Autoliiton tuoreimmassa turvaistuintestissä keskityttiin halpoihin, usein internetistä tilattaviin istuimiin. Yhdestätoista testatusta istuimesta peräti kuusi sai yleisarvosanan heikko.
Internet on tehnyt monien tuotteiden hankinnasta entistä helpompaa ja halvinta hintaa on melko vaivatonta etsiä. Turvaistuimet eivät ole tässä poikkeus.
Tuoreimmassa Euroopan eri autoliittojen ja kuluttajajärjestöjen yhteistyössä toteuttamassa turvaistuintestissä oli mukana yksitoista nettikaupoissa alle 70 euron hintaan myytävää istuinta.
Yli puolet testatuista istuimista sai yleisarvosanan heikko. Testin paras istuin oli hyvän yleisarvosanan saanut turvakaukalo Obaby Tiny Tatty Teddy . Neljä istuinta arvioitiin tyydyttäviksi.
Kaksi reputti etutörmäystestin
Kaksi heikon arvosanan saanutta istuinta ei läpäissyt etutörmäystestiä. Etutörmäystesti tehdään nopeudella 64 km/h ja se on siten rankempi kuin mitä tyyppihyväksynnän saaminen edellyttää.
Nania Safety Paris SP :n molemmat olkavyöt repeytyvät irti etutörmäyksessä ja koenukke jäi vain lantiovyön varaan.
Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.
Tiggo Bebehutissa puolestaan selkänoja vääntyi pahoin etutörmäyksessä ja koenuken pää heilahti pitkälle eteenpäin.
Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.
Selkä menosuuntaan asennettava turvakaukalo Obaby Tiny Tatty Teddy tarjosi etutörmäyksessä erinomaisen suojan.
Sivutörmäystestissä neljälle heikko arvosana
Neljä testattua istuinta puolestaan sai heikon arvosanan sivutörmäystestissä. Näissä istuimissa pitää poistaa selkänoja isokokoisempia lapsia kuljetettaessa, minkä takia istuimet eivät tarjoa lainkaan sivutörmäyssuojaa.
