Pitkään erilaisia vetyautokonsepteja testannut Toyota on tuomassa ensimmäisen vetykäyttöisen henkilöautonsa markkinoille ensi vuonna. Auton voi ostaa Japanissa.
Teknarin sisältöyhteistyökumppani Autocar pääsi kokeilemaan autoa testiradalla.
Toyotan vetyjärjestelmän kokonaisteho on noin 130 hevosvoimaa. Kuljettajalla tuntuma on samanlainen kuin hybrideissä, koska autoa liikuttaa sähkömoottori ja veto on katkeamatonta.
Pienellä radalla kokeiltuna auto ei tarjoa hurjia ajoelämyksiä, mutta se on ketterä ja helppo ajettava. Toyota on kiinnittänyt huomiota mukavuuteen, ja vetyautolle tyypillinen kompressorista lähtevä suhiseva ääni on saatu huomattavasti hiljaisemmaksi.
Tarkempia teknisiä tietoja Toyota FCV:stä on luvassa marraskuussa Tokion autonäyttelyssä konseptimallin esittelyssä.
Autosta on tulossa myös joitakin rajoitettuja eriä Euroopan markkinoille.
Uusimmat
-
12:22
Turun Sanomat: Rydman jättää HS:n jutusta tutkintapyynnön ensi viikolla
-
12:03
Ukraina julkaisi valvontakameravideon Venäjän ohjusiskusta kauppakeskukseen – Zelenskyin mukaan teko oli tahallinen
-
12:03
Yhteisymmärrysasiakirja nousi ykkösuutiseksi ympäri maailmaa – CNN kertoo Bidenin ja Niinistön ratkaisevasta puhelusta
-
11:56
Biden: Yhdysvalloilta lisää sotilaallista vahvistusta Natolle Euroopassa
-
11:48
Arvio: Turkin kanssa nähdään vielä monenlaisia Nato-käänteitä – kansanedustajan reaktio sopimukseen enteilee poliittista myrskyä Ruotsissa
-
11:48
Kuinka kauan kuumassa autossa voi olla? Toimittaja testasi: "Hiki valuu, sydän hakkaa, huippaa"
-
11:30
Hersonin venäläishallinto aloittanut kansanäänestyksen valmistelun Venäjään liittymisestä – MTV seuraa sotaa hetki hetkeltä
-
11:26
Epäilyt osoittautuivat oikeiksi: tässä on Valioliigan ökyseuran raivoa herättänyt uusi peliasu – "Räikeä yritys pestä imagoa"
-
10:58
Nico Rosbergilta kovaa puhetta F1:n kohuratkaisusta – vihjaus likaisesta kulissipelistä: "Vaikeaa ja ehkä hieman epäreilua"
-
10:56
Iskelmälaulaja Jani Wickholm tuomittiin törkeästä rattijuopumuksesta
-
10:54
MTV:n Rikostoimittajat: Näin Kulosaaren lapsisieppauksesta epäilty esiintyi oikeudessa – pitkän linjan petosmies taas syytteessä huijauksista
-
10:36
Stoltenberg vahvistaa Suomen ja Ruotsin saavan kutsun Naton jäseniksi jo Madridissa – Naton itäpuolustus "vahvistuu historiallisesti"
-
10:28
Saksalaislehti: Mersu lopettaa A-sarjan tuotannon – Uudessakaupungissa niitä on valmistettu jo yli 100 000 kappaletta
-
10:10
Ruotsin turvallisuuspoliisilla on lista ihmisistä, jotka voidaan karkottaa maasta kurdijärjestö PKK:n yhteyksien takia
-
09:45
Tulkitseeko Turkki eri tavalla yhteisymmärrysasiakirjaa? Nämä yksityiskohdat herättävät kysymyksiä
-
09:38
Ukkosia vyöryy Suomeen – katso, missä jyrisee!
-
09:31
Krokotiili ei tiennyt, mikä siihen iski – Kai hätisti hirmun tiehensä paistinpannulla
-
09:05
Khloé Kardashian täytti 38 vuotta – Kim Kardashian onnitteli tunteikkaasti pikkusiskoaan
-
08:54
Serena Williams tylysti ulos Wimbledonista – ura jatkumassa?
-
08:51
Ruotsalainen kurdikansanedustaja pettyi: "Ruotsi antoi periksi islamilaiselle diktatuurille"
-
Lataa lisää