Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Valtiolta 2,5 miljoonan korvauksia hakeva Auer perustelee summaa perhesuhteiden romuttumisella: "Olen tavannut vain vanhinta tytärtäni"

Anneli Auer (vas.) saapui asianajajansa Juha Mannerin kanssa Varsinais-Suomen käräjäoikeuden pääkäsittelyyn Turussa 13. joulukuuta 2017. Varsinais-Suomen käräjäoikeudessa käsitellään tänään Auerille maksettavia korvauksia. Miehensä murhaan syyttömäksi todettu Auer vaatii valtiolta miljoonakorvauksia syyttömänä vankilassa istumisesta.
Anneli Auer (vas.) saapui asianajajansa Juha Mannerin kanssa Varsinais-Suomen käräjäoikeuden pääkäsittelyyn Turussa 13. joulukuuta 2017. Varsinais-Suomen käräjäoikeudessa käsitellään tänään Auerille maksettavia korvauksia. Miehensä murhaan syyttömäksi todettu Auer vaatii valtiolta miljoonakorvauksia syyttömänä vankilassa istumisesta.Lehtikuva
Julkaistu 13.12.2017 19:00

MTV UUTISET

Miehensä murhaan syyttömäksi todettu Anneli Auer vaatii Suomen valtiolta korvauksia myös ajasta, jolloin hän istui seksuaalirikostuomiotaan.

Auer vangittiin epäiltynä miehensä tappamisesta syksyllä 2009. Useiden oikeudenkäyntien jälkeen hänet todettiin lopulta virallisesti syyttömäksi joulukuussa 2015.

Ennen sitä Auer kuitenkin tuomittiin erillisessä oikeudenkäynnissä muun muassa lapsiin kohdistuneista törkeistä seksuaalirikoksista. Seksuaalirikostuomio on lainvoimainen.

Auer vaatii nyt valtiolta miljoonakorvauksia ajasta, jonka hän istui syyttömänä murhasta. Valtiokonttori maksoi Auerille viime vuoden syksynä jo noin puoli miljoonaa euroa niin kutsuttuja koppikorvauksia ja tulojen vähentymisiä. Valtiokonttorin mukaan Auer istui syyttömänä vankilassa 611 päivää.

Auer vaatii 2,5 miljoonaa euroa

Auer vaatii korvaussumman korottamista jopa liki 2,5 miljoonaan euroon. Auer laskee, että vankeuspäiviä kertyi yli tuhat, kun otetaan huomioon ne, joiden aikaan hän oli murhasta tutkintavankeudessa ja istui samalla seksuaalirikostuomiotaan.

– Jos murhatutkintavankeutta ei olisi ollut, olisin päässyt koevapauteen (seksuaalirikostuomiosta) jo aiemmin, Auer sanoi keskiviikkona Varsinais-Suomen käräjäoikeudessa, jossa järjestettiin Auerin ja valtion välisen riitajutun pääkäsittely.

– Olisin voinut myös hakea avotaloon, jossa perhevapaat olisivat olleet pidemmät ja jossa olisin voinut opiskella ja työskennellä, Auer perusteli.

Auerin mukaan murhajuttuun liittyneet pitkät vapaudenmenetykset romuttivat hänen välinsä kolmeen nuorimpaan lapseensa.

– Vuoden 2011 kesällä olen viimeksi pari kertaa nähnyt nuorimmat lapseni. Sen jälkeen olen tavannut vain vanhinta tytärtäni, Auer kertoi.

Auer vaatii 400 000 euroa nettibisneksestä

Valtio pitää Auerin vaadetta perusteettomana. Valtiokonttorin viimevuotisessa ratkaisussa päiväkohtainen korvaus nousi jo ennätysmäiseen 800 euroon, kun tvanomainen korvaus on noin 100 euroa päivältä.

Valtion asianajaja Kimmo Kariola korosti, että koevapauteen ja vankilomalle pääseminen on harkinnanvaraista.

– Ne ovat osa vankeusaikaa. Korvausta voidaan maksaa vain menetetystä vapaudesta, Kariola sanoi.

Valtio ja Auer ovat erimielisiä myös siitä, olisiko Auerin nettiyritys jatkanut kasvuaan, jos Aueria ei olisi vangittu murhasta epäiltynä. Valtiokonttori myönsi Auerille viime vuonna korvausta tulojen vähentymisestä 57 000 euroa, mutta Auer vaatii 400 000:ta euroa.

Auerin oikeudelle toimittaman liiketoimintasuunnitelman mukaan hänen pyörittämänsä verkkosivustot olisivat tuottaneet ainakin yli 700 000 euroa viidessä vuodessa. Valtio ei tähän usko.

– Kun takalautana on kuitenkin se, että syyskuussa 2011 alkoi toinen vankeusrangaistus (seksuaalirikoksista), joka olisi viimeistään lopettanut tulonmuodostuksen, Kariola sanoi. 

Lisää aiheesta:

Oikeusrumba Anneli Auerin ympärillä voi kestää yli 20 vuotta: "Varovaisinkin arvio uudelle käsittelylle on 3–4 vuotta"Joutuvatko Anneli Auerin lapset maksamaan kärsimyskorvauksensa takaisin, jos seksuaalirikostuomio puretaan?Lopulta syyttömäksi todettu mies vaatii korvauksia istuttuaan yli 3 vuotta murhasta – Konginkankaalla teloitustyyliin ammutun huumevelallisen murha jäänyt ratkaisemattaKäräjäoikeus päättää Auerin korvauksista –  vaatii 2,5 miljoonaa euroaAnneli Auer vaatii valtiolta yli kahta miljoonaa tänään alkavassa oikeudenkäynnissä – Professori: "Vastaavaa tapausta ei ole ennen ollut"Anneli Auer ei tyydy yli puoleen miljoonaan euroon – hakee lisää korvauksia valtiolta
Anneli AuerRikos

Tuoreimmat aiheesta

Anneli Auer
  • Eilen06:13
    Rikos

    Miksi media julkaisee Anneli Auerin lasten intiimitietoja? – MTV:n rikostoimittajat vastaavat

  • 30.10.15:16
    Rikos

    Auer-käräjät: Aikuistuneen lapsen mukaan sijaisvanhemmat manipuloivat ja pelottelivat kertomaan valheita äidistä – MTV seurasi

  • 29.10.16:25
    Rikos

    Auer-käräjät: Lapset kuvailevat isän veren keräämistä purkkiin ja kilpien rakentamista murhaa varten– MTV seurasi

  • 28.10.15:09
    Oikeudenkäynnit

    Auer-puolustus: Muutamassa kuukaudessa empaattisesta isosiskosta tuli narsistinen paholainen – MTV seurasi

  • 24.10.05:24
    Rikos

    Auerin puolustuksen uusista todisteista paljastus: "Jotain on tapahtunut syksyllä 2010"