Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Vain murto-osa veneillessä hukkuneista käytti pelastusliivejä

Lehtikuva
Julkaistu 20.05.2017 11:18

MTV UUTISET - STT

Vain murto-osalla vesiliikenneonnettomuuden uhreista oli päällään pelastusliivit, kertoo Suomen Uimaopetus- ja hengenpelastusliitto.

Viime vuonna huviveneilyssä kuoli 48 ihmistä.

Ilman pelastusliivejä uhri ei jaksa pysytellä pinnalla avun tuloon asti tai uida rantaan, liitto muistuttaa. 

Tänään vietetään Pelastusliivipäivää. Sen avulla liitto haluaa muistuttaa, että pelastusliivit tulee valita käyttötarkoituksen mukaan ja niiden istuvuus tulee varmistaa sovittamalla.  

Esimerkiksi kelluntaliivit sopivat vain uimataitoisille ja rannan läheisyydessä liikkuville. Ainoastaan perinteiset pelastusliivit ja ilmatäytteiset pelastusliivit kääntävät tajuttoman uhrin oikein päin.

– On tärkeää, että pelastusliivit on puettu oikein päälle ja kaikki remmit, erityisesti haararemmi, on kiinni. Muuten liivi nousee ylös, eikä siitä välttämättä ole samanlaista hyötyä, kertoo SUH:n toiminnanjohtaja Kristiina Heinonen.

Päivän aikana muun muassa Helsingissä, Porissa ja Jyväskylässä liikkuu pelastusliivipartioita, jotka jakavat tietoa pelastusliivien valinnasta, käytöstä ja huollosta.

Kampanja on osa Viisaasti Vesillä -vesiturvallisuuskampanjaa.

Lisää aiheesta:

Ne voivat olla tyhmän näköiset, mutta pelastavat henkesi – näin "paukkuliivi" poksahtaaTiesitkö tätä pelastusliiveistä? Yksi malli ei sovi kaikille ja osa kaipaa vuosittaista huoltoaKuuma kesä näkyy karuina hukkumislukuina – näillä neuvoilla polskit turvallisestiUskaltaako pelastusliivit ostaa käytettynä? Muista tämä liivivaroitus veneillessä: "Yleinen ja jopa hengenvaarallinen virhe"Pelastusliivit säästäisivät monen hengen – Suomessa Pohjoismaiden synkimmät hukkumisluvut" Pelastusliiveistä ei ole apua, elleivät ne ole päällä"Huomenta Suomen juontaja potkaistiin hyiseen veteen – Hengenpelastusliitto: Kaveri aina mukaan vesille ja liivien haararemmi kiinni
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 05:24
    Politiikka

    Eduskuntapuolueiden enemmistö hyväksymässä velkajarrun tänään

  • 05:12
    Sähkö

    Pörssisähkön hinta nousee illalla hirmulukemiin

  • 05:03
    Windows

    Windows 10:n päivitykset loppuvat tänään – tätä se tarkoittaa tietokoneellesi

  • Eilen23:26
    Kadonneet

    Ylivieskassa kadonnut iäkäs mies on löydetty

  • Eilen19:37
    Finnair

    Finnair peruu tänään ja huomenna 40 lentoa erikoisesta syystä