Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Uusi huhu: Microsoftin Surface-puhelimen tuotantoa testataan jo

Julkaistu 01.12.2016 11:29
Toimittajan kuva

Markus Lehtiniitty

markus.lehtiniitty@mobiili.fi

@mlehtiniitty

Microsoftin Surface-puhelin on viime viikkoina löytänyt hiljaiselonjälkeen uudelleen tiensä osaksi mobiilialan huhumyllyä.

Commercial Times of Taiwan kertoo, että myös iPhonen kokoonpanijana tunnetuksi tullut Pegatron suorittaisi jo tuotannon testausta Surface-puhelimella. Pegatron on myös Microsoftin tuoreen 28-tuumaisen pöytätaulutietokoneen Surface Studion kokoonpanija.

Huhuissa Surface-puhelinta odotetaan edelleen markkinoille syksyllä 2017 tai jopa myöhemmin.

Viime viikolla esiin nousi Microsoftin projekti Cobalt, jossa tavoitteena on perinteisten x86-arkkitehtuurin Windows-sovellusten emulointi ARM-pohjaisilla Windows-laitteilla. ARM-pohjainen järjestelmäpiiri löytyy nykyään lähes jokaisen älypuhelimen sisuksista. x86-arkkitehtuurin sovellusten tulo tarkoittaisi hyvää erityisesti Microsoftin Windows 10 Mobilen Continuum-toiminnon kehittymiselle: se saisi näin tuen erittäin laajalle joukolle vanhojakin Windows-sovelluksia, joita on kehitetty muun muassa yritysten sisäiseen käyttöön. Toistaiseksi Continuumia on rajoittanut heikko sovellustuki.

Puhelimen pöytätietokoneen tai läppärin keskusyksiköksi muuntava Continuum on sellainen erityisominaisuus, jonka toteuttamiseen Microsoftilla on uniikki lähtökohta.

Microsoftin Surface-puhelimeen on myös huhuttu Snapdragon 835 -järjestelmäpiiriä sekä joko 4 tai 6 gigatavua RAM-muistia.

Lisää aiheesta:

Raportti: Tällaista uudenlaista mobiililaitetta Microsoft kehittääMicrosoftin huhutaan kehittävän uudenlaista mobiililaitettaMicrosoftin seuraava oma laiteuutuus on CloudBook? Edullinen kannettava voi haastaa ChromebookitKuuma huhu: Microsoftilta tulee sittenkin uusi Windows 10 Mobile -puhelin tänä vuonnaMicrosoftin johtaja vahvisti Lumioiden jäävän taakse – suunta puhelinkehityksessä muuttuuPaljastus: Googlelta tulossa palasista kasattava tablet?
PuhelimetDigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Puhelimet
  • 7.9.19:38
    Puolustusvoimat

    Majuri vei kännykkänsä aivan väärään paikkaan – tuli kalliiksi

  • 7.9.16:19
    Kyberturvallisuus

    HarmBlock -ohjelmisto suojaa lapsia haitalliselta sisällöltä – "Laitteesta tulee yhteensopimaton pornografian kanssa"

  • 4.9.07:00
    Kierrätys

    Suomi on Euroopan häpeäpilkku: Kodeissa lojuu 71 tonnia kobolttia, 6 tonnia tinaa, 118 kultakiloa ja 1,8 tonnia magnesiumia – tästä kyse

  • 3.9.13:22
    Mielenhallinta

    Japanilaiskaupunki suunnittelee kännykkäkieltoa, joka koskisi kaikkia asukkaita

  • 26.8.12:32
    iPhone

    Vihaatko puheluita tuntemattomista numeroista? Pian iPhoneen tulee tärkeä ominaisuus