Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Vääntö Teknologiateollisuuden työehtosopimuksesta jatkuu – valtakunnansovittelijaa ei nähdä mukana

Teknologiateollisuuden työmarkkinajohtaja Minna Helle ja Teollisuusliiton puheenjohtaja Riku Aalto jatkavat joukkoineen tänään neuvotteluita.
Teknologiateollisuuden työmarkkinajohtaja Minna Helle ja Teollisuusliiton puheenjohtaja Riku Aalto jatkavat joukkoineen tänään neuvotteluita.Lehtikuva
Julkaistu 02.01.2020 05:41

MTV UUTISET – STT

Neuvottelut teknologiateollisuuden työehtosopimuksesta jatkuvat tänään iltapäivällä. Asiasta kertoivat Twitterissä Teknologiateollisuuden työmarkkinajohtaja Minna Helle ja Teollisuusliiton puheenjohtaja Riku Aalto.

Teknologiateollisuus ja Teollisuusliitto neuvottelevat nyt keskenään ilman valtakunnansovittelijan apua. Neuvottelut jäivät tauolle sen jälkeen, kun molemmat osapuolet joulun alla hylkäsivät valtakunnansovittelija Vuokko Piekkalan uusimman sovintoehdotuksen.


Minna Helle peräänkuulutti Twitter-viestissään neuvotteluiden jatkamista ilman uusia työrauhahäiriöitä.

Joulun edellä hylätyssä sovintoehdotuksessa palkat olisivat nousseet yhteensä 2,4 prosenttia kahden vuoden aikana. Työnantajapuoli piti sitä liian kalliina, työntekijäpuoli liian alhaisena.

Teollisuusliiton ja Teknologiateollisuuden neuvottelut uudesta työehtosopimuksesta alkoivat elokuussa.

Lisää aiheesta:

Teollisuusliiton lakot alkavat maanantainaTeknologiateollisuuden työriidassa ei läpimurtoa – sovittelu jatkuu ylihuomennaMekaanisen metsäteollisuuden sovittelussa ei vieläkään ratkaisuaTeknologiateollisuuteen saatiin neuvottelutulos – sopimuksesta kerrotaan huomennaTeknologiateollisuuden neuvottelut jatkuvat vuodenvaihteen jälkeen Teknologiateollisuuden tes-neuvotteluissa ei ratkaisua
TyötaistelutTeknologiaAmmattiliitotKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Työtaistelut
  • 20.7.06:36
    Lentäminen

    Jannika odottanut korvausta myöhästyneestä lennosta kolme kuukautta – Finnairilla hurja jono

  • 13.7.16:14
    Työnantajajärjestöt

    IAU syntyneestä sovusta: "Meidän osassa oli kyse miljoonasta eurosta, poltettiin kymmeniä miljoonia"

  • 13.7.14:28
    Lentäminen

    Lentoliikenteen lakot ohi – nyt puhuu Finnair

  • 10.7.08:53
    Lentäminen

    IAU:lta uusi ilmoitus työnseisauksesta

  • 7.7.17:40
    Lentokentät

    Lentoliikenteen palvelujen työriidassa ei löytynyt sopua