Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Voitaisiinko koronakaranteenia lyhentää? THL:n Salminen rajaisi lyhyemmän karanteenin vain rokotetuille

3:33Voisiko koronakaranteenia lyhentää? Mika Salminen vastaaNäin Mika Salminen kommentoi ehdotusta koronakaranteenin lyhentämisestä.
Julkaistu 05.01.2022 15:13
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Omikron-koronamuunnoksen levitessä Suomessa yhä useammat painivat sen kanssa, että altistumista seuraava koronakaranteeni estää työnteon.

Monilla on mahdollisuus etätöihin, mutta niille, joille se ei ole mahdollista, 10 päivän koronakaranteeni aiheuttaa ison haasteen töiden osalta.

Keskustelussa onkin noussut esille kysymys siitä, voitaisiinko koronakaranteenin pituutta lyhentää jatkossa. Se helpottaisi osaltaan myös yrittäjien ja kriittisten yhteiskunnan palveluiden haastetta saada työntekijöitä vuoroihin.

Lue myös: THL selvittelee koronakaranteenin lyhentämistä – omikronin ennustetaan valtaavan koko Suomen

Salminen: Omikron itää nopeammin

Johtaja Mika Salminen Terveyden ja hyvinvoinnin laitokselta kertoo, että omikronin itämisaika huomattavasti aiempia koronamuunnoksia lyhyempi ja se on altistumisesta vain pari päivää.

Tämä osaltaan myös lyhentää aikaa, jonka henkilö on oireinen ja tartuttava.

– Tämä puoltaisi ehkä karanteeniajan lyhentämistä, Salminen pohtii.

Salminen ei kuitenkaan lyhentäisi karanteeniaikaa rokottamattomien osalta. Hänen mukaansa juuri rokote estää viruksen lisääntymistä elimistössä, minkä takia myös tartuttamisaika voi olla rokottamattomilla pidempi.

THL pohtii karanteenin lyhentämistä

Koronatartunnalle altistuneen henkilön karanteeni on nykyisellään 10 päivän mittainen, vaikka oireita ei olisi.

Ehdotuksia karanteeniajan lyhentämisestä on esitetty, ja THL:n päätöksiä sen suhteen odotetaan pian.

Tässä vaiheessa mitään ratkaisua koronakaranteenin lyhentämisestä ei ole tehty.

– THL tulee lähipäivinä ohjeistamaan, mikäli tarvetta on, karanteenin ja eristyksen mahdollisesta lyhentämisestä. Tätä asiaa nyt aktiivisesti tällä hetkellä katsotaan, THL:n Mika Salminen kertoo.

Lisää aiheesta:

Koronakaranteenin lyhentämisestä päätös mahdollisesti tällä viikolla – toteutuuko THL:n ehdotus?THL ehdottaa karanteenin lyhentämistä viiteen vuorokauteen – Salminen MTV:lle: Rokottamattomat todennäköisesti jäämässä ulkopuolelleTHL selvittelee koronakaranteenin lyhentämistä – omikronin ennustetaan valtaavan koko SuomenSairauslomat voivat lamauttaa Suomen: Mika Salmisen mukaan koronakaranteenin lyhentäminen on mahdollista jo lähiaikoina – "Omikronista parannutaan nopeammin"Muutos voimaan: Koronakaranteeniin voi joutua jatkossa yhä useampi – altistuneita etsitään jatkossa tiheämmällä seulallaHUS väläyttää koronakaranteenin lyhentämistä – "Sillä on mittavat vaikutukset"
KoronatilanneKoronarokotusTHLKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronatilanne
  • 24.09.202410:25
    Tartuntataudit

    Nämä taudit jylläävät nyt – "Vain jäävuoren huippu"

  • 23.08.202405:57
    Koronarokotus

    Koronakeskustelu kummastuttaa lääkäriä: "Pelottelua"

  • 09.08.202407:17
    Koronavirus

    Koronatapaukset ovat nousussa, mutta taudinkuva on lieventynyt – "Vakava sairastuminen huomattavasti vähäisempää"

  • 31.05.202411:52
    Terveys ja hyvinvointi

    Uusi koronavariantti "FLiRT" leviää maailmalla – infektioylilääkäri: "Emme palaa lähtöruutuun"

  • 19.11.202311:25
    Helena Petäistö

    Helena Petäistö: Rokotussekoilu ja irvokas maskilinjaus todistavat, että Suomesta on tullut vahvojen valtakunta – riskiryhmät jätetään surutta syrjään