Muovia korvaavien materiaalien kehittäminen tuo uusia mahdollisuuksia sekä metsä- että muoviteollisuudelle. Stora-Enso ja muovituotteita valmistava Orthex ovat tuoneet markkinoille uudenlaisesta biokomposiitista valmistettuja tuotteita. Perinteistä muovia korvaava biomateriaali on valmistettu kuusesta ja sokeriruo'osta. Molemmat yritykset uskovat, että fossiilisia tuotteita korvaavilla materiaalilla on maailmanlaajuista kysyntää.
Orthexin tehtaalla Lohjalla valmistuu leikkuulautoja. Tuotteen materiaali ei kuitenkaan ole muovi vaan biokomposiitti, joka on puukuidun ja biomuovin yhdistelmä.
– Perinteiseen muoviin verrattuna tämä on vähän kovempaa eli siinä on vähän puuta mukana ja muuten aika lailla muovin kaltaista. Sitä voi konepestä ja kierrättää eli se on hyvin toimiva raaka-aine, sanoo Orthex Groupin toimitusjohtaja Alexander Rosenlew.



