Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Viking Line: Ei kunnon keinoja valvoa prostituutiota

Julkaistu 07.03.2011 10:56(Päivitetty 09.03.2011 12:30)

Laivaliikennöitsijä Viking Linella on rajalliset mahdollisuudet valvoa risteilyllä tapahtuvaa seksin myyntiä. Viking Linen mukaan toiminta ei kuitenkaan ole tavanomaista.

Ruotsalainen Expressen kirjoittaa tapauksesta, jossa lehden toimittajalle tarjottiin maksullista seksiä Viking Linen 23-tunnin risteilyyn Tukholmasta Turkuun. Seksiä myyvän naisen mukaan mukaan laiva on erinomainen paikka harjoittaa laitonta toimintaa.

Tiedotuspäällikkö Johanna Boijers-Svanströhm Viking Linelta kertoo, ettei prostituutio ole tavanomaista toimintaa.

- Jos kyse olisi laajemmasta toiminnasta, huomaisimme sen kyllä. Keinot valvoa asiaa ovat kuitenkin rajalliset, sillä emme kysele matkustajien reissusuunnitelmia tai voi koputella hyttien ovia.

Viking Line paheksuu mahdollista seksin myyntiä risteilyillään ja korostaa, ettei ole toiminnassa aktiivisena osapuolena.

- Seuraamme keskustelua ja valvomme mahdollisuuksien mukaan. Vastaavaa tapahtuu kuitenkin myös maissa ja on varmasti yleistä myös hotelleissa, Boijers-Svanströhm toteaa.

Seksikaupan valvomista vaikeuttaa myös lainsäädäntö: Ruotsin puolella seksin ostaminen on laitonta, Suomen puolella ei.

Poliisi: Prostituutio laivoilla harvinaista

Expressen: Ruotsinlaivoilla maksullista seksiä

Lisää aiheesta:

Turun telakka purki työehtoja polkeneiden yritysten sopimuksetIhminen jäi puristuksiin traktorin teloihinEmily, 11, pelasti isoäitinsä palavasta autosta, Miska, 14, toisen pojan hukkumiselta – urotyöt palkittiinTuomionanto siirtyi jälleen Kuusamon suurpetokeskuksen rikosjutussaTeboileja katoaa kartalta, henkilöstölle pidettiin info – kysyimme tankkaajilta, hiertääkö Putinin sotakassan kartuttaminenKuudelle syytteet noron turmelemisesta Helsingin Stansvikissä
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 17:20
    Telakkateollisuus

    Turun telakka purki työehtoja polkeneiden yritysten sopimukset

  • 17:19
    Onnettomuudet

    Ihminen jäi puristuksiin traktorin teloihin

  • 16:53
    Sankaritarinat

    Emily, 11, pelasti isoäitinsä palavasta autosta, Miska, 14, toisen pojan hukkumiselta – urotyöt palkittiin

  • 16:21
    Kuusamo

    Tuomionanto siirtyi jälleen Kuusamon suurpetokeskuksen rikosjutussa

  • 15:45
    Teboil

    Teboileja katoaa kartalta, henkilöstölle pidettiin info – kysyimme tankkaajilta, hiertääkö Putinin sotakassan kartuttaminen