Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yhdeksän miljardin säästötavoite ei lannista virkamiehiä – näin nopeasti velkasuhde paisuu, jos mitään ei tehdä: "Vielä pystytään kääntämään tämä trendi"

3:19Virkamiehet pysyvät toiveikkaina suurten säästötarpeiden edessä:"Varmasti ihan realistista, että se pystytään tekemään"Valtiovarainministeriön virkamiehet uskovat Suomen pystyvän koviin säästötavoitteisiin.
Julkaistu 09.12.2022 08:58
Toimittajan kuva

Inka Jurkka

inka.jurkka@mtv.fi

Valtiovarainministeriön virkamiesten mukaan yhdeksän miljardin julkisen talouden vahvistamista ei voida tehdä vain kasvua vahvistavilla toimenpiteillä, vaan täytyy myös säästää menoista ja kiristää verotusta.

Valtiovarainministeriö (VM) julkaisi torstaina virkamiespaperin, jossa annetaan suosituksia valtiontalouden hoitoon.

VM suosittelee yhdeksän miljardin säästöjä tehtäväksi kahden eduskuntavaalikauden aikana. Ensi vaalikaudella säästötavoite on kuusi miljardia ja seuraavalla vaalikaudella loput kolme miljardia.

– Siinä on sen verran aikaa, että on varmasti ihan realistista, että se pystytään tekemään. Mutta kyllä se ihmisten arjessa väkisinkin lyhyellä aikavälillä jonkin verran tuntuu, VM:n talouspolitiikan koordinaattori Lauri Kajaoja sanoo Uutisaamussa.

Kajaojan mukaan ei ole realistista, että suurista menoryhmistä, kuten sosiaaliturvasta, sotemenoista ja koulutusmenoista ei jouduttaisi säästämään.

Lue lisää: Ovatko puolueet valmiita kuuden miljardin euron sopeutuksiin? Näin kommentoivat Matias Mäkynen, Riikka Purra ja Petteri Orpo

VM:n hallintopolitiikan alivaltiosihteeri Susanna Huovinen pitää säästötavoitetta kovana, mutta sanoo hankalan tilanteen vaativan sen mukaisia toimenpiteitä.

– Tärkeää olisi löytää tämä kahden vaalikauden mittainen yhteisymmärrys. Jollakin tavalla pystytään sitoutumaan siihen, että kaksi vaalikautta se joka tapauksessa ottaa, jos halutaan tämä tavoite saavuttaa.

Virkamiehet ovat Suomen talouden tilanteesta huolissaan, mutta toivoa on.

– Vielä hyvin pystytään kääntämään tämä heikkenemisen trendi, mutta se vaatii aika paljon, Kajaoja toteaa.

02mtv uutiset_huomenta suomi_maaliskuu2023_16x9

– Ajattelen, että myös sitä toivoa täytyy luoda. Suomalaiset ovat ennenkin olleet vaikeissa paikoissa ja talouden kanssa on oltu aika isoissa ongelmissa. Siitä huolimatta on kyetty yhteisesti ratkaisemaan asioita, Huovinen sanoo.

Mitä tapahtuu, jos mitään ei tehdä?

Velka-aste eli velan suhde vuotuiseen kokonaistuotantoon on tällä hetkellä noin 70 prosenttia. Kajaojan mukaan ilman toimenpiteitä, luku nousee kahden vaalikauden jälkeen 85 prosenttiin ja 15 vuoden kuluttua luku on 100 prosenttia.

– Mennään koko ajan sellaista tilannetta kohti, jossa meillä vähän kasvaa se riski, että huonossa taloustilanteessa julkinen talous ei pysty tulemaan samalla tavalla avuksi, Kajaoja kertoo.

Hallintopolitiikassa tekemättömyys tarkoittaisi sitä, ettei uudistamisen henki toteudu siinä mittakaavassa, mikä olisi tarve.

– Silloin puhutaan esimerkiksi digitaalisuuden edistämisestä ja sellaisista asioista, jotka voivat ehkä helpottaa kansalaisten arkea, Huovinen pohtii.

10:02Virkamiehet linjasivat tarpeet talouden tasapainottamiseksiKatso koko haastattelu tästä.

Lue myös: VM: Suomen julkista taloutta vahvistettava yhdeksällä miljardilla ensi vaalikausina – "Edessä vaikeita aikoja, tarvitaan epämukavia toimenpiteitä"

Lisää aiheesta:

Virkamies tasapainottaisi taloutta kuudella miljardilla, poliitikko ei – ekonomistit kertovat, miksiVM:n Mika Niemelä varoittaa seuraavaa hallitusta: Menoleikkauksia ja veronkorotuksia ei voi välttääOvatko puolueet valmiita kuuden miljardin euron sopeutuksiin? Näin kommentoivat Matias Mäkynen, Riikka Purra ja Petteri OrpoVM: Suomen julkista taloutta vahvistettava yhdeksällä miljardilla ensi vaalikausina – "Edessä vaikeita aikoja, tarvitaan epämukavia toimenpiteitä"Marin kiistää kritiikin julkisen talouden riittämättömästä tasapainottamisesta – "Hallitus tehnyt rakenteellisia uudistuksia"Julkiseen talouteen tulossa yli kolmen miljardin aukko – valtiovarainministeriö arvioi hallituksen tavoitteiden silti täyttyvän 
TalousPolitiikkaValtion budjettiEduskuntaUutisaamuKotimaa

Huomenta Suomi nähdään MTV3-kanavalla joka arkiaamu kello 6.25-9.30 välisenä aikana. 

Viikonloppuisin Huomenta Suomi nähdään kello 9-12. 

Ohjelma on katsottavissa myös  MTV Katsomossa ja MTV Uutiset Livessä. 

Tuoreimmat aiheesta

Talous
  • 17:28
    Talouskasvu

    Etla alentaa kasvuennustettaan 0,8 prosenttiin – kotitalouksien kulutus sakkaa

  • 06:59
    Korot

    Wall Street sulkeutui laskussa Fedin korkopäätöksien edellä

  • 06:12
    Yrittäjyys

    Energiakummisetä Sture kertoo, millä Suomi nousee – vihreään siirtymään tuhlattu 300 miljardia: "Kukaan ei osaa, kaikki saa rahaa"

  • Eilen09:43
    Huijaukset

    Liian hyvää ollakseen totta? Nämä merkit paljastavat sijoitushuijauksen

  • Eilen09:11
    Teollisuus

    Pomon ilme kertoo kaiken: Kemianteollisuus kärvistelee