Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Venäjän ex-suurlähettiläs MTV:lle: Trump täyttää Putinin toiveet – "Kremlissä on nyt hyvin voitonvarma tunnelma"

8:32Trump ja Putin hierovat rauhaa Ukrainaan - mitä on odotettavissa?Trump ja Putin hierovat rauhaa Ukrainaan – mitä on odotettavissa? Haastattelussa Suomen entinen Venäjän-suurlähettiläs Hannu Himanen sekä ulko- ja turvallisuuspolitiikan asiantuntija Henri Vanhanen.
Julkaistu 13.02.2025 09:47
Toimittajan kuva
Petri Tyynmaa

petri.tyynmaa@mtv.fi

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoi uskovansa, että Ukrainassa saadaan aikaiseksi tulitauko lähitulevaisuudessa.

Käytännössä Yhdysvallat löi pöytään rauhanehdot, joilla Ukraina pakotetaan rauhaan. Sen pitää hyväksyä aluemenetykset ja unohtaa Nato-jäsenyys.

Venäjän näkökulmasta asetelma on erinomaisen edullinen, Suomen entinen Venäjän-suurlähettiläs Hannu Himanen sanoi Huomenta Suomen uutisissa torstaiaamuna.

– Voi jopa olla että Kremlissä on hyvin voitonvarma tunnelma tällä hetkellä. Kaikki se, mitä Trump on sanonut julkisesti, viittaa siihen, että hän on hyvin pitkälti valmis ottamaan huomioon Venäjän toivomukset.

Lue myös: Kommentti: Onneksi olkoon Putin! Trumpin uusi suunnitelma suorastaan piruilee Ukrainalle

Kremlin tiedottaja Dmitri Peskov on todennut aiemmin, että konfliktin juurisyyt tulee eliminoida.

Himanen katsoi, että tällä viitataan Venäjän ennen Ukrainan sotaa esittämiin tavoitteisiin, jotka tarkoittavat käytännössä Ukrainan hallinon vaihtamista, maan aseista riisumista, pysyvää puolueettomuutta mikä käytännössä tarkoittaa sitä, että Ukrainan ei liity Natoon ja sitoumusta siitä, että länsi ei voi antaa Ukrainalle tehokkaita turvatakeita.

– Venäjän retoriikka on alusta pitäen korostanut, että todellinen syy tähän sotaan on Yhdysvaltain ja Naton aggressivinen politiikka eli tämä palautuu niihin uhkavaatimuksiin jotka Venäjä esitti joulukuussa 2021 ennen hyökkäystä.

Trump ja Putin hierovat rauhaa Ukrainaan - mitä on odotettavissa? Himanen oli myös Huomenta Suomen vieraana torstaiaamuna keskustelemasta aiheesta. Keskustelun voit katsoa videolta jutun alusta.

Lue myös:

Trump: Tapaaminen Putinin kanssa toteutuu Saudi-Arabiassa

Päätoimittajan kommentti: Hengennostatushöpötys Ukrainan voitosta voidaan nyt lopettaa

Tämä on Ukrainan sodan tärkein opetus, brittiasiantuntija kertoo

Trump ja Putin keskustelivat: Neuvottelu Ukrainasta alkaa "välittömästi"

Sanna Marinilta uutta tietoa kirjastaan – tältä kansi näyttää

Kaksi entistä pääministeriä kohtasi – Sanna Marinin herkkä ele tallentui videolle

Lisää aiheesta:

Asiantuntija: Zelenskyin ja Putinin tapaaminen täysin mahdollinen – ratkaiseeko se sodan?Tämä "viimeisestä tarjouksesta" Ukrainalle tiedetään – "Trump asettuu Venäjän puolelle"Putin lateli jälleen ehtoja Trumpille: "Puhelu aikamoinen mahalasku"Trumpilla kasvot pelissä – ulkomaantoimittajat arvioivat Trumpin ja Putinin puhelun merkitystäKommentti: Tulitaukoehdotus on Ukrainan voitto ja testaa Trumpin teorian – pallo on nyt PutinillaAlkaako etupiirien jako? Nämä ovat Venäjä–USA-neuvottelujen pahimmat pelot
Ukrainan sotaHuomenta SuomiUkrainaVenäjäYhdysvallatDonald TrumpUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 08:11
    Ukraina

    Eurooppa heitti pallon itään – palauttaako Putin sitä? Nämä Berliinin käänteet huojensivat Jarmo Lindbergiä

  • Eilen23:31
    Ukraina

    Tällaisiin turvatakuisiin Eurooppa ja Yhdysvallat sitoutuvat

  • Eilen23:27
    Alexander Stubb

    Stubb: Olemme lähempänä rauhaa kuin kertaakaan näiden neljän vuoden aikana – MTV seuraa

  • Eilen22:37
    Ukraina

    MTV Berliinissä: USA:n suostuminen turvatakuisiin olisi suurin edistysaskel pitkään aikaan

  • Eilen09:14
    Ukraina

    Risto E. J. Penttilä: USA pakottaa rauhaa, johon Venäjän eikä Ukrainan ole nyt pakko suostua