Valmet Automotiven Uudenkaupungin Telakanmäen toimipisteellä tapahtuneeksi epäilty myrkytystapaus on yhä täysin auki. Tietoa siitä, mitä todella tapahtui, saadaan kenties vasta kuukausien kuluttua.
Autotehtaan varastotyöntekijä sai viime viikon maanantaina voimakkaita oireita juotuaan kahvia taukotilassa. Henkilö alkoi oksennella ja oli sen verran huonovointinen, että hänet kuljetettiin sairaalaan tarkastettavaksi.
Poliisi tutkii tapausta pahoinpitelynä. Epäilynä on, että henkilön kahviin – tai tarkemmin kahvimaitoon – oli päätynyt jotain sinne kuulumatonta.
Vahvistusta epäilyille saadaan kuitenkin vielä odottaa.
"Eri mahdollisuuksia on"
Tapauksen tutkinnanjohtaja, komisario Kirsi Koskinen Lounais-Suomen poliisista kertoo, että kahvinäytteitä on lähetetty tutkittavaksi, ja että tulokset tulevat mahdollisesti vasta noin kolmen kuukauden kuluttua.
– Ennen kuin tuloksia saadaan, emme osaa sanoa, onko siinä aineessa ollut jotain.
Tietoa ei ole myöskään siitä, miten aine olisi kahviin tai kahvimaitoon päätynyt. Poliisi tutkii rikosta, mutta epäiltyä ei ole.
– Eri mahdollisuuksia on, miten vierasta ainetta voisi kahviin päätyä, mutta niitä on turha spekuloida.
Muilla ei mysteerioireita
Poliisin tiedossa ei ole, että kukaan muu olisi saanut myrkytysoireita Valmet Automotiven tehtaalla.

