Video kylpyammetta kantavista venäläisistä sai sotaseuraajat sekaisin: "Ensin vessanpöntöt ja pesukoneet, mitä ryöstölistalla seuraavaksi?"
Sosiaalisessa mediassa leviävä video kylpyammetta kantavista venäläissotilaista herättää huvitusta.
Videolla näkyy kaksi Venäjän sotilasta, jotka kantavat kylpyammetta kuorma-autosta, joka on parkkeerattu jonkinlaisen varastorakennuksen viereen. Kolmas sotilas näyttää kantavan tuolia.
Videon on jakanut Ukrainan sisäministeriön avustaja Anton Herashchenko.
– Ensin vessat ja pesukoneet, nyt kylpyammeet, Herashchenko kirjoittaa Twitterissä.
– Mitä luulette heidän laittavan ryöstölistalleen seuraavana?
Venäjän on raportoitu ryöstelleen vessanpönttöjä, pesukoneita ja paljon muuta tavaraa ukrainalaiskodeista sodan aikana.
Twitterissä ihmiset innostuivat kommentoimaan videota ja arvailemaan kylpyammeen käyttötarkoitusta.
– Mikä näillä jätkillä on kylpyhuonetarvikkeiden kanssa? Mikseivät he koskaan varasta televisioita, keittiötarvikkeita tai muita yleisiä varasjuttuja. Mikä pakkomielle heillä on kylpyhuoneeseen, kysyi eräs kommentoija.
Jotkut vitsailivat sen liittyvän Venäjän hataraan viemäristöön ja viittasivat uutiseen, jonka mukaan yli viidesosalta venäläisiltä puuttuu sisävessa.
Vitseistä huolimatta kylpyammeella voi olla sotaolosuhteissa oikeaa käytännön hyötyä, kuten esimerkiksi veden varastointi. Rintamalta kantautuu yhä enemmän uutisia venäläissotilaiden heikoista leirintäolosuhteista ja tarvikkeiden puutteesta, joten sotilaat luultavasti ottavat hyödyn irti kaikesta mahdollisesta.
Uusimmat
-
23:38
Kaupan alan työriitaan ei sopua, lakot alkavat torstaina – koskee useita hypermarketteja ympäri Suomen
-
23:36
Kemianteollisuuden toimihenkilöiden työriidassa neuvottelutulos – lakko saattaa peruuntua
-
23:29
Helenin sähkökatko vaivaa edelleenkin Helsingissä – korjaustyöt kestävät yön yli
-
22:58
IL: Vanhanen kutsunut puolueet puimaan Nato-aikataulua
-
22:18
Poikkeuksellinen tapaus kiekkomatsissa – epäkohtelias temppu johti luovutusvoittoon: "Oudointa mitä olen nähnyt"
-
22:15
Operaatio Timo jumissa Ukrainan ja Puolan rajalla – kyydissä yli 30 000 leipää ja generaattori
-
22:09
Puola ostaa Yhdysvalloista kymmenellä miljardilla HIMARSeja ja pitkän kantaman raketteja sekä ohjuksia – MTV seuraa sotaa
-
21:55
Bachelor-miehet tekevät yllätyspäätöksen ruususeremoniassa: "Nyt on sellainen tilanne, että..."
-
21:27
Brittipoliisi paljastui sarjaraiskaajaksi – tuomittiin 36 elinkautiseen
-
21:06
Vahvistettuja kuolonuhreja jo 7 000 – asiantuntijat arvioivat, että todellinen uhriluku voi olla jopa 20 000
-
20:53
Turkissa maanjäristyksen tuhoalueille on julistettu kolmen kuukauden poikkeustila, vahvistettuja kuolonuhreja jo yli 7 000 – MTV Uutiset seuraa Turkin ja Syyrian maanjäristystä
-
20:39
Joukkuetoverilta suoraa puhetta Cristiano Ronaldosta: "Tekee otteluistamme vaikeampia"
-
20:33
Kirjeenvaihtajan kommentti: Biden pitää kansakunnan tila -puheensa laskevien kannatuslukujen keskellä – tähtäimessä silti 2024 presidentinvaalit
-
20:26
Tuntematon vandaali levittää nauloja ja metalliromua risteysalueille Vihdissä
-
20:26
Alkaako Venäjän suurhyökkäys sodan vuosipäivänä? Asiantuntija: "Kuulostaa epärealistiselta"
-
20:21
Liubov, 102, on selvinnyt kolmesta nälänhädästä: Tekee nyt maastoutumisasuja ukrainalaisille tarkka-ampujille
-
20:15
Tanya on maailman isojalkaisin nainen – ennätyksellä on kuitenkin nurja puoli: "En ole kiinnostunut jalkafetissimaailmasta"
-
19:39
Valtteri Bottas julisti kolme tavoitetta toiseen F1-kauteensa Alfa Romeolla
-
19:31
Ulkoilijat ihmettelivät: Järven jäälle ilmestyi Richard Scarryn touhukas maailma Hämeenlinnassa
-
19:30
SM-liigan puheenjohtaja avasi MTV Urheilulle aikataulua – näin sarjajärjestelmän tulevaisuudesta tiedotetaan
-
Lataa lisää