Suomen pohjoisin raviliigahevonen Sahara Crack It taustajoukkoineen ei ole lannistunut vastoinkäymisistä.
Oululaisen raviurheilun ykkösmiehen Mauri Jaaran ohjastama ja valmentama ruuna Sahara Crack It ostettiin Ypäjän varsahuutokaupasta kolme vuotta sitten.
Muiden raviliigaryhmien tapaan myös Oulun joukkue koostuu 700 omistusosuudesta.
– Projekti on ollut rohkaiseva ja mielenkiintoinen. Jos joskus olisi mahdollisuus niin lähtisin kyllä uudestaankin mukaan, Jaara kuvailee taivaltaan raviliigavalmentajana.
– Kaikki meni sikäli hyvin että hyvä hevonen saatiin matkaan huutokaupasta. Oli toiveita että siitä olisi ihan ikäluokkamenestyjäksi, mutta matkalla meille on tullut ongelmia.
Ensimmäinen vastoinkäyminen koetteli mallikkaasti menneen kaksivuotiskauden jälkeen kolmevuotiskeväällä.
– Se polki päkiänsä ja siitä tulikin iso rulijanssi. Puoli kaviota jouduttiin ottamaan pois, ja siinä kului reilu puoli vuotta parannellessa ennen kuin päästiin taas valmentamaan, Jaara harmittelee.
– Vajavaisellakin treenillä hevonen kulki kohtuullisesti. Mutta sitten toisen voittojuoksun yhteydessä meni hankoside, jota taas kuntoutettiin melkein vuosi. Mielestäni kyseessä olisi ollut tosi lahjakas hevonen ja on vieläkin, mutta ikäluokkalähdöt ovat auttamatta menneet.


