marraskuun presidentinvaalien ääntenlaskentaa.

Postilaitos on varoittanut suurinta osaa osavaltioita siitä, että se ei voi taata kaikkien postiäänten ehtivän perille ääntenlaskuun, kertoo Washington Post. Lehden mukaan postin varoituskirjeen sai heinäkuussa 46 osavaltiota. 

Kuudessa osavaltiossa ja pääkaupunkialueella Washingtonissa mahdollisten viivästysten kerrottiin koskevan vain pientä osaa äänestäjistä. Muita, muun muassa vaa'ankieliosavaltioita Michigania, Pennsylvaniaa ja Floridaa, postilaitos varoitti siitä, että niiden määräpäivät ja aikataulut eivät sovi yhteen postipalveluiden kanssa. Riskinä on, että lähellä määräpäivää lähetetyt äänet eivät ehdi ajoissa perille, jolloin ne hylätään.

Washington Postin mukaan jopa kymmenet miljoonat yhdysvaltalaiset saattavat äänestää marraskuussa postitse. Postiäänestyksen suosioon vaikuttavat muun muassa maan koronavirustilanne ja siihen liittyvät rajoitukset. Joissakin osavaltioissa postiäänten määrän odotetaan nousevan kymmenkertaiseksi aiempiin vaaleihin verrattuna.

Muutamat osavaltiot reagoivat postilaitoksen varoitukseen nopeasti ja ilmoittivat muuttavansa aikataulujaan.

Trump myönsi panttaavansa postin rahoitusta

Postiäänestys on jo pitkään ollut yksi kiistakapula vaaleissa, joissa istuva presidentti Donald Trump pyrkii toiselle kaudelle republikaanien ehdokkaana. Trumpin viesti on jo pitkään ollut, että postiäänestys johtaa laajaan vaalivilppiin. Aiempien vaalien perusteella presidentin väitteelle ei ole löytynyt tukea.

Marraskuun vaaleja pidetään yhtenä syynä postilaitoksen resurssi- ja rahapulaan sekä presidentin haluttomuuteen vauhdittaa pattitilanteen ratkaisua. Useat kansainväliset mediat kertoivat perjantaina Trumpin myöntäneen, että hän vastustaa postilaitoksen lisärahoitusta, jotta postiäänten toimittaminen vaikeutuisi.

Demokraatit puolestaan pyrkivät laajentamaan mahdollisuutta äänestää postitse. Puolue on ehdottanut 3,6 miljardin dollarin tukea osavaltioille vaalien järjestämiseen ja 25 miljardin dollarin tukea postilaitokselle.

–  He tarvitsevat rahaa, jotta posti toimisi ja pystyisi ottamaan kaikki nämä miljoonat ja miljoonat äänestysliput. Jos he eivät saa noita kahta (rahasummaa), se tarkoittaa, ettei yleistä postiäänestystä voi olla, koska siihen ei ole valmiuksia, Trump sanoi Fox Business -kanavan haastattelussa.

Postiäänestyksen sujumisen on arvioitu vaikuttavan erityisesti demokraattien kannattajien äänestysaktiivisuuteen ja puolueen tulevan ehdokkaan Joe Bidenin äänimäärään.

Esivaaleissa myöhästyi 65  000 ääntä

Trump nimitti hiljattain Yhdysvaltain postilaitoksen USPS:n johtoon republikaaneja avokätisesti tukeneen Louis DeJoyn, jota on syytetty postin toimintaa entisestään hidastavien leikkausten tehtailusta. DeJoy sanoi perjantaina, että postilaitoksen resurssit riittävät hyvin äänteen toimittamiseen sen omien standardien mukaisesti.

Postinkulun viiveet ovat vaikuttaneet tätä vuonna jo esivaaleihin, joiden aikana ainakin 65  000 äänestyslippua hylättiin myöhästymisen takia, kertoo National Public Radio -kanava. Sen mukaan muiden virheiden, esimerkiksi äänestäjän allekirjoituksen puutteen tai liian myöhäisen lähetyksen, vuoksi maan eri vaaleissa hylätään vuosittain satoja tuhansia ääniä.

Täydennetty artikkelia klo 7.00 uusilla tiedoilla.

Lisää aiheesta:

Yhdysvaltain oikeusministeriö haastaa Texasin oikeuteen – uusi laki riistää äänioikeuden muun muassa ikääntyneiltä ja vammaisiltaYhdysvaltain presidentti Joe Biden tyrmää republikaanien äänestystä koskevat lakiuudistukset – "kaikkien aikojen vaarallisin uhka vapaille vaaleille"Demokraatit ajoivat läpi postilaitoksen miljardituen edustajainhuoneessa – Trump uhannut käyttää veto-oikeuttaan, jos paketti ei kaadu senaatissaHuoli presidentinvaalien postiäänistä kasvaa – postilaitoksen johtaja pöyristyi demokraattien syytöksistä: "Kykenemme toimittamaan vaalipostin ajallaan"Yhdysvalloissa kiistely postiäänestyksestä jatkuu – postilaitos päätti jäädyttää kyseenalaiset muutokset Yhdysvaltain postilaitosta yritetään pelastaa äänestyksellä, jotta presidentinvaalien postiäänestys toteutuu – Trump jarruttaa viimeiseen asti
Yhdysvaltain vaalit 2020YhdysvallatUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Yhdysvaltain vaalit 2020
  • 26.07.202405:53
    Donald Trump

    Trump ei suostu vaaliväittelyyn Harrisin kanssa – vaatimuksena, että demokraatit valitsevat virallisen ehdokkaansa

  • 20.12.202314:25
    Donald Trump

    Coloradon Trump-päätös suisti Yhdysvallat aivan uuteen tilanteeseen, sanoo Risto E. J. Penttilä

  • 24.04.202319:42
    Yhdysvallat

    Fox Newsin tähtijuontaja Tucker Carlson jättää kanavan – välttyi täpärästi oikeudenkäynniltä viikkoa ennen ilmoitusta

  • 19.04.202309:04
    Yhdysvallat

    Fox News taipui: Maksaa liki 800 miljoonan korvaukset perättömien väitteiden levittämisestä

  • 06.04.202305:24
    Donald Trump

    Trumpin seuraavat syytteet voivat olla jo nurkan takana – Georgiassa selvitetään yritystä kumota osavaltion vaalitulos