Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Uudistunut F1-talli kaavailee isoa värväyskampanjaa

Renault'n F1-ohjelma esiteltiin helmikuun alussa.
Renault'n F1-ohjelma esiteltiin helmikuun alussa.
Julkaistu 16.02.2016 06:06

MTV SPORT

F1-sarjassa tehdastalliksi alkavalla kaudella palaava Renault suunnittelee kasvattavansa lähitulevaisuudessa merkittävästi henkilökuntansa määrää, kertoo tallin toimitusjohtaja Cyril Abiteboul.

Renault'n omistukseen päätynyt Lotus menetti kahden edelliskauden aikana runsaasti osaavaa henkilökuntaansa kilpaileville talleille. Nyt ranskalaismerkki haluaa kääntää muuttovirran takaisin, mutta projekti vie oman aikansa.

– Haluamme varmistua siitä, että palkkaamme hyviä ihmisiä. Yleensä hyvät ihmiset eivät ole saatavilla nopeasti, koska heidät määrätään puutarhanhoitovapaalle, joten heitä joutuu odottelemaan kuusi kuukautta tai joskus vuodenkin, Abiteboul kertoi Autosportin mukaan.

– Tällä hetkellä meillä on Enstonessa 490 työntekijää. Tavoitteemme on 650 työntekijää vuoden 2017 loppuun mennessä. Suurimmat tallit työllistävät 800 ihmistä, ja mielestämme meillä on mahdollisuuksia kilpailla heitä vastaan - viittaan Mercedekseen, Red Bulliin - 650 työntekijän voimin Enstonessa, Abiteboul lisäsi.

Renault'n asiakastallina jatkava Red Bull kritisoi avoimesti valmistajan resursseja riittämättömiksi viime kaudella, mutta Abiteboul vakuuttaa merkin Viry-Chatillonissa sijaitsevan moottoripajan täyttävän tallin tarpeet hyvin.

– Suoraan sanottuna olemme sitä mieltä, että meillä on enemmän kuin riittävästi resursseja Viryssä. Kaikessa on kyse johtajuudesta ja tietotaidosta, kyvyistä. Uudet säännöt pakottivat meidät palkkaaman valtavan paljon lisää ihmisiä, mutta suoraan koulunpenkiltä tulevia täytyy ensin kouluttaa, Abiteboul sanoi.

– Nyt kun he ovat päässeet mukaan vauhtiin ja ovat motivoituneet tähän uuteen projektiin, niin meillä on enemmän kuin tarpeeksi ihmisiä edessä olevaan tehtävään, Abiteboul vakuutti.

Lisää aiheesta:

Renault'n F1-tiimillä hurja tavoite: Vuodessa Red Bullin tasolleRenault-pomo Alonso-huhusta: “En elä menneisyydessä”Renault-pomolta lisää paljastuksia uudesta moottoristaRenault-pomo innoissaan uudesta moottorista: "Valtavaa potentiaalia"Renault napannut ison määrän F1-osaajia – McLaren-pomo mukana listalla?Mitä miettii Bottas? – tallivaihtoehdolla vaikeuksia houkutella osaajia
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen18:25
    Cadillac

    Valtteri Bottaksen Cadillac tekee valtavan näyttävän tempauksen – "Tämä on vasta alkua"

  • ti18:43
    Urheilu

    Vahvistus: Max Verstappenin tallikaveri valittu

  • ma17:10
    Kimi Antonelli

    Raju seuraus F1-kiistasta: Nuorelle kuskille satoi tappouhkauksia

  • ma16:24
    Red Bull

    Lehti: Tässä on Max Verstappenin uusi tallikaveri

  • ma07:54
    F1-tulokset

    F1-kausi 2025: MM-pisteet ja tulokset