Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Vapaus koittaa vihdoin! Näin koronarajoitukset poistuivat tänään

1:31Näin Tapahtumateollisuuden johtaja Sahlstedt reagoi koronarajoitusten poistumisiinKatso myös: Näin Tapahtumateollisuuden johtaja Maria Sahlstedt reagoi koronarajoitusten poistumisiin.
Julkaistu 01.10.2021 10:13
Toimittajan kuva
Seppo Haaparanta

seppo.haaparanta@mtv.fi

Kokoontumisrajoituksia koronapandemian vuoksi ei Suomessa enää tästä päivästä alkaen ole. Vapautta tuo myös maskisuosituksen uusi käytäntö sekä ravintolarajoitusten höllääminen.

Aivan täydellistä niin sanottua vapauden päivää ei tänään silti vielä nähdä, sillä se koittaa vasta, kun hallituksen asettama tavoite 80 prosentin rokotekattavuudesta yli 12-vuotiailla täyttyy.

Lue myös: Koronarajoitusten kuoppaaminen karkaa ainakin lokakuun loppuun – syykin on selvä: "Voitaisiin saavuttaa melkeinpä huomenna"

MTV Uutiset kokosi Suomesta nyt poistuvat koronarajoitukset.

Maskit omaan harkintaan

THL:n ja STM:n koronainfossa kerrottiin eilen jokaista suomalaista kiinnostava uutinen maskeista. Pääohje kuuluu, että maskin käyttöä ohjaa ennen kaikkea tästä eteenpäin oma harkinta.

THL suosittelee kuitenkin suosittelee yhä maskin käyttöä julkisissa sisätiloissa, joissa on paljon ihmisiä lähellä toisiaan.

maskisuositus

Myös erityisesti julkisessa liikenteessä on THL:n mukaan yhä suotavaa käyttää maskia. Matkustajamäärien ennakoidaan kasvavan nopeastikin kuun puolivälissä, kun valtakunnallinen etätyösuositus päättyy 15.10.

Ravintolarajoituksia höllättiin

Myös valtioneuvoston säätämä asetus ravintolarajoituksista astui tänään voimaan. Suurimmat muutokset koskevat leviämisalueita, joissa asiakasmääriä tai anniskelu- ja aukioloaikoja ei enää rajoiteta.

Koronaviruksen leviämisalueiksi yhä määritellyillä seuduilla ravintolarajoitukset pysyvät voimassa, tosin hieman löysempinä.

Maakunnista leviämisalueita ovat Varsinais-Suomi, Etelä-Karjala, Pohjanmaa ja Satakunta.

Uudellamaalla leviämisvaiheen rajoitukset ovat voimassa enää Helsingissä, Espoossa, Vantaalla ja Kauniaisissa.

Ravitsemisliikkeiden anniskelu on leviämisvaiheen alueilla sallittu klo 07–24 ja ravitsemisliikkeet saavat olla avoinna klo 05–01. Ajat pitenevät tunnilla aiemmista rajoituksista.

Ravintola-ala ja keikkajärjestäjät ovat vaatineet rajoitusten purkua, koska esimerkiksi tapahtuma-alan kaikki kokoontumisrajoitukset puretaan huomenna.

MTV uutisten tietojen mukaan ravintoloiden toimintaa on määrä rajoittaa tautitilanteen mukaan ainakin siihen asti, kunnes rokotekattavuus nousee 80 prosenttiin.

Lue myös: Ravintolarajoituksiin merkittäviä kevennyksiä – MTV Uutisten tietojen mukaan ravintoloita rajoitetaan kunnes 80 prosentin tavoite täyttyy

Karaoke soimaan!

Valtioneuvoston määräämä karaoke- ja tanssikielto jäi tänään historiaan, myös leviämisalueilla.

Pikkujoulukauden railakkuutta suitsitaan silti yhä leviämisalueiden ravintoloissa. Niissä ravintoloissa, joissa alkoholin anniskelu on päätoimiala, sisätiloissa ja ulkotiloissa käytössä on vain puolet asiakaspaikoista. Muissa ravintoloissa on vastaavasti sisä- ja ulkotiloissa käytössä 75 prosenttia asiakaspaikoista.

Leviämisalueiden ravitoloiden kaikilla asiakkailla tulee sisätiloissa olla oma istumapaikkansa pöydän tai sitä vastaavan tason ääressä.

Rajoitukset eivät koske henkilöstöravintoloita.

Ei enää kokoontumisrajoituksia

Merkittävä virstanpylväs saavutettiin tänään myös tapahtuma-alan kokoontumisrajoitusten osalta. Etelä-Suomen aluehallintovirasto ei jatka Uudenmaan kokoontumisrajoituksia, joten Suomessa ei ole enää voimassa Avien määräämiä kokoontumisrajoituksia.

Tartuntatautilain edellyttämät hygieniavaatimukset velvoittavat kuitenkin edelleen suurta osaa erilaisten tilojen käytöstä vastaavia toimijoita varmistamaan asiakkaiden ja osallistujien terveysturvallisuuden.

Käytännössä hygieniavaatimukset edellyttävät korostettua siivoamista, mahdollisuutta käsien puhdistamiseen ja asiakaspaikkojen sijoittamista riittävän etäälle toisistaan.

Lue myös: MTV kysyi, kansa vastasi: Näin suomalaiset aikovat ottaa vastaan koronarajoitusten purkamisen – "Rakastelen vaimoa ilman maskia"

Lisää aiheesta:

Katso lista: Nämä rajoitukset kiristyvät entisestään tästä päivästä alkaenKoronapassittomille tiukat ravintolarajoitukset voimaan sunnuntaina – mukana yksi uusi alue Ravintolarajoituksiin merkittäviä kevennyksiä jo perjantaina! – MTV Uutisten tietojen mukaan ravintoloita rajoitetaan kunnes 80 prosentin tavoite täyttyyHallitus on yhä eripurainen koronahöllennysten kohdistamisesta – tautitilanteen paraneminen tuo helpotuksia muutamille alueilleNykyiset rajoitukset pysyvät voimassa Uudellamaalla ainakin loppukuulle saakkaHallitus esittää lakimuutoksia: Ravintoloissa asiakasmääriä ja aukioloa voitaisiin kiristää entisestään sulun jälkeen
KoronarajoituksetKoronavirusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronarajoitukset
  • 28.8.21:04
    Saksa

    Uusnatsi muutti sukupuolistatusta saatuaan tuomion Saksassa – päässee nyt naisten vankilaan

  • 22.3.08:30
    Talous

    Suomen Yrittäjät vaatii jälkiselvitystä korona-ajasta kovin sanoin – "Ei hyvää hallintoa"

  • 16.3.22:38
    Koronarokotus

    Poikkeusolojen alkamisesta viisi vuotta – Näin THL:n asiantuntijat muistelevat korona-aikaa

  • 27.10.202416:41
    Perussuomalaiset

    PS:n kansanedustaja raivostui "räteistä lasten naamalla" tv:ssä – kyseessä oli uusinta korona-ajalta

  • 23.09.202420:34
    Ähtärin pandat

    Ähtärin jättiläispandat palautetaan Kiinaan – eläinpuisto isoissa talousvaikeuksissa