Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Uutta tietoa Haagan kaksoismurhaa yrittäneen miehen paosta: Poliisi epäilee, että puukottajalla oli rikoskumppani

www.jannetorikka.fi
Julkaistu 09.03.2019 14:45
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Poliisilla on tiedossa myös kolmas henkilö, jota epäillään osallisuudesta Pohjois-Haagan puukotukseen. Aiemmin Helsingin käräjäoikeudessa määrättiin vangittavaksi miehen veli, jonka epäillään auttaneen teon suunnitellussa.

Helsingin poliisista kerrotaan, että poliisilla on ollut kiinni veljen lisäksi myös toinen henkilö, jonka epäillään auttaneen puukottajaa pakenemisessa. Häntä poliisi ei kuitenkaan vaatinut vangittavaksi, vaan hänet päästettiin takaisin vapaalle jalalle. Häntä on kuultu tapahtuneesta, ja poliisi epäilee häntä yhä rikoksesta, mutta viranomaisilla ei ole tarvetta pitää häntä kiinni.

Poliisilla ei tällä hetkellä ole tiedossa muita mahdollisia epäiltyjä, eikä se ole aikeissa vangita muita henkilöitä.

Puukotuksen pääepäilty vuonna 1985 syntynyt Abduljabbar Al-Hmedavi vangittiin poissaolevana 5. maaliskuuta Helsingin käräjäoikeudessa.

Lue myös: Haagan puukotuksesta epäillyn veli saattoi yllyttää veritekoon – Poliisi rikoksesta: "Tässä on poikkeuksellisia piirteitä"

Epäillään jo kaksoismurhan yrityksestä

Miehen uskotaan puukottaneen viime viikon sunnuntaina entistä puolisoaan ja tämän ystävää sekä vahingoittaneen lapsiaan. Tapausta tutkitaan kahtena murhan yrityksenä ja törkeinä pahoinpitelyinä. Teon jälkeen mies pakeni paikalta, eikä häntä ole saatu kiinni.

Poliisista kerrotaan, ettei miehen olinpaikka ole tällä hetkellä tiedossa.

Lue myös: Haagan puukotuksesta epäiltyä etsitään Turusta – poliisi saanut vakavasti otettavan vihjeen

Viikolla poliisi levitti Turun alueen takseille tietoja etsityn miehen ulkonäöstä ja ohjeista, miten toimia, jos miehestä saadaan havaintoja. Kohdennettu pyyntö lisätiedoista liittyi poliisiin saamaan vihjeeseen miehen olinpaikasta.

– Vakavasti otettavaan vihjeeseen perustuva tiedonhankinta, tapauksen tutkinnanjohtaja kuvailee tiedustelua.

Yhteyksiä puolisotilaallisiin joukkoihin

Iltalehti kertoi tällä viikolla myös miehen olleen aiemmin tekemisissä Irakissa vaikuttavan puolisotilaallisen ryhmän kanssa.

– Emme ole tämän tutkinnan yhteydessä erityisesti tutkineet näitä sidonnaisuuksia, mutta olemme saaneet hänen taustastaan tietoja muilta viranomaisilta, poliisista todetaan MTV Uutisille.

Lue myös: Haagan puukotustapaus muistuttaa todellisuudesta: Perheväkivalta jatkuu usein eronkin jälkeen – "Jo noin joka kolmas nainen joutuu lähisuhteissaan väkivallan alaiseksi"

Tällä hetkellä poliisilla ei ole erityisiä syitä uskoa miehen olevan vaaraksi sivullisille. Poliisista korostetaan, että arvion tarkoituksena ei ole vähätellä miehen syyllistymistä vakaviin väkivaltarikoksiin.

– Hänen toiminnassaan ei ole mitään viitteitä siitä, että hän kohdistaisi väkivaltaa muihin ihmisiin. Tämä oli hyvin suunnitelmallinen ja suunnattu teko, jolla oli selkeä hyökkäyksen kohde, poliisilta luonnehditaan. 

Lisää aiheesta:

Puotilan katuammuskelussa ei tähdätty poliisin mukaan sivullisiin: "Epäilty on ampunut kaksi laukausta käsiaseella uhrin vartaloon"MTV Uutiset koosti: Tämä kaikki Turun poikkeuksellisesta kaksoismurhasta nyt tiedetään – "Älä ammu enää, mä kuolen kuitenkin!"Pernon kaksoismurha: Mikä sai rikosrekisterittömän nuorukaisen ampumaan? MTV jututti naapureita ja poliisia, joka ei kerro, katuuko mies tekoaanKarkuteillä oleva Haagan puukottaja julkaisi Helsingin Hakaniemessä kuvatun videon – nyt poliisi selvittää, mistä video on ladattu: "Voi tulkita uhkaavana entistä puolisoa kohtaan"Uusi kuva Haagan epäillystä perhepuukottajasta: Käyskenteli Helsingin ydinkeskustassa, poliisi pyytää vihjeitäHaagan puukotuksesta epäillyn veli saattoi yllyttää veritekoon – Poliisi rikoksesta: "Tässä on poikkeuksellisia piirteitä"
Haagan puukotusVäkivaltarikoksetHelsinkiTurkuPoliisiRikos

Tuoreimmat aiheesta

Haagan puukotus
  • 20.01.202217:42
    Turvallisuus

    Isä puukotti ex-puolisoaan ja lapsia valvotun tapaamisen päätteeksi – Helsingin kaupungin työntekijöiden toiminnasta ei nosteta syytteitä

  • 14.10.201906:02
    Europol

    Suomen tunnetuin rikollinen saatiin kiinni – näitä kahta törkeistä teoista epäiltyä krp etsii nyt kuumeisesti ulkomailta

  • 27.09.201917:58
    Hovioikeus

    Haagan perhepuukotuksen järkyttävät taustat: Puukottajan veli uhkaili uhria kuolemalla ennen tekoa, oma suku yritti pakottaa naisen palaamaan ex-miehensä luo – oikeus totesi kunniaväkivallaksi

  • 19.06.201910:38
    Väkivaltarikokset

    Poliisi tietää nyt varmuudella Haagan puukottajan paenneen Irakiin – mies sai pakomatkansa aikana apua: Euroopassa tehty kotietsintöjä epäillyn tuttujen luo

  • 22.05.201912:07
    Poliisi

    Miksi Haagan puukottaja pääsi perhetapaamiseen, vaikka miehen oli ennakoitu yrittävän tappaa ex-puolisonsa? Poliisilta tiukka kommentti lastensuojelusta: "Todennäköisesti koko prosessi on pettänyt"