Von der Leyen: EU:n muutettava tukisääntöjään USA:n massiivisen ilmastopaketin vuoksi – vihreään siirtymään harkittava lisää rahaa
Euroopan unionin on muutettava valtiontukia koskevia sääntöjään ja harkittava lisärahoitusta vihreään siirtymään, sanoo EU-komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen. Asiasta uutisoivat muun muassa talouslehti Financial Times ja uutistoimisto Bloomberg.
Von der Leyenin ehdottamat toimet olisivat vastaus Yhdysvaltojen satojen miljardien dollarien ilmastopakettiin. Elokuussa hyväksytty ilmastopaketti sisältää avokätisiä tukia vihreille teknologioille, mikä on aiheuttanut närää Euroopassa ja nostattanut jopa huolia kauppasodasta. Arvostelijoiden mukaan Yhdysvallat houkuttelee investointeja pois Euroopasta.
Von der Leyenin mukaan vaarana on, että Yhdysvaltojen ilmastopaketti johtaa epäreiluun kilpailuun. Hänen mukaansa EU:n tulee muuttaa valtiontukia koskevia sääntöjään siten, että julkisten investointien tekeminen helpottuu.
– Pyrimme huolellisesti välttämään vääristymiä EU:n sisämarkkinoilla. Se on hyvin tärkeää. Mutta meidän täytyy myös pystyä vastaamaan kasvavaan globaaliin kilpailuun puhtaissa teknologioissa, von der Leyen sanoi Financial Timesin mukaan.
Von der Leyen kommentoi asiaa puheessaan Belgian Bruggessa sunnuntaina.
Ilmastopaketin odotetaan nousevan pöydälle maanantaina, kun Yhdysvaltojen hallinnon ja EU-komission edustajat tapaavat lähellä Washingtonia. Tapaamiseen osallistuvat muun muassa Yhdysvaltojen ulkoministeri Antony Blinken ja EU:n kilpailukomissaari Margrethe Vestager.
Uusimmat
-
22:58
IL: Vanhanen kutsunut puolueet puimaan Nato-aikataulua
-
22:18
Poikkeuksellinen tapaus kiekkomatsissa – epäkohtelias temppu johti luovutusvoittoon: "Oudointa mitä olen nähnyt"
-
22:15
Operaatio Timo jumissa Ukrainan ja Puolan rajalla – kyydissä yli 30 000 leipää ja generaattori
-
22:09
Puola ostaa Yhdysvalloista kymmenellä miljardilla HIMARSeja ja pitkän kantaman raketteja sekä ohjuksia – MTV seuraa sotaa
-
21:55
Bachelor-miehet tekevät yllätyspäätöksen ruususeremoniassa: "Nyt on sellainen tilanne, että..."
-
21:27
Brittipoliisi paljastui sarjaraiskaajaksi – tuomittiin 36 elinkautiseen
-
21:06
Vahvistettuja kuolonuhreja jo 7 000 – asiantuntijat arvioivat, että todellinen uhriluku voi olla jopa 20 000
-
20:53
Turkissa maanjäristyksen tuhoalueille on julistettu kolmen kuukauden poikkeustila, vahvistettuja kuolonuhreja jo yli 7 000 – MTV Uutiset seuraa Turkin ja Syyrian maanjäristystä
-
20:39
Joukkuetoverilta suoraa puhetta Cristiano Ronaldosta: "Tekee otteluistamme vaikeampia"
-
20:33
Kirjeenvaihtajan kommentti: Biden pitää kansakunnan tila -puheensa laskevien kannatuslukujen keskellä – tähtäimessä silti 2024 presidentinvaalit
-
20:26
Tuntematon vandaali levittää nauloja ja metalliromua risteysalueille Vihdissä
-
20:26
Alkaako Venäjän suurhyökkäys sodan vuosipäivänä? Asiantuntija: "Kuulostaa epärealistiselta"
-
20:21
Liubov, 102, on selvinnyt kolmesta nälänhädästä: Tekee nyt maastoutumisasuja ukrainalaisille tarkka-ampujille
-
20:15
Tanya on maailman isojalkaisin nainen – ennätyksellä on kuitenkin nurja puoli: "En ole kiinnostunut jalkafetissimaailmasta"
-
19:50
Kaupan alan työriitaan ei sopua, lakot alkanevat torstaina – koskee useita hypermarketteja ympäri Suomen
-
19:39
Valtteri Bottas julisti kolme tavoitetta toiseen F1-kauteensa Alfa Romeolla
-
19:31
Ulkoilijat ihmettelivät: Järven jäälle ilmestyi Richard Scarryn touhukas maailma Hämeenlinnassa
-
19:30
Helenillä sähkökatko Helsingissä – noin 2000 asiakkaalla sähköt poikki
-
19:30
SM-liigan puheenjohtaja avasi MTV Urheilulle aikataulua – näin sarjajärjestelmän tulevaisuudesta tiedotetaan
-
19:14
EK:n Häkämies vihjaa hallituksen sotkeutuneen kunta-alan sopimukseen: "Syntyi ratkaisu, jonka vahingollisuus nyt nähdään"
-
Lataa lisää