Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

20-vuotiaat nuoret katosivat uudenvuodenyönä Iisalmesta, etsitään nyt vesistöstä – "Rikoksen mahdollisuutta ei ole poissuljettu"

Kuvituskuva / All Over Press
Julkaistu 03.01.2020 14:56
Toimittajan kuva

Annika Nuotto

annika.nuotto@mtv.fi

Toimittajan kuva
Jessica Helaskoski

Itä-Suomen poliisit on aloittanut maastoetsinnät kahden uudenvuodenyönä kadonneen iisalmelaisnuoren löytämiseksi. 20-vuotiaat nuoret nähtiin viimeksi uudenvuodenyönä puolen yön aikoihin Iisalmen keskustan alueella. 

Tutkinnanjohtaja Veli Pallonen Itä-Suomen poliisista kertoo, että etsinnät on poliisin omien tutkimusten perusteella päätetty laajentaa maastoetsinnöiksi. 

Rikoskomisario Esko Salo kertoo MTV Uutisille, että etsinnät ovat parhaillaan akuutissa vaiheessa. Etsintäalueena on vesistö. Salon mukaan tapauksesta annetaan vielä tänään tiedote. 

Pallosen mukaan tapauksesta on useita tutkintalinjoja avoinna, eikä rikoksen mahdollisuus ole poissuljettu.

– Tänään tutkinta on edennyt niin, että enää ei ole vahvaa epäilystä rikoksesta, mutta meillä on meneillään useita tutkintalinjoja. 

Pallosen mukaan katoamistapauksesta tekee erikoisen se, että kaksi ihmistä on kadonnut samaan aikaan. 

isä kertoi etsinnöistä ensimmäisenä kertoneelle Ilta-Sanomille, että on epätavallista, ettei poikaan saa puhelimella yhteyttä. 

Lisää aiheesta:

Porissa lähes 14 vuotta sitten tapahtunutta Johanna Hautamäen katoamistapausta tutkitaan nyt henkirikoksenaPoliisi MTV:lle: Vapautettu mies ei liity mitenkään lehdenjakajanaisen surmaanIisalmelaisnuorten kuolemaan ei liity rikosta – kävelivät itse heidän kohtalokseen koitunutta Paloisvirtaa kohti: "Kyllä se minusta on poissuljettu"20-vuotiaat iisalmelaisnuoret löytyivät kuolleena PaloisvirrastaViikonloppuna kadonneen Annin, 29, etsinnät jatkuvat Savonlinnassa – "Rikosta ei vielä poissuljeta"Isä ja poika puoli vuotta kateissa: Poliisi käynnisti rikostutkinnan
KadonneetPoliisiIisalmiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kadonneet
  • Eilen19:18
    Mäntsälä

    Poliisi tavoitti miehen, jonka arveltiin olleen avun tarpeessa

  • pe21:47
    Siikajoki

    Poliisi etsii Siikajoelta kadonnutta miestä – on ehkä nähty kävelemässä kohti Raahea tiellä 8

  • pe14:57
    Ilomantsi

    Tämä mies matkusti Ilomantsiin ja katosi viikkoja sitten – oletko nähnyt häntä?

  • pe12:43
    Poliisi

    Lauttasaaren kadonnut löytyi

  • ti10:48
    Poliisi

    Näin Konnevedellä suhtauduttiin nuorten katoamiseen – "Menee pienessä kunnassa ihon alle"