Uutta tietoa Iisalmessa hukkuneiden nuorten tapauksesta: Nuoret olivat vasta alkaneet tapailla, toinen nuorista varusmies – "Molemmat ovat olleet päihtyneitä tapahtumahetkellä"
Kuolleena löydetyt iisalmelaisnuoret tunsivat toisensa entuudestaan. Poliisi voi kuitenkin tässä vaiheessa tutkintaa vain spekuloida, miten alkoholia nauttineet nuoret olivat päätyneet hyiseen veteen.
Uudenvuodenyönä kadonneet 20-vuotiaat iisalmelaisnuoret löydettiin eilen kuolleina Iisalmen Paloisvirrasta. Tällä hetkellä tapaukseen ei epäillä liittyvän rikosta.
– Ensi viikolla ruumiit menevät oikeuslääketieteelliseen ruumiinavaukseen, minkä jälkeen selviää näiden hukkuneina löytyvien kuolinsyy ja sitten tehdään uudet johtopäätökset, tutkinnanjohtaja rikoskomisario Veli Pallonen Itä-Suomen poliisilaitokselta avaa tutkinnan tämänhetkistä tilannetta.
Lue myös: Iisalmi hiljentyy suremaan kuolleina löytyneitä nuoria – kirkossa järjestetään illalla suruhartaus
"Syy saattaa jäädä kokonaan arvoitukseksi"
Poliisi on saanut nuorten liikkeistä jonkin verran vihjeitä, joiden avulla nuorten jäljille lopulta päästiin. Pallonen tarkentaa, että silminnäkijähavainnot ovat liittyneet nuorten liikkeisiin Iisalmen keskustan alueella sekä keskustassa sijaitsevassa ravintolassa.
Tämän vuoksi poliisi ei toistaiseksi osaa sanoa, miksi ja miten nuoret päätyivät Iisalmen halki virtaavaan Paloisvirtaan.
– Jos uusia silminnäkijöitä ei ilmoittaudu, syy saattaa jäädä kokonaan arvoitukseksi.
Tällä hetkellä epäillään, että alkoholilla olisi ollut vaikutusta tapahtuneeseen.
– Sanotaan näin päin, että molemmat ovat olleet alkoholista päihtyneitä, Pallonen muotoilee.
Joki oli osittain jäässä
Pallosen mukaan Paloisvirta oli tapahtumahetkellä osittain jäässä. Hänen arvionsa mukaan jää olisi joiltakin osin kannatellut jopa ihmisen painoa, mutta joen yli käveleminen tuskin olisi ollut mahdollista.
– Olemme vain arvailleet, että he olisivat olleet kotimatkalla ja olisivat yrittäneet oikaista joen yli, Pallonen spekuloi.
Iltalehden haastattelema paikallinen arveli, että tapahtumapaikka voisi olla myös ilotulitteiden ampujien suosiossa.
Kaksikko tunsi toisensa
Pallonen vahvistaa, että nuoren naisen lisäksi Paloisvirrasta löydettiin hukkunut varusmies. Tutkinnanjohtaja paljastaa, että kyseessä ei ollut pariskunta, vaikkakin kaksikko tunsi toisensa entuudestaan.
– Ei ole pariskunta, vaan olisiko siinä ilmeisesti ollut tilanne, jossa seurustelu oli vasta alkuvaiheilla.
Tässä vaiheessa tutkintaa ei osata sanoa, oliko kaksikon välillä riitaa, joka olisi johtanut murheelliseen suru-uutiseen.
– Sellaista ei ole tullut esille – voihan se olla, että myöhemmin tällainen tulee esille, Pallonen sanoo.
Poliisin mukaan viimeiset havainnot nuorista tehtiin uudenvuodenyönä puolen yön aikoihin. Tämän jälkeen heitä ei ole nähty eikä heihin ole saatu yhteyttä.
Uusimmat
-
23:51
Venäjä-mieliset joukot väittävät olevansa lähellä Bahmutin saartamista – MTV seuraa sotaa
-
22:38
Mick Schumacher saattaa ajaa ensi kaudella kahden tallin väreissä
-
22:27
Julius Junttila ja Jesse Paukku kahden maalin kerhossa, Mikkelissä draamaa – katso SM-liigakierroksen kaikki maalit
-
21:46
Kärpät jyräsi JYPin ylitse – Jukka Rautakorvelta suorat sanat
-
21:25
Lola Odusoga poseeraa kauniissa mustavalkokuvassa – kertoo elämäänsä helpottaneesta oivalluksesta: "Se on siinä"
-
21:23
Jesse Joensuulta härski temppu – Olli Jokinen raivostui kyseenalaisesta maalista: "Järkyttävää!"
-
21:03
Kärpät taas tyrmäävässä iskussa, Ilves yhtäkkiä aivan jumissa – näin SM-liigassa pelattiin keskiviikkona
-
21:00
Mies pelastettiin savuavasta autosta vain sekuntia ennen tappavia liekkejä Yhdysvalloissa – tilanne tallentui haalarikameraan
-
20:59
Ruokakauppoihin vyöryy nyt kasa menestystuotteita – hittikisan voittaja sai tuomarit häkeltymään: "Ei uskoisi mikroruoaksi"
-
20:54
Tyson Fury varoittaa veljeään 20 miljoonan seuraajan YouTube-tähdestä: "Kunnon nyrkkeilijä"
-
20:45
Mitä maailmalla on tapahtunut? Tässä kiinnostavimmat uutiset minuutissa
-
20:41
Israel harkitsee sotilaallista apua Ukrainalle – Venäjä kiirehti varoittamaan
-
20:29
Ruotsalainen eläintarha myi eläimiä yksityishenkilöille – eläintarha-alalla toimintaa paheksutaan: "Eettisesti arveluttavaa"
-
20:23
Kansanedustaja Niina Malmilla on rintasyöpä – "Hetkiä jolloin ei ole varma, onko elämässä vain mustaa ja valkoista vai pelkkää harmaata"
-
19:56
FBI ei löytänyt Bidenin loma-asunnosta salaisia asiakirjoja
-
19:51
Turkkilaismedia suitsuttaa Sanna Marinia – "Suhtautuu asioihin kylmäpäisesti"
-
19:49
SM-liigan tähtivahdin pitkä nollaputki poikki – Niko Huuhtanen, 19, täräytti upean maalin
-
19:44
Palaako suosikkihahmo Greyn anatomia -sarjaan? Kahvikuppikuva sai spekulaatiot valloilleen
-
19:44
Ukraina sanoo Venäjän tuoneen Zaporizzjan alueelle ilmatäytteisiä panssarivaunuja
-
19:25
Mies nielaisi kondomin sisällä olevan banaanin "raivon vallassa" – vatsakipu vei lääkäriin: "Tapaus vaikuttaisi olevan ensimmäinen"
-
Lataa lisää