Valioliigan pelaaja kertoi homoudestaan avoimessa kirjeessä, joukkue ei tiedä vielä totuutta – "Jokin tekee siitä mahdotonta"
Eräs Valioliigassa pelaava pelaaja on kertonut homoudestaan medialle osoitetussa avoimessa kirjeessä. Kyseinen pelaaja ei koe olevansa vielä valmis astumaan kaapista ulos avoimesti.
Homous on urheilussa tabu vielä tänäkin päivänä, vaikka hiljalleen yhä useampi urheilija on uskaltanut kertoa seksuaalisesta suuntautumisestaan avoimesti. Kynnys kaapista ulos astumiseen on kuitenkin vielä korkea.
Esimerkiksi jalkapallossa Englannin ammattilaissarjoissa ei pelaa yhtään avoimesti homoudestaan kertonutta jalkapalloilijaa. Eräs Valioliigan pelaaja on kuitenkin nyt kertonut homoudestaan avoimessa kirjeessä, mutta ei vielä uskalla paljastaa henkilöllisyyttään.
– Olen homo. Jopa sen kirjoittaminen tähän kirjeeseen on suuri askel minulle. Vain perheenjäseneni ja valittu määrä ystäviä ovat tietoisia seksuaalisuudestani. En tunne olevani valmis jakamaan sitä joukkueelleni ja valmentajalleni, pelaaja kertoo The Sunin julkaisemassa kirjeessä.
Vaikka joukkuetoverit viettävät joka vuosi paljon aikaa keskenään, ei kyseinen pelaaja ole vielä uskaltanut paljastaa todellista seksuaalista suuntautumistaan joukkuekavereilleen.
– Se on vaikeaa. Vietän suuren osan elämästäni näiden jätkien kanssa. Kun astumme kentälle, olemme joukkue. Silti jokin sisälläni tekee siitä mahdotonta, että voisin kertoa heille avoimesti tunteistani. Toivon suuresti, että jonain päivänä pystyn siihen, hän kirjoittaa.
Totuuden piilottaminen on tehnyt Valioliiga-pelaajan elämästä haastavaa. Piilottelu ja salailu on vaikuttanut pelaajaan myös henkisesti.
– Miltä tuntuu elää näin? Se voi olla todellinen painajainen. Se vaikuttaa mielenterveyteeni enemmän ja enemmän. Tunnen olevani loukussa ja pelko totuuden paljastamisesta vain pahentaa asioita, kirjeessä todetaan.
LUE MYÖS: VAR herätti jälleen närää – Manchester United iski kyseenalaisesta rankkarista: "Häpeällinen tuomio"
Englannin ammattilaissarjoissa ei The Sunin mukaan pelaa yhtään avoimesti homoudestaan kertonutta pelaajaa. Kirjeen kirjoittanut pelaaja ei koe jalkapallomaailman olevan vielä valmis uutiseen.
– Totuus on, etten usko jalkapallon olevan valmis siihen, että pelaaja tulee ulos kaapista. Lajin on tehtävä radikaaleja muutoksia, jotta voisin ottaa sen askeleen, hän pohtii.
Lue Valioliigassa pelaavan pelaajan avoin kirje tästä.
Uusimmat
-
17:18
Pääministeri Marin: Suomen ja Ruotsin on syytä liittyä Natoon yhtäaikaisesti – "Se on meidän etumme ja se on Naton etu"
-
17:15
Jennifer Lopez laittoi miljoonakotinsa myyntiin – katso kuvat laulajan hulppeasta lukaalista
-
17:11
Ruotsalaisjoukkueen kone joutui tekemään hätälaskun – tämä erikoinen syy taustalla
-
17:05
Kaupan logistiikkayritysten lakko siirretään kahdella viikolla – "Kohdistuu elintärkeisiin toimintoihin"
-
16:59
Pytonin huima hyppy talon katolta tallentui videolle – ohikulkija ällistyi: "Olin vaikuttunut"
-
16:57
Viisikymppinen nainen retuutti koiraansa turkista koulutustilaisuudessa – perustelee jännityksellä
-
16:54
Kommentti: Presidentti Niinistö esitti puolueille toiveen – unohtakaa aakkoset ja pankaa pätevyys etusijalle
-
16:30
"Monet pitävät minua roistona, rikollisena, murhaajana" – Norjaan loikannut Wagner-komentaja pyytää anteeksi sotimista Ukrainassa
-
16:27
"Ruotsi ei ole ongelman aiheuttaja" – Nato-prosessin keskellä olevat pääministerit Marin ja Kristersson pitivät tiedotustilaisuuden
-
16:13
Puolustusvoimat saa budjetista lisärahaa Ukrainan tukemiseen, EU:lta lisäpakotteita Venäjälle – MTV seuraa sotaa
-
16:01
"Tuolta käytännössä vilkkuu kaikki" – Muodin huipulle -kisaaja testaa asullaan mauttomuuden rajoja
-
15:55
Joka viides suomalaisnuori on itsetuhoinen – tällaisia varoitusmerkit voivat olla: "Kaikki itsetuhoinen puhe täytyy ottaa vakavasti"
-
15:53
Tupakointi vankiloiden sisätiloissa kielletään syksystä alkaen
-
15:50
EKP nosti ohjauskorkoja 0,5 prosenttiyksiköllä ja aikoo tehdä niin myös maaliskuussa
-
15:33
Hallitus päätti suojella 30 000 hehtaaria metsää – "Kerran suojeltu on aina suojeltu", sanoo Maria Ohisalo
-
15:10
Tulossa on hyvä ulkoiluviikonloppu, sanoo Pekka Pouta – ja muistuttaa tärkeästä asiasta
-
15:02
VG: Norjan suurlähettiläs kutsuttiin puhutteluun Turkissa – syynä perjantaiksi kaavailtu koraanin poltto
-
14:57
Kirjeenvaihtajan kommentti: EU:lla ei ole tarjota pikajäsenyyttä toivovalle Ukrainalle kuin lämmintä kättä – tämä on maan suurin este jäsenyydelle
-
14:55
Tappara-huippuvahvistus Anton Levtchiltä piikkiä Ilves-leiriin – "Sotkisi koko kaupungin"
-
14:45
Salkkarit-kaksikko pohtii suhdettaan: "Heidän näkökulmastaan tämä saattaa vaikuttaa oudolta"
-
Lataa lisää