Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Viime kaudella sadekelin renkaat haukuttiin – Räikkönen ja Bottas kertovat miltä uudet tuntuvat

imago/Eibner/ All Over Press
Julkaistu 05.03.2017 07:02
Toimittajan kuva

Matti Nyrhinen, Barcelona

matti.nyrhinen@mtv.fi

@MattiNyrhinen

Brasilian kilpailu viime kauden lopussa kirvoitti kovaa rengaskritiikkiä. Tälle kaudella odotettiin muutoksia.

Kun Interlagosin radalla virtasi viime kauden kisassa vettä, eivät kuljettajat pystyneet ajamaan – Max Verstappenia – lukuunottamatta. Kisan jälkeen moni kuski haukkui sadekelin renkaat, koska ne lähtivät niin helposti vesiliirtoon. Kimi Räikkönen ajoi rajusti ratavalliin ja iso onnettomuus oli lähellä.

F1-autojen renkaat muuttuivat radikaalisti täksi kaudeksi ja sekä välikelin että täyden sadekelin renkailta vaadittiin myös uusia ominaisuuksia. Torstaina Barcelonassa ajettiin kastellulla radalla ja kuljettajat saivat kokeilla miten uudet renkaat toimivat.

– No aika liukkailta ne tuntuivat, täytyy sanoa, Valtteri Bottas totesi MTV Sportille.

– Ainakaan näissä olosuhteissa ei ollut kovin paljon pitoa. Me pystymme kyllä optimoimaan niitä, laittamaan rengaspaineet ja lämmöt kuntoon, Bottas muistutti.

Pirellin urheilujohtaja Paul Hembery totesi heti torstaina, että rengasvalmistajan täytyy reagoida heti. Kostean kelin renkaiden pitää lämmetä nopeammin, se ilmeni välittömästi. Hemberyn mukaan kumin koostumusta muutetaan. Hän uskoo, että muutos saadaan toisena ajettavaan Kiinan kisaan mennessä.

Räikkönen ajoi myös torstaina, eli sai tuntumaa renkaisiin.

– Vaikea sanoa, kun teimme muutaman kierroksen. Se on eri asia, kun rataa kastellaan tai kun sataa oikeasti. Toivottavasti ajamista tulee niillekin enemmän ja Pirelli saa tarvittavaa tietoa. Tämä on heillekin vaikeaa, kun niitä ei ole testattu, Räikkönen pohti.


Viime kauden yksi äänekkäimmistä kriitikoista oli Haasin Romain Grosjean, joka ajautui Brasilian kisassa seinään jo ruutuunajokierroksella. Uudet renkaat olivat hänen mielestään ”mielenkiintoiset”, hyvässä mielessä.

– Viime kaudesta on tullut paljon edistystä. Ylikuumenemista takarenkaille ei tullut. Lämpeneminen oli ihan hyvä. Välikelin renkaat olivat todella hyvät yhden kierroksen ajan, mutta ne tuhoutuivat vähän liian nopeasti, eli vielä pitää tehdä jotain. Yleisesti ottaen viime vuodesta on otettu hyvä askel, Grosjean sanoi motorsport.comin mukaan.

Lisää aiheesta:

Uusi F1-sääntö mietityttää avauskisan alla: "Tätä meidän on mahdoton simuloida"Ricciardo vaikuttui Hamiltonin hirmuajasta – ”Lisää on tulossa”Räikkönen ja Mersut vai aggressiivinen Red Bull – kuka voittaa kumishakin?Bottaksen tiimi hukkasi datayhteyden autoonWilliamsilla umpisurkea saldo Monacosta – Bottas vaatii jo tuloksiaRäikkönen ei vakuuttunut testikumista
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"

  • Eilen09:03
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottas menetti yllättäen F1-paikkansa: "Meillä oli jo sopimus"

  • Eilen07:25
    Meksikon GP

    Järkyttävä näky F1:ssä – kuljettaja oli ajaa ihmisten päälle: "Olisin voinut tappaa heidät"

  • 26.10.23:58
    F1-tulokset

    F1-kausi 2025: MM-pisteet ja tulokset

  • 26.10.23:50
    F1-liveseuranta

    Lando Norris murskaavalla voitolla MM-kärkeen – näin Meksikon GP eteni