Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

VM arvioi: Neuvottelutuloksen rohdot julkiselle taloudelle jäävät kauas toivotusta

2:01Yhteiskuntasopimuspaketti jäämässä toivottua pienemmäksi
Julkaistu 01.03.2016 17:46(Päivitetty 01.03.2016 19:58)

MTV UUTISET - STT

Työmarkkinajärjestöjen neuvottelutuloksen vaikutukset julkisen talouden tasapainottamiseen ovat jäämässä kauaksi hallitusohjelman tavoitteista. Asia käy ilmi valtiovarainministeriön (VM) tänään julkaisemista laskelmista.

Ministeriön mukaan neuvottelutuloksen julkista taloutta vahvistava vaikutus olisi noin 600 miljoonaa euroa.

Tavoitteesta ollaan jäämässä yli miljardilla eurolla. Jotta hallitusohjelmatavoitteisiin päästäisiin, pitäisi yksikkötyökustannusten alentamisen ja palkkaratkaisun parantaa julkisen talouden tasapainoa noin kahdella miljardilla eurolla mahdollisen miljardin veronkevennyksen jälkeen.

Valtiovarainministeriö julkisti arvionsa tiistaina noin kello viideltä iltapäivällä. VM painotti, että laskelmiin liittyy merkittävää epävarmuutta. Arviossa ei ole myöskään huomioitu paikalliseen sopimiseen ja aikuiskoulutustukeen sovittuja muutoksia eikä muutosturvan laajentamisesta yrityksille aiheutuvia kustannuksia.

VM:n arvion mukaan neuvottelutuloksen yksikkötyökustannusvaikutus on noin 3,7 prosenttia vuodesta 2019 eteenpäin ilman palkkaratkaisua. Palkkaratkaisuista riippuen vaikutus yksikkötyökustannuksiin olisi runsas neljä prosenttia.

Paketin arvellaan parantavan työllisyyttä noin 35 000 hengellä 2020-luvun alkuun mennessä.

Hallitus miettii vielä ehdollisia toimia 

STT ei tavoittanut pääministeri Juha Sipilää (kesk.) eikä valtiovarainministeri Alexander Stubbia (kok.) kommentoimaan asiaa VM:n laskelmien julkaisun jälkeen. 

Sipilä kuitenkin sanoi ennen laskelmien julkistamista, että hallituksen ja työmarkkinajärjestöjen laskelmat paketin talousvaikutuksista eroavat hieman. Sipilä totesi myös, että on jo selvää, että työmarkkinajärjestöjen kilpailukykypaketti on korvaamassa hallituksen vastaavat toimet. Sen sijaan ehdollisia toimiaan hallitus miettii vielä.

– Eihän tämä kokonaisuus riitä siihen, että myöskin veronalennukset voitaisiin toteuttaa. Paketti on vielä vajaa, ja tästä keskustelimme pitkään, Sipilä sanoi tavattuaan työmarkkinajohtajia tiistaina.

"Pitäisi kunnioittaa parlamentaarista järjestelmää" 

Hallituspuolueet joutuvat vielä käymään neuvotteluita myös siitä, kelpaako niille työmarkkinajärjestöjen melko suurpiirteiseksi jäänyt kirjaus paikallisesta sopimisesta. 

– Toki rima on meillä korkeammalla. Katsotaan, mihin lopputulokseen päästään ja mikä on yhteinen polku, Sipilä sanoi.

Sipilän mielestä paikallisessa sopimisessa otettiin jo nyt merkittäviä askelia, kun muun muassa järjestäytymättömien työnantajien asemaa päätettiin parantaa ja paikallinen sopimus voi tulla voimaan ilman liittotason hyväksyntää.

Hallitus on kuitenkin edellyttänyt myös, että paikallisesti olisi pystyttävä sopimaan niin työajoista kuin palkoistakin.

Suomen Yrittäjien toimitusjohtajan Jussi Järventauksen mielestä työpaikoille pitäisi antaa mahdollisuus neuvotella työajasta ja palkoista, mutta siihen ei pitäisi velvoittaa.

Hallitusta tänään tavannut Järventaus toivoisi, että hallitus säätäisi asiasta lailla, vaikka myöntää, että se voisi vaarantaa koko neuvotteluratkaisun.

– Kyllähän Suomessa pitäisi kunnioittaa parlamentaarista järjestelmää. Valituilla kansanedustajilla pitää olla mahdollisuus päättää lainsäädännöstä ilman painostusta, Järventaus sanoo.

Lisää aiheesta:

Miksi hallitus vaihtoi sakset veronalennuksiin? "Näyttäisi pahalta laskea pelkästään hyvätuloisten verotusta"Kovimmat työllisyystoimet voivat olla vielä edessä syksyn riihessä – Vanhanen: "Siellä saattaa olla hyvin vaikeita päätöksiä edessä"MTV Uutisten tiedot: Ansiosidonnaiseen työttömyysturvaan tulossa muutos – maahanmuutolla ainakin 10 000 lisätyöllistäNeuvottelut eläkeputken poistosta kaatuivat – työministeri Haatainen: "Hallitus tekee päätöksiä vielä tämän vuoden aikana"Neuvottelut yhteiskuntasopimuksesta rajaavat hallituksen säästövaihtoehtojaEkonomisti yhteiskuntasopimuksesta: Piristää taloutta viiveellä
Sipilän hallitusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sipilän hallitus
  • 25.4.17:35
    Taksit

    Taksiuudistuksen lakiluonnoksessa mukana kiistellyt taksamittarit ja värilliset kilvet

  • 01.10.202316:13
    Petteri Orpo

    Orpo pääministerin haastattelutunnilla: Ministerien palkkioiden mahdollinen leikkaaminen käydään hallituksen piirissä läpi

  • 18.08.202308:18
    Yliopisto

    Helsingin yliopiston alamäki herättää jo huolta korkeakoulutuksen tilasta – "Muut Pohjoismaat painivat täysin eri sarjassa"

  • 04.04.202316:20
    Juha Sipilä

    Tutkimus: Asiakasmaksujen korotukset köyhdyttivät Sipilän kaudella varsinkin ikääntyneitä

  • 09.07.202200:01
    Tutkimustulokset

    Kysely: Suomalaiset tyytyväisiä Marinin hallituksen koronatoimiin ja turvallisuuspolitiikkaan – näistä asioista hallitukselle pyyhkeitä