15. helmikuuta 2022 on päivä, jolloin "länsimainen sotapropaganda epäonnistui", kirjoittaa Venäjän valtiollinen televisiokanava RT.
Venäjän ulkoministeriön tiedottaja Maria Zakharovan lausunnon mukaan tämä päivämäärä jää historiaan.
– 15 helmikuuta jää historiaan päivänä, jolloin länsimainen sotapropaganda epäonnistui. Länsi on nolattu ja tuhottu ampumatta yhtään laukausta, Zakharova kirjoittaa lausunnossaan.
Zakharovan kommentit ovat vastaus yhdysvaltalaisarvioihin, joiden mukaan Venäjä saattaisi hyökätä Ukrainaan pikaisestikin.
Lye myös: Venäjä sanoo vetävänsä joitakin joukkoja Ukrainan rajoilta – Ukraina: "Uskomme, kun näemme"
Venäjä ilmoitti vetäytymisestä, Naton mukaan ei merkkejä
Venäjä ilmoitti tänään aloittaneensa joukkojensa vetäytymisen Ukrainan rajalta.
RT:n mukaan joukkojen vetäminen johtuu siitä, että Ukrainan rajan tuntumassa käydyt harjoitukset on nyt saatu päätökseen. Samalla on RT:n mukaan tullut todistetuksi vääräksi väitteet, että Venäjä olisi valmistautumassa hyökkäämään Ukrainaan.
Sotilasliitto Naton mukaan merkkejä Venäjän vetäytymisestä Ukrainan rajalta ei ole nähty.
– Meidän on nähtävä merkittävää ja pysyvää vetäytymistä, Naton pääsihteeri Stoltenberg sanoitoimittajille Brysselissä tänään.