Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Uusia lakkovaroituksia yksityiselle sosiaalipalvelualalle – koskettaa yksityisiä päiväkoteja ja lastensuojelua

Ilmoitetut lakot kohdistuisivat yksityisiin päiväkoteihin ja lastensuojelun toimipisteisiin Uudellamaalla ja Varsinais-Suomessa. Kuvituskuva.
Ilmoitetut lakot kohdistuisivat yksityisiin päiväkoteihin ja lastensuojelun toimipisteisiin Uudellamaalla ja Varsinais-Suomessa. Kuvituskuva.
Julkaistu 16.05.2023 19:37

MTV UUTISET – STT

Useat ammattiliitot ovat antaneet tänään uusia lakkovaroituksia yksityiselle sosiaalipalvelualalle. Uusista lakkovaroituksista kertovat ainakin JHL, Super, Jyty, Erto, Ammattiliitto Pro ja Talentia.

Ilmoitetut lakot kohdistuisivat yksityisiin päiväkoteihin ja lastensuojelun toimipisteisiin Uudellamaalla ja Varsinais-Suomessa.

Päiväkodeissa lakot koskisivat 31.5.–2.6. alkavia työvuoroja ja lastensuojelussa 31.5.–3.6. alkavia työvuoroja.

Valtakunnansovittelijan toimisto kertoi maanantaina yksityisen sosiaalipalvelualan sovittelun katkeamisesta. Valtakunnansovittelijan mukaan osapuolten näkemykset olivat niin kaukana toisistaan, ettei sovittelun jatkamiselle tai sovintoehdotuksen antamiselle ollut edellytyksiä. Tilannetta on tarkoitus arvioida uudelleen ensi maanantaina.

Aiemmin ilmoitetut lakot alkamassa ensi viikolla

Ammattiliitot ovat tyytymättömiä etenkin palkkaukseen. Liitot ovat vaatineet yksityiselle sosiaalipalvelualalle vähintään samantasoisia palkankorotuksia kuin hyvinvointialueille ja kuntiin.

–  Haluamme työnantajan tunnustavan sen tosiasian, että yksityisen puolen palkankorotusten pitää olla samaa tasoa julkisen sektorin kanssa. Tästä emme tingi. Alan veto- ja pitovoima on turvattava pahenevan työvoimapulan aikana, sanoo JHL:n puheenjohtaja Päivi Niemi-Laine tiedotteessa.

Työnantajapuolta edustava Hyvinvointiala Hali sanoo pitävänsä lakkovaroituksia erittäin valitettavina. Halin työmarkkinajohtajan mukaan työnantajapuoli on tarjonnut 11,2 prosentin palkankorotuksia kahden ja puolen vuoden ajanjaksolle.

Tuomas Mänttärin

–  Tämä on erittäin avokätinen tarjous ja olisi ohittanut julkisen puolen vähimmäispalkat reilusti, Mänttäri sanoo tiedotteessa.

Hali luonnehtii yksityisen sosiaalipalvelualan taloudellista tilannetta erittäin haastavaksi. Halin mukaan monet alan yritykset ja järjestöt toimivat jo nyt tappiolla.

Yksityiselle sosiaalipalvelualalle aiemmin ilmoitettujen lakkojen on määrä alkaa ensi viikon tiistaina. Ensi viikon lakot kohdistuisivat tiettyihin yksityisiin päiväkoteihin ja ympärivuorokautisen palveluasumisen yksiköihin.

Alalla on voimassa ylityö- ja vuoronvaihtokielto, jonka on ilmoitettu jatkuvan 30. toukokuuta asti.

Yksityisellä sosiaalipalvelualalla työskentelee noin 70 000 työntekijää.

Lue lisää: Ammattiliitto JHL varoittaa henkilökohtaisten avustajien lakosta pääkaupunkiseudulla

Lisää aiheesta:

Sovittelussa ei sopua, lakot alkavat yksityisissä päiväkodeissaYksityisen sosiaalipalvelualan järjestöt jatkoivat ylityökieltoa ja antoivat lakkovaroituksenYksityisen sosiaalipalvelualan lakko alkaa tänään – vaikuttaa useisiin päiväkoteihin ja hoivakoteihinYksityiselle sosiaalipalvelualalle ei sopua – lakot alkavat huomenna monissa päivä- ja hoivakodeissaYksityisen sosiaalipalvelualan sovittelu lopetetaan – lakot uhkaavat ensi viikolla yksityisiä päiväkoteja ja hoivakotejaYksityisiin sote-yrityksiin lakkojen aalto – sopimusneuvottelut katkesivat
TyötaistelutSosiaalipalvelutLakotLapsetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Työtaistelut
  • 20.7.06:36
    Lentäminen

    Jannika odottanut korvausta myöhästyneestä lennosta kolme kuukautta – Finnairilla hurja jono

  • 13.7.16:14
    Työnantajajärjestöt

    IAU syntyneestä sovusta: "Meidän osassa oli kyse miljoonasta eurosta, poltettiin kymmeniä miljoonia"

  • 13.7.14:28
    Lentäminen

    Lentoliikenteen lakot ohi – nyt puhuu Finnair

  • 10.7.08:53
    Lentäminen

    IAU:lta uusi ilmoitus työnseisauksesta

  • 7.7.17:40
    Lentokentät

    Lentoliikenteen palvelujen työriidassa ei löytynyt sopua