Yhdysvalloissa on uusia vahvistettuja tartuntoja nyt noin 50 000 joka päivä viimeisen viikon ajan. Yhdysvalloissa on maailman eniten koronavirustartuntoja, lähes kolme miljoonaa ja yli 130 000 on kuollut.
Presidentti Donald Trumpin arvostelu kiihtyy pandemian hoidon osilta, mikä huolestuttaa jo Trumpin tukijoita.
Northampton on yksi Pennsylvanian osavaltion piirikunnista, joka kääntyi viime vaaleissa demokraateilta republikaaneille ja Donald Trumpille. Marraskuun presidentinvaaleissa huomio on jälleen vaa’ankieliosavaltiossa ja sen tietää myös paikallinen John Easterday. Easterday tukee Trumpin ajatusmaailmaa, erityisesti väitettä, että koronakriisi on täysin hallinnassa.
– Minusta tuntuu, että he liiottelevat virusta. En tunne ketään, joka olisi kuollut siihen eikä tunne kukaan naapureistanikaan, Easterday kertoo MTV Uutisille Eastonin kaupungissa Pennsylvaniassa.
Pennsylvania on selvinnyt moneen osaltioon verrattuna vähemmällä, mutta myös osavaltion koronaluvut ovat kasvussa. Väestöön suhteutettuna erityisesti musta- ja latinoväestö on menehtynyt Yhdysvalloissa koronavirukseen.
– Olemme pulassa! Jos Trump uudelleenvalitaan, olemme kaikki pulassa. Hänestä ei seuraa mitään hyvää.
Ketä aiot äänestää?
– En ainakaan Trumpia, sanoo Fraydoe Romero.
