Valtaosa Studio55:läisistä ei matkustaisi levottomaan maahan
Kysyimme Studio55:läisiltä, uskaltaisivatko he matkustaa levottomaan maahan. Lähes 74 prosenttia vastasi, ettei haluaisi lomailla levottomassa kohteessa.
Miksi ottaa riskiä levottoman maan suhteen, kun tarjolla on rauhallisiakin kohteita, pohti useampi vastaajista.
− Kannattaako ottaa riskiä jos ei ole pakko mennä levottomaan paikkaan? Ei se varmaankaan lomalta tuntuisi, sanoi nimimerkki Liisa.
− Miksi lähtisin levottomaan maahan? Ei tiedä, mitä sattuu ja miksi. Varsinkaan jos ei osaa kunnolla paikallista kieltä, ja ehkä maassa ei murto-osa asukkaista puhu englantia, kommentoi nimimerkki selmis.
− Vaikka uskaltaisinkin, niin mikä loma se sellainen oikein on, jos jotain ikävää sitten sattuisi tapahtumaan? Kyllä sitä pyrkii matkustamaan jonnekin hyvin rauhalliseen ja seesteiseen paikkaan, sanoo nimimerkki Pinja.
Moni seuraa aktiivisesti matkustustiedotteita ja toimii tarpeen vaatiessa niiden mukaan.
− En lähde ehdoin tahdoin maahan, jossa on levotonta. Koskaan ei kuitenkaan voi tietää, missä räjähtää, mutta olen perunut muutaman matkan ja vaihtanut kohdetta, jos konflikti on juuri puhjennut, kommentoi nimimerkki Netta.
Vastaajien joukkoon mahtui myös matkustajia, joiden suunnitelmia levottomuudet eivät hetkauta.
− Sattuu se Suomessakin, mitä on tapahtuakseen minun elämässäni! Monissa maissa, joissa olen käynyt, on ollut "levotonta", kuten Israel, Nepali,Indonesia ja monia muita. Eihän sitä uskaltaisi mihinkään matkustaa, jos alkaisi pelätä. Nykyisin monissa maissa sattuu ja tapahtuu, sanoi nimimerkki Kotilo.
Uusimmat
-
01:01
Menikö Marinin, Purran ja Orpon kohtaaminen ohi? Katso MTV:n Pääministeritentti tästä
-
23:54
Britannian puolustusministeri suitsutti Suomen ja Ruotsin reservijärjestelmää – "Olemme kateellisia"
-
23:10
Kiinteistöpalvelualalla saavutettiin sittenkin sopu, lakko peruuntui viime hetkellä
-
23:04
Purra haastoi Orpon Suomen ilmastotavoitteista: "Sinulla on varaa maksaa sähköstä"
-
22:56
Näin Marin, Orpo ja Purra pärjäsivät MTV:n tentissä – Pöllöraadilta selkeä näkemys voittajasta
-
22:56
Laulaja Eriniltä painavaa asiaa nykynuorista ja mielenterveydestä: "Olen ehdottomasti sitä mieltä, että meidän pitäisi..."
-
22:22
Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta – Marin pyysi anteeksi pitkän väännön jälkeen
-
22:10
Fasismi-väittely leimahti! Marin pyysi Orpolta anteeksi, mutta ei Purralta: "Riikka tässä maalaa olkiukkoja seinälle" – MTV:n Pääministeritentti hetki hetkeltä
-
22:01
Paavi Franciscus joutui sairaalaan
-
21:48
Nyrkkeilylegenda Volodymyr Klytshkolta suorat sanat olympiapomosta: "Palvelee Venäjän värejä"
-
21:39
Lentoonlähtö meni mönkään: Varjoliitäjä juuttui puuhun 1,5 tunniksi Lapinjärvellä
-
21:32
Marinilla ja Orpolla tiukka yhteenotto: "Minäpä kerron, mitä kokoomuksen leikkauslinja tarkoittaa"
-
21:30
Verot alas vai ylös? Näin Marin, Purra ja Orpo vastasivat
-
21:09
Marin, Orpo ja Purra löysivät yllättäen yhteisen verokiristyskohteen: "Historiallinen hetki!"
-
21:05
Arviot: Venäjä lisää kyberiskuja Ukrainan liittolaisiin – MTV seuraa sotaa
-
20:51
Leikataanko, mistä ja miten paljon? Talouskysymys ajoi Marinin, Orpon ja Purran heti eripuraan
-
20:41
Petteri Orpo: "Demarien talouslinja on tyhjä"
-
20:32
Anni Ihamäki hehkuu vuosi sitten napatuissa raskauskuvissa: "Aika menee niin äkkiä!"
-
20:12
Mopoautokuski sai tarpeellisen oppitunnin fysiikan laeista – näinkin voi käydä oman elämänsä kimiräikkösille
-
20:08
Suomen Davis Cup -lohko arvottu – "Kaikki maat ovat kovia, kuten mekin"
-
Lataa lisää