Uudet matkustusrajoitukset astuivat voimaan – ja uusi muutos kolkuttelee jo ovella: Näin matkustaminen ja karanteenit muuttuvat lähikuukausina

Matkustusrajoitukset palautuivat koronatilanteen takia tänään Suomen ja usean Euroopan maan väliseen liikenteeseen.
Tästä päivästä lähtien matkustusrajoitukset otetaan uudestaan käyttöön Suomen ja Islannin, Norjan, Ruotsin, Saksan, Slovakian ja Viron välillä.
Näissä maissa on ylittynyt tautitapausten raja-arvo, joka määrittelee vapaata matkustamista Suomeen.
Rajoitukset Suomen ja edellä mainittujen maiden välillä poistuivat vasta noin viikko sitten, joten ilo ei ollut pitkä vapaa-ajan matkustamisen osalta.
Maahantulon rajoitukset jäävät sisärajaliikenteessä voimaan myös useasta muusta maasta matkustettaessa. Nämä maat ovat Hollanti, Belgia, Espanja, Italia, Itävalta, Kreikka, Luxemburg, Malta, Portugali, Ranska, Slovenia, Sveitsi, Tanska, Tshekki ja Unkari.
Suomeen saa tällä hetkellä matkustaa vapaasti vain maista, joissa on ollut enintään 25 tautitapausta 100 000 asukasta kohti viimeisen kahden viikon aikana.
Suomessa voi kuitenkin käydä työmatkalla Ruotsista ja Virosta ilman omaehtoista 14 vuorokauden karanteenia.
Näistä maista saa matkustaa Suomeen ilman karanteeneja tai testejä
Matkustamista Suomeen ei puolestaan rajoiteta Kyprokselta, Latviasta, Liettuasta, Liechtensteinista, Puolasta, San Marinosta ja Vatikaanista.
Hallitus teki periaatepäätöksen 25 tartunnan raja-arvosta 11. syyskuuta ja päätöksiä muutetaan viikoittain sen nojalla, mitkä maat sen ylittävät ja mitkä alittavat.
Testeihin perustuva maahantulo viimeistään 23. marraskuuta
Uusi koronatesteihin perustuva maahantulomalli on tulossa Suomessa käyttöön viimeistään 23. marraskuuta, mutta mahdollisuuksien mukaan jo aikaisemmin.
Uudesta mallista täytyy säätää laissa, eikä hallituksen esitystä siitä ole vielä edes annettu eduskunnalle. Myös sen vaatima testauskapasiteetin kasvattaminen vie aikaa.
Siirtymäkausi testeihin perustuvaan maahantulomalliin astuu voimaan jo 1. lokakuuta. Siitä lähtien Suomessa asuva matkustaja voi lyhentää 14 päivän omaehtoista karanteenia kahden testauksen ja kolmen vuorokauden mallilla.
Tämä tarkoittaa sitä, että testissä tulee käydä heti Suomeen saavuttua ja toisessa testissä aikaisintaan kolmen vuorokauden kuluttua.
Uusimmat
-
11:27
Näin Paavin vaarallisin matkaosuus Iranissa sujuu: Rukoili Mosulissa ja vetosi Lähi-idän kristittyihin, jotta nämä eivät pakenisi kotimaistaan
-
11:03
Avioero ja 90-luvun lama eivät estäneet taikuri Simo Aallon haaveita – elättänyt itsensä taikuudella jo yli 30 vuotta: ”Jouduin maksamaan farmariautonkin kolminkertaisesti”
-
11:02
"Historian suurin" autoilijoiden mielenosoitus vaatii loppua kustannusten nousulle – Facebook-ryhmästä tuli yli 200 000 suomalaisen kansanliike: "Viesti hallitukselle on aika selvä"
-
10:53
Kainuussa ja Savossa on vain vähän tartuntoja – pitäisikö ne eristää muusta korona-Suomesta?
-
10:51
Kiinan teollisuus toipui koronapandemian syövereistä – vienti kasvaa kohisten
-
10:49
Kaapo Kakko laittoi pystyyn melkoisen näytöksen NHL:ssä – ”Suorastaan likaista”
-
10:20
Näpistäjä veti muovikuula-aseen esiin ja uhkasi sillä myyjää Huittisissa – poliisi on kuulustellut epäiltyä, henkilö vapautettu
-
10:14
THL antoi pelottavan koronaskenaarion jopa yli 11 000 päivätartunnasta – mihin se perustuu?
-
09:56
Mieletöntä taituruutta! Aleksander Barkov nöyryytti Mikael Granlundia NHL:ssä – joukkuekaverin reaktio ei jätä mitään epäselväksi
-
09:52
Meghan jätti hovin taakseen lähes tasan vuosi sitten – nämä olivat kohuherttuattaren murtuneet viimeiset sanat ennen syrjään astumista
-
09:47
Voiko kyseessä olla edes sama lemmikki? Tämän koiran trimmaus meni aivan penkin alle – "He antoivat sinulle väärän koiran"
-
09:37
Kalastaja ei voinut uskoa onneaan, kun uistimeen tarttui hai – nälkäinen krokotiili puuttui kuitenkin peliin ja nappasi saaliin itselleen
-
09:37
Myanmarissa jälleen protesteja, Suu Kyin NLD-puolueen tiloja ratsattiin – Protestit vaatineet jo yli 50 ihmisen hengen
-
09:36
NHL-seuran vierasreissu sai ”epätodellisen” käänteen – hotellilla odotti ottelun jälkeen melkoinen yllätys
-
09:17
Lumipyry jatkuu tänään suurimmassa osassa Suomea, liikennesää paikoin vaarallinen – pakkanen kolkuttelee ovella ensi viikolla
-
09:09
Slovenia luisuu Unkarin ladulle: Donald Trumpia ihaileva pääministeri solvaa toimittajia ja pyrkii vaientamaan maan uutistoimiston
-
08:56
MTV seuraa koronan etenemistä: Epidemian kiihtyminen jatkuu – THL:ltä hurjia lukuja ensi kuun tartuntatilanteesta
-
08:55
Ensin Michelin-ravintola muuttui "sushitehtaaksi", nyt Sasu Laukkosella on jälleen ässä hihassa – keksi nerokkaan lounastuotteen, jota "oikeastaan kukaan ei vielä tee"
-
08:54
Paavin Irakin-kiertomatkan vaarallisin osuus alkoi
-
08:51
NHL:n yön suomalaiset: Jesse Puljujärven maalisaldo paisuu – Kaapo Kakko pisteille paluuottelussaan
-
Lataa lisää