Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yhdysvallat puolusti edustajainhuoneen puhemiehen mahdollista Taiwanin-matkaa ja sanoi Kiinan suunnittelevan provokaatiota

Yhdysvaltain edustajanhuoneen puhemies Nancy Pelosi.
Yhdysvaltain edustajanhuoneen puhemies Nancy Pelosi.
Julkaistu 01.08.2022 23:07

MTV UUTISET – STT

Yhdysvallat puolusti maanantaina edustajainhuoneen puhemiehen Nancy Pelosin mahdollista Taiwanin-matkaa.

Nancy Pelosin vierailu alkoi piipahduksella Singaporessa, mutta jo pitkään on uumoiltu, että hän kävisi myöhemmin myös Taiwanissa.

– Puhemiehellä on oikeus käydä Taiwanissa, eikä Kiinalla ole mitään syytä kääntää vierailua, joka on linjassa Yhdysvaltojen pitkäaikaisen politiikan kanssa, jonkinlaiseksi kriisiksi, sanoi kansallisen turvallisuusneuvoston edustaja John Kirby.

Kirbyn mukaan on mahdollista, että Kiina valmistautuu sotilaallisiin provokaatioihin lähipäivinä. Tällaisina Kirby mainitsi ohjusten ampumisen Taiwaninsalmeen ja ilmatilanloukkaukset.

"Suora provokaatio"

Kiina on varoittanut, että se tulkitsisi Pelosin vierailun Taiwaniin suoraksi provokaatioksi. Kiina pitää Taiwania kapinallisena maakuntanaan, jonka se haluaa liittää emämaahan, tarvittaessa sotatoimin.

Singaporessa pääministeri Lee Hsien Loong kehotti kokouksessa Pelosia pyrkimään "vakaisiin" suhteisiin Pekingin kanssa. Kiinan uhittelu on aiheuttanut huolta myös Valkoisessa talossa, missä Yhdysvaltain presidentti Joe Biden on yrittänyt laskea Kiinan-suhteiden lämpötilaa.

Pelosi on ilmoittanut käyvänsä Singaporen jälkeen ainakin Malesiassa, Japanissa ja Etelä-Koreassa.

Edustajainhuoneen puhemiehellä on Yhdysvaltain hallinnon hierarkiassa kolmanneksi korkein asema presidentin ja varapresidentin jälkeen.

Lue myös: Putin allekirjoitti laivaston mahtipontisen asiakirjan, jonka mukaan Venäjän suurin uhka on Yhdysvallat

Lisää aiheesta:

Kiina aloitti uudet sotaharjoitukset Taiwanin lähellä USA:n delegaation vierailun takiaKiina aloitti Taiwanin ympäröivällä merellä suurimmat sotaharjoitukset koskaan – ampunut useita ballistisia ohjuksiaBorrell ja G7-maiden ulkoministerit tuomitsevat Kiinan sotaharjoitukset – ASEAN-johtajat varoittavat avoimesta konfliktistaSky News: Pelosi poistunut TaiwanistaGuardian: Britannia lähettämässä delegaation Taiwaniin – Kiina varoitti Yhdysvaltoja "tulella leikkimisestä"Nancy Pelosi saapui Taiwaniin, Kiina aloittaa sotaharjoitukset maan ympärillä
YhdysvallatTaiwanKiinaMaailmanpolitiikkaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Yhdysvallat
  • 16:33
    Andrew Mountbatten Windsor

    Falklandissa sotinut ex-prinssi Andrew menettää myös sotilasarvonsa

  • 15:40
    New York

    Ennakkosuosikki New Yorkin pormestariksi on muslimi, jota Trump herjaa kommunistiksi

  • 06:54
    Kuolema

    Yhdysvallat iski taas Karibianmerellä: "Kolme miestä kuollut"

  • Eilen09:35
    Kanada

    Kanadan pääministeri pyytää Trumpilta anteeksi Ronald Reagan -mainoksen takia

  • Eilen06:41
    Trinidad ja Tobaco

    Trinidad ja Tobagon armeija ykköstason valmiustilaan Trump-huhujen vanavedessä: Paniikkia ilmassa