Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ville Ranta sai Sarjakuva-Finlandian

Lehtikuva
Julkaistu 28.03.2014 14:04(Päivitetty 28.03.2014 15:54)

mtv uutiset-stt

Sarjakuva on muutakin kuin populaarikulttuuria, sanoo Sarjakuva-Finlandian voittaja Ville Ranta. Palkittua teostaan Kyllä eikä ei hän luonnehtii lähinnä kaupunkiromaaniksi.

– Haaveilin jo nuorena tekeväni kaupunkiromaanin, vähän kuin James Joycen Odysseus. Valitsin tietysti oman kotikaupunkini, kertoo Ranta. 

Kyllä eikä ei -albumin tarina sijoittuu 1800-luvun Ouluun, missä herrasväki paheksuu Paavo Ruotsalaista, mutta rahvas kerääntyy herännäisseuroihin. 

Sarjakuvan keskeiset henkilöt ovat historiallisia: oululainen pappi Hans Nyman ja nuori Maria Piponius, joka palaa kaupunkiin pitkältä merimatkalta. Sivuhenkilöiden joukossa seikkailee muiden muassa Elias Lönnrot. 

– Oulusta on helppo kuvitella 1800-luvun pönötystä, sitä on siellä paljon jäljellä. Halusin kuvata pienen suomalaisen kaupungin sivistyneistöä, joka pitää itseään hyvin sivistyneenä, sanoo Ranta. 

Voittajan valitsi kymmenen finalistin joukosta Santtu-Matias Rouvali, Tampere Filharmonian taiteellinen johtaja ja ylikapellimestari. 

– Kuvitukset ovat loistavia, kuin tauluja. Ville Rannan kirja on taideteos itsessään, hän perustelee valintaansa.

Rouvali löytäisi Rannalle muutakin käyttöä. 

– Voisin palkata hänet tekemään kuukausittaista sarjakuvaa Tampere Filharmoniasta. Meillä on yli 90 hörhöä ja aina tapahtuu jotain, sanoi Rouvali palkinnonjakotilaisuudessa.

Ville Ranta tunnetaan sekä monenlaisia aiheita käsittelevistä sarjakuvakirjoistaan että ronskeista pilapiirroksistaan. Hänen mielestään sarjakuva nähdään vieläkin liian yksipuolisesti populaarikulttuurina.

"Sarjakuva on muutakin"

Vuonna 1978 syntynyt Ville Ranta on yksi Suomen tunnetuimmista sarjakuvantekijöistä. Hänen teoksiaan on käännetty useille kielille. 

– Keveys ja helppous ei ole vika sinänsä, mutta haluaisin saada ihmiset ymmärtämään että sarjakuva on muutakin. Vaihtoehtosarjakuvaa ilmestyy Suomessa nykyisin paremmin kuin ennen, mutta se ansaitsisi enemmän kirjallisuuden lukijoita osakseen, sanoo Ranta.

– Ihmiset, jotka haluavat lukea kirjojani, eivät löydä niitä vitsikirjojen ja Aku Ankkojen seasta.  

Sarjakuva-Finlandia jaettiin Tampere kuplii -sarjakuvatapahtuman yhteydessä. Ehdolla oli kaikkiaan 71 sarjakuva-albumia, jotka ilmestyivät viime vuonna. Palkinnon suuruus on 5000 euroa. 

Lisää aiheesta:

Monika Fagerholmille kaunokirjallisuuden FinlandiaTomi Kontiolle lasten- ja nuortenkirjojen Finlandia – Näätä on puliukko, jolla on lukijoille tärkeä viestiLasten- ja nuortenkirjallisuuden Finlandia-voittaja Päivi Lukkarila kustansi voiton napanneen teoksensa itsePiikana New Yorkissa työskennelleen Sally Salmisen bestseller yllätti maailman vuonna 1936 – sensaatio noussut nyt uudestaan valokeilaan Tällainen on Finlandia-voittaja Pajtim Statovci: Kansainvälisesti hehkutettu mies ei kerro itsestään paljoa julkisuuteen – ei hyväksy määritelmää "maahanmuuttajakirjailija"Miki Liukkoselta ei puutu asennetta: "Yritän tehdä helppolukuisia, uutta luovia ja helkutin nerokkaita kirjoja"
Kulttuuri

Tuoreimmat aiheesta

Kulttuuri
  • 21:51
    Pariisi

    Louvrea koetellaan: Vesivahinko vaurioitti satoja teoksia

  • 21:06
    Linnan juhlat

    Yllättäviä paljastuksia ja erikoisia yksityiskohtia – katso Tähtihetket Linnan juhlista

  • pe23:05
    Arkkitehtuuri

    Frank Gehry on kuollut

  • 30.11.20:04
    Ruotsi

    Historian vainoama Gävlen olkipukki juhli adventtisunnuntaita

  • 30.11.16:02
    Berliini

    Bileet vaarassa päättyä: Berliinissä klubit taistelevat henkiinjäämisestä