Molempina vuosinaan Monacon GP:ssä seinään ajanut Red Bull -kuski Max Verstappen ei aio muuttaa suhtautumistaan ahtaalla katuradalla ajamiseen, vaikka F1-autot ovat leventyneet tähän kauteen entisestään.
MAINOS
Monacon F1-viikonloppu C Morella!
Torstai: Harjoitukset klo 10.55 ja klo 14.55
Lauantai: Harjoitukset klo 11.55, aika-ajo klo 14.55
Sunnuntai: Monacon GP klo 14.55, ennakkotunnelmat klo 13.30!Kaikki F1-ajojaksot suorana C More Maxilla ja C More -suoratoistopalvelussa!
Verstappen romutti vuosi sitten autonsa niin aika-ajoissa kuin kisassa. Myös hänen uransa ensimmäinen Monacon GP päättyi keskeytykseen, kun nuori hollantilainen rysäytti hurjasti Romain Grosjeanin Lotuksen perään.
Varovaisuuden sijaan Verstappen kertoo saaneensa ulosajoistaan vain lisämotivaatiota.
– Riskitöntä kierrosta ei Monacossa olekaan, jos haluat mennä lujaa, koska sinun täytyy olla koko ajan äärirajoilla, Verstappen perustelee ESPN:lle.

