Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Valtiovarainministeri Saarikon ensimmäinen budjetti on vielä arvoitus – isot kiistat ratkaistaan vasta hallituksen budjettiriihessä

8:25Nämä ovat valtion budjettiehdotuksen valot ja varjot – Annika Saarikko MTV Uutisten haastattelussaNämä ovat valtion budjettiehdotuksen valot ja varjot – Annika Saarikko MTV Uutisten haastattelussa.
Julkaistu 12.08.2021 13:55
Toimittajan kuva

Vesa Kallionpää

vesa.kallionpaa@mtv.fi

VesaKallionpaa

Valtiovarainministeri Annika Saarikko (kesk.) esitteli tänään ministeriönsä pohjaesitystä valtion ensi vuoden tulo- ja menoarvioksi. Hallituksen sisäisistä kiistoista suurimmat eli työllisyys- ja ilmastotoimet jäävät kuitenkin koko hallituksen syyskuun budjettiriihessä ratkaistaviksi.

Viime kevään kehysriihessä keskusta vaati hallitukselta uusia työllisyystoimia ja neuvottelut pitkittyivät kriisirajoille. Lopulta keskustan vaatimukset lässähtivät muun hallituksen vastustukseen ja tuloksena oli kirjaus epämääräisistä työllisyystoimista, joilla pitäisi olla noin 110 miljoonan euron tasapainottava vaikutus julkisiin menoihin.

Nyt budjettiriiheen ovat sotajalalla lähtemässä vihreät. Sisäministeri ja vihreiden puheenjohtaja Maria Ohisalo (vihr.) on vaatinut hallitukselta nopeita uusia päätöksiä ilmastopäästöjen vähentämiseksi. Valtiovarainministeri Saarikko korostikin vihreän siirtymän merkitystä ensi vuoden budjetissa.

Suuri osa siitä tosin sisältyy EU:n elvytyspakettiin, jonka sisältö ei vielä ole julkinen. Lisäksi valtiovarainministeriö esittää muun muassa kotitalousvähennyksen kasvattamista öljylämmityksestä luopumiseen.

Rehellisesti Saarikko kuitenkin totesi, että ihmisen ja luonnon edun sekä julkisen talouden tasapainon yhteensovittaminen ei ole helppo tehtävä. Ilmastotoimista tulleekin yksi 7.-8. syyskuuta pidettävän budjettiriihen suurista kiistoista, joita toistaiseksi pimennossa pidetty EU:n elvytyspaketti saattaa pehmentää.

Lue myös: Valtiovarainministeriön vuoden 2022 budjettiehdotus 6,7 miljardia euroa alijäämäinen – kotitalousvähennykseen selvä korotus

Myös työllisyystoimista kiistellään

Lyhyellä tähtäimellä talouden kasvu näyttää hyvältä, mutta Suomi on elänyt velaksi jo yli kymmenen vuotta ja viime vuodet ennätystahtiin. Valtiovarainministeri Saarikko muistuttikin julkisen talouden pitkän ajan ongelmista ja tarpeesta saada tulot riittämään menoihin.

Saarikko korosti osaavan työvoiman saatavuutta. Valtiovarainministeriön kansliapäällikkö Juha Majasen johdolla eri ministeriöt etsivät nyt keinoja työvoimapulan ratkaisemiseksi, jotta talouskasvu ei tyssäisi tekijöiden puutteeseen.

Saarikko vaati nopeita täsmätoimia, joilla työvoiman saatavuus turvattaisiin ja joilla myös kehysriihessä päätetty 110 miljoonan julkista taloutta vahvistava työllisyysvaikutus saataisiin aikaan. Käytännössä on kyse myös etuuksiin puuttumisesta, mitä varsinkin vasemmistoliitto ja myös SDP ovat hallituksessa vastustaneet.

Työllisyystoimista ja julkisen talouden tervehdyttämisestä tullee hallituksen budjettiriihen toinen suuri kiistanaihe.

Budjettiriihessä politiikka yleensä jyrää talouden 

Valtio joutuu ensi vuonna ottamaan 6,7 miljardia uutta velkaa. Se on valtava summa, vaikka huomattavasti vähemmän kuin tämän vuoden 14,4 miljardin euron lisävelka.

Koronaepidemia selittää velasta osan, mutta Suomi on elänyt velaksi muutenkin jo koko vuoden 2008 finanssikriisin jälkeisen ajan. Valtiovarainministeriö korostaa jatkuvan menokurin, rakenteellisten uudistusten ja hyvän talouskasvun merkitystä julkisen talouden tasapainottamisessa.

Suomen kohdalla myös heikko syntyvyys ja työikäisen väestön väheneminen vaikeuttavat tilannetta. Apua on ajateltu saatavan työperäisestä maahanmuutosta, mikä sekin on helpommin sanottu kuin tehty.

Julkisen talouden remontti näyttää jäävän tulevien hallitusten murheeksi. Sanna Marinin (sd.) hallitus ei ehdi omalla kaudellaan edes toteuttaa kaikkia päättämiään menonlisäyksiä, eivätkä tähän mennessä sovitut työllisyys- ja kasvutoimet vielä riitä.

Esimerkiksi budjettiriihessä päätettävät 100-150 miljoonan julkista taloutta kohentavat veronkorotukset ovat kuin pisara meressä ensi vuoden 6700 miljoonan lisälainanoton rinnalla.

Budjettiriihessä politiikka yleensä jyrää talouden ja puolueilla on taipumus miettiä seuraavia vaaleja ennen euroja. Sillä logiikalla menotkin muuttuvat toiveikkaasti tuloiksi. Budjettiriihen jälkeen tuo ihme jälleen toteutuu.

Lisää aiheesta:

Syntyykö 370 miljoonan leikkauksista riitaa – kuinka paljon lisäkuluja tulee Ukrainan sodasta? Nämä ovat hallituksen kehysriihen lähtökohdatHallituksen neuvottelutaidot puntarissa ensi viikolla – ratkottavana niin työttömyysturvan kohtalo, Veikkaus-varat kuin turvetuottajien ahdinkoEeva Lehtimäen kommentti: Viisikko seikkailee – kadonneen kestävyystiekartan arvoitus Marinin hallitus uskottavuustestin edessä – huomenna alkavaan budjettiriiheen kohdistuu suuria odotuksia: Syntyykö elpymisrahaston jaosta ongelma?Matti Vanhanen kertoi tylyn totuuden Suomen ensi vuoden budjetista: Jopa 7 miljardia pakkasella – "Erityisiä lisäelvytyspäätöksiä ei tehdä"Budjettipäällikkö: valtiontalous painuu tänä vuonna yli 10 miljardia alijäämälle
Valtion budjettiAnnika SaarikkoKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Valtion budjetti
  • Eilen16:01
    Politiikka

    Kenen tarina jää kerrottavaksi Marinin "tuhlaajahallituksesta"? Tästä erikoisessa miljardikiistassa on kysymys

  • ke20:01
    Politiikka

    Orpo: Marinin hallituksen törsäilyn hinta maksetaan nyt

  • ti15:01
    Riikka Purra

    Purra: Suomi joutumassa EU:n tarkkailuluokalle – "Näyttää täysin selvältä"

  • 19.10.17:00
    Ruotsalainen kansanpuolue (RKP)

    Osa alueista joutuu rikkomaan lakia – Adlercreutz MTV:lle: Hallituksen puututtava Etelä-Karjalan ahdinkoon

  • 17.10.10:53
    Politiikka

    Suomi-kärryyn löytyi jarru, nyt tarvittaisiin kaasukin: "Monta vaalikautta niukkuuden jakamista"