Brown Reclusen suora käännös olisi ruskea erakko, joskin termi viittaa pieneen mutta hengenvaarallisen myrkylliseen Violonistihämähäkkiin.
Ville Herttuan ja Tia Malisen omistaman ja kasvattaman Brown Reclusen nimi ei kuitenkaan ole ollut enne kummassakaan mielessä.
– Hevonen on isokokoinen mutt kiltti ja hyvin sosiaalinen yksilö. Se on iloinen ja reipas poika joka ei ole koskaan huonolla tuulella, Emma Väre luonnehtii.
Hän työskentelee isänsä Risto Väreen tallilla, jonne nelivuotias lämminveriruuna muutti noin kuukausi sitten. Aiemmin se asui ja valmentautui synnyinkodissaan.
– Hevonen oli ensin kuukauden laitumella, kun Villen perheellä oli remppaa, muuttoa ja muuta hässäkkää elämässään. Sitten hän soitti että tulehan hakemaan tämä treeniin, Emma muistelee.
Väreet ja Herttuan perhe olivat hyviä tuttuja jo ennestään, joten spontaani tallinvaihdos sujui sulavasti. Sitä paitsi Emma ja Brown Recluse olivat hekin vanhoja työkavereita.
– Ajoin tällä ensimmäisen kerran Härmässä Nordic King -tapahtumassa, kun hyppäsin puikkoihin noin kymmenen minuutin varoitusajalla, Väre naurahtaa.
– Ville ajoi itse vielä yhden startin mutta jäi pussiin. Silloin hän sanoi että nyt paloi oma kortti tälle hevoselle. Että aja sinä kun teillä tuntuu homma pelaavan.
Kaksarista kaksariin
Emma Väre ja Brown Recluse ovat kilpailleet yhdessä viidesti. Jokaisella kerralla sijoitus on ollut kahden parhaan joukossa.

