Jussi Halla-ahon mukaan yksi ministerin pesti voisi aidosti kiinnostaa häntä.
Eiliset eduskuntavaalit toivat perussuomalaisille yhteensä 39 eduskuntapaikkaa. Vaalien äänikuningas löytyi myös samasta puolueesta, kun puolueen puheenjohtaja Jussi Halla-aho sai huiman 30 527 äänen saaliin.
Halla-aho oli aamulla silmin nähden onnellinen tuloksesta.
– Puolueen tulos oli paljon parempi kuin olisimme itse uskaltaneet odottaa tai mitä poliittiset kilpailijamme kenties pahimmissa painajaisissakaan näkivät, Halla-aho kertoo.
Lue myös: Halla-ahon äänisaalis päihitti Sauli Niinistö vuoden -99 ennätyksen – Suora kysymys Halla-aholle: Voisitteko te olla Suomen presidentti?
Yksi ministerin salkku kiinnostaa
Perussuomalaisten huima äänisaalis poikii luonnollisesti kysymyksiä myös Halla-ahon hallituskiinnostuksesta ja mahdollisista ministerin salkuista.
Halla-ahon mukaan on ilmiselvää, että jos perussuomalaiset suuntaavat hallitukseen, täytyy sieltä löytää sellaisia tehtäviä, mitkä aidosti kiinnostavat puoluetta ja sen tavoitteita.
– Jos perussuomalaiset lähtevät hallitukseen, meidän ei tietenkään kannattaa ottaa sellaisia ministeripestejä, joissa emme voi vaikuttaa meidän äänestäjille tärkeisiin asioihin.
