Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

"Vaarallista peliä" – Sidney Crosbylta arveluttava temppu kuumassa NHL-taistossa

Sidney Crosby
Sidney Crosby
Julkaistu 12.10.2017 06:40
Toimittajan kuva
Ossi Karvonen

ossi.karvonen@mtv.fi

ossikarvonen

Pittsburgh Penguinsin tähtipelaaja Sidney Crosby selvisi puhuttaneesta tempustaan ilman rangaistusta jääkiekon NHL-kierroksella Suomen aikaa torstain vastaisena yönä. Penguins haki 3-2-vierasvoiton verivihollisestaan Washington Capitalsista.

Ottelun puhuttanein tilanne nähtiin jo neljän minuutin jälkeen, kun Crosby luisteli Capitals-maalin taakse, jossa maalivahti Braden Holtby käsitteli kiekkoa mailallaan. Kanadalaissentteri ei saanut karvattua kiekkoa pois, mutta pyyhkäisi kyynärpäällään Holtbya päähän luistellessaan tästä ohi (video alla).

Holtby kaatui, mutta tuomarit eivät viheltäneet pilliin. Tähtivahdin mielestä Crosby olisi pitänyt lähettää jäähyaitioon.

– Se oli rangaistus, ei sitä voi muutenkaan nähdä. Pelasin kiekkoa ja katsoin toiseen suuntaan, ja hän iski olkapään päähäni. Niin se meni, Holtby kommentoi NBC:n mukaan.

Crosby joutuu kaukalossa usein koiramaisten temppujen kohteeksi, mutta on syyllistynyt niihin itsekin.

– Kun tuollaista tapahtuu, sinun pitää vain pitää tunteesi kurissa, keskittyä peliin ja luottaa tuomareihin. Mutta tuo oli vaarallista peliä, Holtby summasi. 

Crosby sai syöttöpisteen Penguinsin 2-0-maaliin. Myös Pittsburghin suomalaispakki Olli Määttä summasi ottelussa yhden syöttöpinnan.

NHLJääkiekkoUrheilu
Toimittajan kuva
Ossi Karvonen
MTV Uutiset

Ossi Karvonen työskentelee MTV Uutisissa urheilutoimittajana. Karvoseen voit olla yhteydessä esimerkiksi juttuvinkkeihin liittyen. Sähköposti: ossi.karvonen@mtv.fi.   

Lisää aiheesta:

Likainen temppu vei NHL-tähden pitkälle sairauslomalle – tilanne pöyristyttää: "Yksinkertaisesti tyhmää"Ruma huitaisu suomalaispelaajaan ja suihkukomennus räikeästä eleestä – Aleksandr Ovetshkin selitti pillastumistaanWashington-luotsi puolustaa kohuhyökkääjänsä törkytemppua – "Hän ei edes yrittänyt taklata"Crosby syyllistyi arveluttavaan temppuun – kuittasi tuomareilta ohi menneen tilanteen vitsillä"En lyönyt erityisen kovaa" – Crosbyn loukkaantuminen Pittsburghille jättimäinen takaiskuNHL-valmentaja puolustaa suomalaispakin telojaa: "Ei likainen pelaaja"

Tuoreimmat aiheesta

NHL
  • 07:28
    Mikko Rantanen

    Mikko Rantanen ohitti Olli Jokisen – Dallasin suomalaistähdet pistivät tehoklinikan pystyyn

  • 06:56
    AHL

    Suomalaisvahti passitettiin takaisin AHL:ään

  • Eilen08:49
    Pittsburgh Penguins

    Mediat: NHL-seura myydään – huima hinta

  • Eilen07:45
    NHL:n suomalaiset

    Suomen NHL-komeetasta kova vertaus – "Samankaltaisuuksia on"

  • Eilen06:38
    Nashville Predators

    Sebastian Aho hurjana! Kuiva jakso komeasti päätökseen – Anton Lundell maaliputkessa