Europarlamentaarikko Ville Niinistö (vihr.) ja kansanedustaja Paavo Arhinmäki (vas.) ovat tunnettuja jalkapallon ystäviä. Suomen historiallinen maaottelu Liechtensteinia vastaan voi tehdä pitkäaikaisesta haaveesta totta.
Europarlamentaarikko Niinistö on julkisesti tunnustautunut Kaarinan Poikien, Turun Palloseuran ja englantilaisen Tottenham Hotspurin kannattajaksi sekä pyrkinyt Suomen Palloliiton puheenjohtajaksi.
Huomisiltana katse on kuitenkin vankasti maajoukkueessa – Suomi kohtaa Liechtensteinin kamppailussa, jonka voittamalla Suomi saa historiansa ensimmäisen miesten arvokisapaikan.
– Aion katsoa pelin Kansalaistorilla. Ajattelin mennä sinne katsomaan, kun ei ole lippua paikan päälle, Niinistö kertoo.
– Tässähän on ollut varsinainen buumi käynnissä. Sitä on ollut ilo seurata, Niinistö riemuitsee.
Huuhkajien yksittäistä pelaajista Niinistö kiinnittää huomiota etenkin – vähemmän yllättäen – turkulaistaustaisiin pelaajiin.
– Maalivahti Lukas Hradeckyn hämähäkkimäiset otteet lämmittävät sydäntä, Niinistö kuvailee.
"Vähintään kolmella tai neljällä maalilla voitetaan"
Suomi lähtee perjantai-illan otteluun massiivisena ennakkosuosikkina. Tämä näkyy myös Niinistön tulosveikkauksessa.
