Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

William Poromaa muutti erilleen Frida Karlssonista: "Tuntui hieman oudolta" – länsinaapurissa on oltu ihmeissään

William Poromaa perustelee muuttoratkaisua urheilullisilla syillä.
William Poromaa perustelee muuttoratkaisua urheilullisilla syillä.
Julkaistu 25.10.2021 07:50

MTV URHEILU – STT

Ruotsalainen maastohiihtäjä William Poromaa on tehnyt parisuhteessaan rajuja ratkaisuja kehittyäkseen urheilijana. Länsinaapurissa on oltu ihmeissään, kun Poromaa muutti avopuolisonsa, huippuhiihtäjä Frida Karlssonin luota Sollefteåsta Åsarnaan harjoittelemaan.

Poromaa muutti kotoaan voidakseen treenata lajin toisen ruotsalaisen huipun Jens Burmanin kanssa. Poromaa löysi itselleen talon vain 700 metrin päässä Burmanista.

– Aluksi se tuntui hieman oudolta. Olimmehan me olleet Fridan kanssa joka päivä yhdessä jo viisi vuotta, Poromaa myöntää.

– Kaikki on kuitenkin sujunut hyvin.

Poromaa ei ole tuntenut itseään yksinäiseksi, sillä hän on viettänyt myös vapaa-aikaansa Burmanin ja muiden Åsarnassa harjoittelevien hiihtotuttavien seurassa.

– Tietenkin minulla on ikävä Fridaa, mutta asiaa voi tarkastella monella tavalla. Monet ihmissuhteet toimivat ihan hyvin, vaikka ihmiset asuvat erillään, Poromaa jatkaa.

Poromaa ja Karlsson elävät erillään "toistaiseksi".

– En ole ilmoittanut, mitään päivämäärää, milloin olen ajatellut muuttaa. Ei mitään sellaista, Poromaa kertoo.

– Olemme tietenkin pohdiskelleet, miten tästä jatketaan. Että muutetaanko yhteen, mihin muutetaan ja miten kaikki järjestetään. Teemme nyt ratkaisut urheilun ehdoilla.

Karlsson viihtyy kotona

1:43Ruotsalaistähti Frida Karlsson maansa myyneenä Rukan maalialueella – ei vastannut kysymykseen Therese JohaugistaFrida Karlsson oli maansa myyneenä Rukan maalialueella MTV Urheilun haastattelussa marraskuussa 2020.

Poromaan mukaan erillään asuminen sopii myös Karlssonille.

– Frida viihtyy Sollefteåssä. Hänen ystävänsä asuvat siellä.

Poromaa kehuu myös yhteistyötä Burmanin kanssa. Kaksikko on tehnyt suunnilleen puolet kesä- ja syyskauden harjoittelusta yhdessä.

– Molemmat hyötyvät tästä ratkaisusta. Ennen hyödynsimme yhteisharjoittelua vain leireillä, mutta nyt voimme toteuttaa saman myös kotioloissa.

Burman vahvistaa asian.

– Yhteisharjoittelusta on hyötyä monissa tilanteissa, varsinkin vauhdikkaimmissa hiihtoharjoituksissa, Burman kertoo.

– Tällä on myös kannustava vaikutus. Jos jommallakummalla on huono päivä, toinen on vieressä puskemassa eteenpäin.

Tavoitteet mitalisijoissa

Kaksikolla on myös yhteinen tavoite, olympiamitali.

– Ylitin kynnyksen, kun pääsin maailmancupissa ensi kertaa palkintopallille, Burman kertoo.

– Sain siitä itseluottamusta ja haluan vakiinnuttaa tasoni sinne ainakin jokaisena hyvänä päivänä. Tunnen, että voin saavuttaa olympiamitalin ja unelmoin viidenkympin kultamitalista.

Poromaa tähtää ennen olympiamitalia välitavoitteeseen.

– Toivon, että pääsisin ensi talvena palkintopallille maailmancupissa. Treenaamme nyt korkealla tasolla, ja tunnen, että jotain hyvää tästä on tulossa, Poromaa uskoo.

MaastohiihtoUrheiluHiihtolajit

Lisää aiheesta:

Suvi Minkkisen suursatsaus maksoi itsensä nopeasti takaisin: "Se taisi iskeä aika kovaa"Kuvaan olympiavoittajan kanssa – Suomipop-tähti loksautti leuat avauskisassaan: "Miten sinä noin pystyit vetämään?"Therese Johaug innostui Maja Dahlqvistin ja Frida Karlssonin suunnitelmista – "Pidän siitä todella!"Frida Karlsson tylyttää Ruotsin maajoukkuetta – nauraa arvostelijoille: "He eivät tiedä yhtään mitään"Ruotsin hiihdossa kuohuu – kaksi kirkkainta tähteä pois maajoukkueestaMaastohiihtäjä Vilma Nissinen kehuu vuolaasti harjoituskumppaniaan Krista Pärmäkoskea: "Häntä kiinnostaa, mitä minä teen"

Tuoreimmat aiheesta

Maastohiihto
  • ti16:46
    Urheilu

    Suomen hiihtokärjeltä kova ratkaisu

  • ma20:57
    Hiihtolajit

    Onko suomalainen maastohiihto kriisissä? Tämä yksityiskohta nostaa erityisesti päätään: "Kiire tulee"

  • ma17:35
    Hiihtolajit

    Johannes Kläbolle kovaa kritiikkiä – vertaus Iivo Niskaseen: "Pilkka osui omaan nilkkaan"

  • ma16:17
    Hiihtolajit

    Hiihtotähdestä levisi erikoinen kuva – "Kallista"

  • 14.12.16:41
    Urheilu

    Yllätysvoittaja Davosissa – Vilma Ryytty ylsi uransa parhaaseen