Vilja Eerikasta kasvoi huoli vuoden 2011 kesällä. Marraskuussa tyttö sijoitettiin kolmeksi kuukaudeksi perhetukikeskus Meripihaan. Kolmen kuukauden aikana Vilja Eerika oppi luottamaan paremmin aikuisiin - eikä hän olisi halunnut palata kotiin.
Meripihan perhetukikeskuksen psyykkisen arvion mukaan Vilja Eerika oli iloinen, huumorintajuinen ja nauravainen tyttö. Sijoituksen alussa hän suhtautui varauksella perhetukikeskuksen henkilökuntaan, mutta ajan kuluessa oppi paremmin luottamaan aikuisiin. Vilja Eerika pyysi perhetukikeskuksen aikuisia pelaamaan, lukemaan iltasatua ja saattoi hakeutua aikuisen syliin tai halata. Arvion mukaan Vilja Eerika haki aikuisen huomiota ja oli välillä mustasukkainen aikuisten muille lapsille antamasta huomiosta. Perhetukikeskuksessa ei havaittu merkkejä isän ilmoittamista Vilja Eerikan raivokohtauksista.
Perhetukikeskuksessa Vilja Eerika piti huoneensa siistinä ja huolehti tavaroistaan. Raportin mukaan hän valikoi usein oma-aloitteisesti seuraavan päivän kouluvaatteet. Viljaa Eerikaa kuvailtiin taitavaksi koululaiseksi ja hän viihtyi koulussa.
Lapsiryhmän suosiossa
Vilja Eerika oli loppuraportin mukaan innostunut luistelusta ja näytti perhetukikeskuksessa mielellään aikuiselle mitä on oppinut. Hän myös aloitti kuoroharrastuksen tammikuussa 2012. Perhetukikeskuksen mukaan Vilja Eerika tuli hyvin toimeen muiden lasten kanssa. Sijoituksen alussa hän hakeutui mieluummin tyttöjen seuraan, mutta sijoitusajan kuluessa hän leikki sujuvasti sekä tyttöjen että poikien kanssa. Arvion mukaan Vilja Eerika osasi hyvin pitää puoliaan, eikä hän yrittänyt miellyttää toisia lapsia. Arvion mukaan Vilja Eerika oli perhetukikeskuksen lapsiryhmässä suosittu.
Pääsääntöisesti Vilja Eerika nukkui sijoitusaikanaan hyvin, vaikka välillä nukahtaminen oli vaikeaa. Tyttö kuitenkin heräsi helposti aamuisin katsomaan lastenohjelmia.

