Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Uusi-Seelanti 100 päivää ilman koronatartuntaa – maassa asuva Marika kertoo, millä toimilla tässä onnistuttiin: "Se oli ahdistavaa aikaa"

4:39Korona kitkettiin hyvin tiukoilla rajoituksilla Uudessa-Seelannissa – maassa asuva suomalainen Marika kertoo, miten se tehtiinKorona kitkettiin hyvin tiukoilla rajoituksilla Uudessa-Seelannissa – maassa asuva suomalainen Marika kertoo, miten se tehtiin.
Julkaistu 10.08.2020 14:27
Toimittajan kuva

Ismo Puljujärvi

ismo.puljujarvi@mtv.fi

Uudessa-Seelannissa ei ole ilmennyt sataan päivään yhtään koronavirustartuntaa. Maassa asuva Marika Montonen, 32, kertoo MTV Uutisille, että koronakevään rajoitukset olivatkin Suomeen verrattuna huomattavasti tiukemmat.

Maaliskuun loppupuolella Marika Montonen oli töissä ostoskeskuksessa sijaitsevassa laukkukaupassa, kun Uuden-Seelannin viranomaiset ilmoittivat maassa astuvan voimaan kotiaresti seuraavan 48 tunnin aikana.

– Kaikki muut liikkeet paitsi ruokakaupat ja apteekit tuli sulkea siihen asti, kunnes viranomaiset antaisivat luvan. Suljin sinä päivänä liikkeen ja meitä käskettiin odottamaan lisäohjeita, Montonen muistelee kevään tapahtumia.

Lue myös: Uudessa-Seelannissa sata päivää täyteen ilman koronatartuntoja – terveysviranomaiset varoittavat itsetyytyväisyydestä

Turhaa liikkumista ruokakaupoissa ja apteekeissa piti välttää. Ostosreissu kesti tavallista pidempään, sillä kauppaan päästettiin vain muutama ihminen kerrallaan ja jonossa tuli pitää kahden metrin etäisyys muihin ihmisiin. Asiakkaiden tuli desinfioida kädet ennen kauppaan menemistä. 

– Se oli ahdistavaa aikaa, kun ei tiennyt, kuka sitä koronavirusta kantaa tai onko sen itse mahdollisesti saanut.

Liikkuminen oli kevään aikana sallittua ainoastaan lähialueella. Espoosta kotoisin oleva Montonen tapasi neljä vuotta sitten reppureissullaan nykyisen poikaystävänsä, jonka kanssa he asuvat maan pohjoisosassa sijaitsevassa Mount Maunganuin asuinalueella.

– Kotipihan aidan takana saattoi kaverit joskus tervehtiä ohimennen, mutta muuten meillä ei ollut kontakteja. Katsoin verkosta treenivideoita ja treenasin mukana. Tein pieniä kävelylenkkejä, jotta sain ajan kulumaan, Montonen kertoo.

Vierailu Suomeen jää väliin

Paluu tavalliseen arkeen on tapahtunut Uudessa-Seelannissa asteittain. Montosen oma talous kesti kevään, sillä valtio maksoi yritysten työntekijöille palkkatukea. Ihmiset myös aktivoituivat sosiaalisessa mediassa auttamaan toinen toisiaan.

– Sosiaalisessa mediassa ihmiset tarjosivat vaatteita ja ruokatarvikkeita niitä tarvitseville.  Kotiarestin ollessa päällä ketään ei saanut tavata, joten tavarat tuli jättää oven taakse.

Lue myös: Aurinkomatkat peruu kaikki elokuun matkat Espanjaan, Kroatiaan ja Turkkiin – THL:n mukaan suomalaiset matkustelleet riskialueille

Uusi-Seelanti valvoo tiukasti rajojaan edelleen ja maahan saapuville tehdään pakollinen koronavirustesti. Tämän lisäksi matkailija joutuu pakolliseen kahden viikon karanteeniin. Montonen on myös päättänyt, ettei matkusta tänä vuonna Suomeen.

– Meillä oli suunnitelmissa tulla nyt elokuussa, mutta se ei onnistu. En halua ottaa mitään riskiä, jos vaikka itse sairastuisin matkalla, Montonen toteaa.

Tähän mennessä koronavirukseen on kuollut Uuden-Seelannin viranomaisten tietojen mukaan 22 ihmistä. Vahvistettuja koronavirustapauksia maassa on 1569.

Lisää aiheesta:

Heli ja Otto kyllästyivät Euroopan koronatilanteeseen ja suuntasivat Afrikkaan – tällaista on Ruandassa, joka on taklannut epidemian kiitettävästiSuomalainen Anna jäi koronarajoitusten takia jumiin Australiaan: "Ikävöin perhettä, saunaa, mökkielämää ja suomalaisia ruokia"Yli sata matkustajaa saapui jälleen Skopjesta Turkuun – ongelmatilanne lentokentällä sai perheenisän kieltäytymään testauksesta: ”Kysyin, mikä tässä on ongelmana?”Suomesta Sveitsiin muuttanut opettaja kertoo, millaista oli seurata rajan takana riehunutta koronakatastrofia: "Outoa oli, kun ei lentokoneita näkynyt"Vain kilometri liikkumavaraa, kauppareissulla sakottavia poliiseja, liikuntatunteja, joissa ei saa liikkua – suomalainen Pauliina kertoo, miltä korona-arki on näyttänyt RanskassaKirsi, 58, pakenee Espanjan koronaa Suomeen kuorma-auton kyydissä koiransa kanssa läpi aution Euroopan: "Emme pääse ehkä koko matkan aikana vessaan tai pesulle"
Uusi-SeelantiKoronavirusMTV Uutiset LiveUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Uusi-Seelanti
  • 26.10.12:51
    Terveys ja hyvinvointi

    Teini nielaisi 200 magneettia: Viikkoa myöhemmin tapahtui pahoja

  • 15.10.12:09
    Ennätykset

    Uusiseelantilaismies pääsi ennätysten kirjaan – tässä on maailman pisin nimi

  • 30.9.18:08
    Ampuma-aseet

    Trumpin "seriffi" antoi kollegoille erikoisia lahjoja – huonosti kävi

  • 11.9.08:43
    Ulkomaat

    Tällaisessa paikassa isä piilotteli lapsiaan vuosia Uuden-Seelannin metsissä

  • 8.9.16:14
    Kuolemantapaukset

    Äiti palasi kotimaahansa – lasten ruumiit löytyivät matkalaukuista