Virolaista Suomenkin alamaailmassa toiminutta Veikoa on kuultu tänään videoyhteyden kautta Aarnio-oikeudenkäynnissä. Veiko vastasi syyttäjien ja törkeistä huumausainerikoksista syytetyn Jari Aarnion puolustuksen kysymyksiin Saksasta.
Veikon kertomus pysyi melko samanlaisena kuin aiemmin poliisin kuulusteluissa, nyt hän ei tosin ollut varma, kuka oli antanut kirjekuoren, jonka hän oman kertomansa mukaan toimitti Aarniolle Helsingin Kalliossa vuonna 2002.
Poliisikuulusteluissa hän oli tunnistanut rahakuoren antajaksi Aarnion rikoskumppaniksi epäillyn, entisen jengipomo Keijo Vilhusen. Nyt Veiko kuvasi vain, että Kekeksi kutsuttu mies oli 186-senttistä Veikoa pidempi ja vaaleampitukkainen.
- Minä jäin yhtä valokuvaa katomaan kauemmin, en ole sanonut, että se voisi olla hän. En ole siitä varma, Veiko kuvasi oikeudessa kuulusteluihin liittynyttä tunnistustilannetta.
Oliko yksi henkilöistä sellainen, joka näytti eniten häneltä, syyttäjä kysyi salissa.
- Se oli jostakin tutun näköinen henkilö, Veiko tyytyi sanomaan.
Veikon mukaan hän toimitti Kekeltä saadut rahat Aarniolle lapsuudenystävänsä pyynnöstä. 2000-luvun puolivälissä ammuttu ystävä oli Veikon mukaan Aarnion rikoskumppani muun muassa prostituutiobisneksessä.
Veikon todistus rahojen luovuttamisesta on tärkeä, koska Aarnio itse on kertonut saaneensa kalliolaisella parkkipaikalla vuonna 2002 rahaa virolaiselta Veikolta. Aarnion mukaan kyseessä oli eri Veiko ja rahojen antaja oli kuoleva suomalaismiljönääri, ei suinkaan "Keke" tai virolainen mafioso.

