Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Venäjä julkaisi videon ohjuskokeesta – NYT: Herättää huolta Putinin tilanteesta: "Hän voi yrittää jotain, joka tuntuu järjenvastaiselta"

/All Over Press
Julkaistu 21.04.2022 14:34
Toimittajan kuva
Leo Jaakkonen

leo.jaakkonen@mtv.fi

Venäjä kertoi keskiviikkona tehneensä onnistuneen ohjuskokeen uudella ohjuksella, jota presidentti Putin kehui maailman parhaaksi.

Kyseessä oli mannertenvälinen, ballistinen Sarmat-ohjus, joka pystyy kantamaan useita ydinkärkiä. Presidentti Vladimir Putinin mukaan ohjus vahvistaa Venäjän asevoimien taistelukykyä ja saa maata uhkailevat viholliset "harkitsemaan kahdesti".

Yhdysvaltojen puolustusministeriö kommentoi ohjuskoetta rutiininomaiseksi. Pentagonin mukaan ohjuskoe ei ole uhka Yhdysvalloille.

Katso Venäjän keskiviikkona julkaisemalta videolta, miltä ohjuskoe näytti.

Sanomalehti The New York Times kuitenkin kirjoittaa, että ohjuskoe huolestuttaa presidentti Joe Bidenin hallintoa.

Putinin voimannäyttö huolettaa

Yhdysvalloissa pelätään lehden mukaan Putinin olevan niin eristäytynyt muusta maailmasta, että hän ei enää näe ohjuskokeen kaltaisten provokaatioidensa haittapuolia.

Huolta herättää se, ruokkiiko Venäjän sulkeminen muusta maailmasta Putinin tahtoa näyttää voimaansa.

The New York Timesille nimettömänä puhunut amerikkalaislähde sanoo, että Putin voi olla valmis menemään entistä pidemmälle, sillä Venäjä on onnistuttu sulkemaan kansainvälisestä järjestelmästä niin hyvin.

– Jos hänestä tulee entistä epätoivoisempi, hän voi yrittää jotain, joka tuntuu järjenvastaiselta.

Päättäväisempi kuin koskaan

Putinin hiljattain tavannut Itävallan liittokansleri Karl Nehammer kuvaili Putinia päättäväisemmäksi kuin koskaan aiemmin.

– Hän toimii oman sotalogiikkansa mukaan, Nehammer sanoi lehden mukaan.

Keskiviikkona testattu Sarmat-ohjus ei asiantuntijoiden mukaan lisää merkittävästi Venäjän sotilaallista voimaa, mutta sen julkisen testaamisen nähtiin olevan symbolinen ele ja voimannäyttö.

Lisää aiheesta:

USA:ssa täysi hämminki Trumpin ydinasetesteistä – Venäjää epäillään salaisista räjäytyksistäTrump ja Kreml sanasodassa Putinin "lentävästä Tshernobylistä" – laukaistiin JäämereltäPutin haastoi Yhdysvallat kaksintaisteluunNato vastasi Putinin ydinasepäätökseenTass: Venäjä kehittänyt ydinsotaan "tuomiopäivän" järjestelmänPutin kertoi Venäjän tehneen onnistuneen ohjuskokeen – "Saa Kremliä uhkaavat viholliset harkitsemaan kahdesti", USA: Rutiininomainen testi
VenäjäVladimir PutinUkrainan sotaYhdysvallatJoe BidenUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Venäjä
  • 10:25
    Ukrainan sota

    Suomi allekirjoitti Ukraina-vaatimuksen

  • 10:01
    Yhdysvallat

    USA:lta uusi Nato-strategia: Venäjä kiittelee, Euroopalle "kivulias ja sokeeraava"

  • 6.12.21:21
    Tshernobyl

    IAEA: Tshernobylin vaurioitunut suojakuori ei estä enää säteilyä

  • 6.12.18:51
    Ukrainan sota

    Zelenskyi: Neuvottelut rauhasta jatkuvat, seuraavista askelista USA:n kanssa sovittu

  • 6.12.16:26
    Itsenäisyyspäivä

    Karjalan veteraani Veikko, 101: "Missään muualla ei ole sellaista maata kuin Suomi"