Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Viking Gracen karilleajon syy ehkä myrsky – tuuli ei kuitenkaan ollut poikkeuksellinen: "Laivat liikennöivät paljon kovemmissakin myrskyissä"

0:53Gracen karilleajo Maarianhaminan edustalla johtuu myrskystä – Viking Line:"Täällä tuulee todella kovaa"Viking Grace ajoi karille myrskyn takia, Viking Linen tiedotusjohtaja Johanna Boijer-Svahnström kertoo videolla.
Julkaistu 21.11.2020 17:16
Toimittajan kuva

Juulia Jaulimo

juulia.jaulimo@mtv.fi

Viking Linen mukaan Viking Gracen pohjakosketus johtui todennäköisesti myrskystä. Meteorologi kertoo, että tuuli puhalsi onnettomuushetkellä alueella 21 metriä sekunnissa, mutta että laivat liikennöivät tavallisesti pahemmissakin myrskyissä.

Myrsky ja kova puuskittainen tuuli on ainakin yksi tekijä Viking Gracem onnettomuudessa, mahdollisesti ainoa tekijä, kertoo Viking Linen tiedotusjohtaja Johanna Boijer-Svahnström MTV Uutisille.

Forecan meteorologi Christian Roine kertoo, että Maarianhaminan eteläpuolella avomerellä tuuli on onnettomuushetkenä puhaltanut 21 metriä sekunnissa.

– Mutta jos onnettomuus on tapahtunut ihan lähellä satamaa satama-altaassa, niin tuuli on siinä varmasti hieman heikompi. Mantereellakin tuuli on ollut 10–11 metriä sekunnissa eli ihan kunnioitettavat lukemat.

Viking Gracen pohjakosketus tapahtui aivan lähellä satamaa. Sääolosuhteet voivatkin vaikuttaa rantautumiseen enemmän kuin merenkäyntiin avomerellä.

– Satama-altaassa operoidessa käsittääkseni myös tuulen suunnalla on merkitystä ja jos Google Mapsin kuvaan satama-altaan suunnasta on luottaminen, Viking Grace on rantautunut myötätuulessa. Tuollainen tuuli ja etenkin suora myötätuuli saattaa vaikeuttaa rantautumista, Roine analysoi.

Vaikka kaiken kaikkiaan voidaan puhua myrskytuulesta, sääolosuhteet eivät kuitenkaan onnettomuushetkellä olleet poikkeukselliset.

– Laivat liikennöivät paljon kovemmissakin myrskyissä, Roine sanoo.

Sukeltajat tutkivat laivan pohjaa tällä hetkellä, sen jälkeen tehdään päätös laivan irrottamisesta. 

Lue myös: MTV seuraa: Satojen matkustajien risteilyalus ajanut karille Ahvenanmaalla – Sukeltajat tutkivat parhaillaan aluksen pohjaa

Tältä näyttää Viking Gracen turmapaikalla – katso kuvat ja videot!

Gracen karilleajo Maarianhaminan edustalla johtuu myrskystä – Viking Line: "Täällä tuulee todella kovaa"

Lisää aiheesta:

Merikapteeni Viking Gracen onnettomuudesta: Aina voi sattua, kun on pimeää ja myrskyääOtkesin johtaja: Liian aikaista sanoa, oliko sää syynä Viking Gracen karilleajoon – ensitietojen perusteella kyseessä hyvin erilainen tilanne Amorellaan verrattunaVielä ei tiedetä, milloin matkustajat pääsevät pois Viking Gracelta – syövät parhaillaan illallista laivayhtiön piikkiinEnsin Amorella ja nyt Grace – kaksi Viking Linen alusta on ajanut karille Ahvenanmaalla tänä vuonnaGracen karilleajo Maarianhaminan edustalla johtuu myrskystä – Viking Line: "Täällä tuulee todella kovaa"Amorella ajoi karille kapeikossa, joka on laiva-asiantuntijan mukaan "konstikas paikka" – tämä haastavasta saaristoreitistä tiedetään
LaivaonnettomuudetOnnettomuudetMaarianhaminaSääViking Line Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Laivaonnettomuudet
  • 24.10.10:13
    Estonian onnettomuus

    Epäily: Venäjä käyttänyt Estonian hylkyä vakoiluun, mediat kertovat

  • 12.10.14:25
    Historia

    Suomalaisprofessori selvitti Endurance -laivan uppoamissyyn vuonna 1915

  • 10.10.06:42
    Pelastusoperaatiot

    Lohjalta löytyy ainutlaatuinen allas, jossa harjoitellaan myrskystä pelastautumista – katso video

  • 13.8.14:14
    Japani

    Huvialus ja rahtilaiva törmäsivät Japanin edustalla – yksi kuollut, useita kateissa

  • 6.7.17:49
    Venäjä

    Laukaansuun satamassa vaarallisen aineen vuoto: Liikenneministeriö hätäkokoukseen