Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Vuosimallin 2013 Mercedes-Benz CLA kuvattu salaa Nürburgringillä

Julkaistu 25.06.2012 12:39

Ensi vuonna markkinoille tulevan uuden Mercedes-Benz CLA:n prototyyppi on kuvattu testiajoissa Saksan Nürburgringillä.

Muodoiltaan uusi CLA noudattelee pitkälti huhtikuussa Pekingin autonäyttelyssä esiteltyä Concept Style Coupé -konseptiautoa, mutta kuvien perusteella siinä tulee olemaan maltillisemmin muotoillut puskurit, pienemmät renkaat, erinäköiset ajovalot ja tavanomaisemmat sivupeilit. Ovien kahvat ovat samat kuin A-sarjassa.

A-sarjan kanssa alustansa ja tekniikkaa jakava CLA asettuu Mercedes-Benzin mallistossa hinnaltaan ja ominaisuuksiltaan C-sarjan porrasperän perään, vaikka CLA tuleekin olemaan 47 milliä pidempi, 121 milliä leveämpi ja 47 milliä matalampi kuin C-sarjan porrasperä.

CLA:n saa sekä etu- että nelivetoisena, ja vaihteistona autossa on joko 6-vaihteinen manuaali- tai 7-vaihteinen kaksoiskytkinvaihteisto.

Moottorivaihtoehdot ovat joko 120–208-hevosvoimainen bensiinikone tai 108–168-hevosvoimainen turbodiesel. CLA-mallien huipulla on kuitenkin nelivetoinen, 2-litrainen turbo-AMG, josta polleja irtoaa 340.

Autocar / Teknari

Lisää aiheesta:

Tällainen on tyypillinen "peukkukuski" – poliisilta karu havainto liikenteestäKauppakeskusten pysäköintialueet ruuhkautuvat joulun alla – autoilija, osaatko toimia?Tilaisuus teki autovarkaan OulussaKun BMW-kuskin tutun reitin yksityiskohta muuttui, rysähti – katso varoittava video HelsingistäNäin vaarallisen suojatien ylitys sujui Helsingin aamuruuhkassa – huomaisitko sinä nämä jalankulkijat ratin takaa?Näin sumuvaloja pitää oikeasti käyttää – "Valitettavan usein näkee..."
AutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Autot
  • 13:48
    Poliisi

    Tällainen on tyypillinen "peukkukuski" – poliisilta karu havainto liikenteestä

  • 13.12.11:59
    Pysäköinti

    Kauppakeskusten pysäköintialueet ruuhkautuvat joulun alla – autoilija, osaatko toimia?

  • 11.12.07:02
    Oulu

    Tilaisuus teki autovarkaan Oulussa

  • 9.12.09:59
    Lifestyle

    Kun BMW-kuskin tutun reitin yksityiskohta muuttui, rysähti – katso varoittava video Helsingistä

  • 9.12.08:24
    Liikenneturvallisuus

    Näin vaarallisen suojatien ylitys sujui Helsingin aamuruuhkassa – huomaisitko sinä nämä jalankulkijat ratin takaa?