Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Uuden kerrostalon parketeissa saattaa piillä mojova remonttilasku

9:49Yhtiökokoukset vaarassa – miten nyt kannattaa toimia ja mitä tästä voi seurata?Katso videolta, miten uuden asunto-osakkaan kannattaa toimia Maanmittauslaitoksen käsittelyruuhkien takia.
Julkaistu 20.01.2024 08:34

MTV LIFESTYLE – STT

Monet rakennusyhtiöt ovat tuskailleet viime kesästä lähtien myymättä jääneiden uudiskohteidensa kanssa.

Kuukausikaupalla myymättä olleissa uusissa kerrostaloissa voi muhia kalliit remonttikulut, jos talven kuiva huoneilma ehtii vääntää lattiamateriaalit pilalle. Varsinkin puupohjaiset materiaalit, esimerkiksi parkettilattiat, voivat vaurioitua pahastikin liian kuivan huoneilman takia, kertovat STT:n haastattelemat alan ammattilaiset.

– Kun asuntoihin muutetaan pian valmistumisen jälkeen, myös huoneilman kosteus asettuu puupinnoille ja puumateriaaleille suotuisaksi. Tyhjillään ja käyttämättä olevassa asunnossa tai toimitilassa ilmankosteus voi kuitenkin olla alle 20 prosenttia, kertoo parketteja valmistavan PR Wood Oy:n omistaja ja hallituksen puheenjohtaja Pekka Ropa.

Lue myös: Liian innokkaat asunto-osakkaat ruuhkauttivat uuden järjestelmän – mitä uuden kodin omistajan pitää muistaa?

Asuntokaupan jyrkkä alamäki on jarruttanut etenkin uudiskohteiden kauppaa, ja suurimmilla rakennusliikkeillä on rasitteenaan jo satoja tyhjillään seisovia asuntoja. Tyhjillään tai vain muutaman asukkaan asuttamina on jopa kokonaisia kerrostalokortteleita.

Rakennusmarkkinoita tutkiva konsulttiyhtiö Forecon on arvioinut, että Suomessa olisi vuoden 2024 alussa myynnissä noin 5 000 uutta kerrostaloasuntoa. Rakentajille tämä tarkoittaa jatkuvasti juoksevia kiinteistönhoito- ja energiakuluja, jotka normaalitilanteessa olisivat jo luovutettujen taloyhtiöiden vastuulla.

Laadusta tinkiminen näkyy nopeasti

Liian kuiva huoneilma näkyy parketti-, lauta- ja laminaattilattioissa rakoina ja vääntyilynä. Etenkin alkusyksyllä asennetut ja tyhjässä asunnossa talven yli olleet parketit voivat päätyä jopa kokonaan uusittaviksi.

Vääntymistä ja rakoilua lisää myös se, että nykyiset lattiamateriaalit ovat entistä ohuempia. Puusisustamisen ja -rakentamisen parissa 40 vuotta työskennelleen Pekka Ropan mukaan herkimpiä ovat ilman liimausta asennetut eli niin sanotut kelluvat parketit.

– Uudiskohteissa ensiasennusparketit ovat usein niin halpoja ja huonolaatuisia, että ne menevät kuivuessaan kokonaan uusiksi. Tänä talvena koetut pakkasjaksot ovat tosin olleet haastavia myös saneerauskohteissa, Ropa sanoo.

Lue myös: Nyt on hyvä aika tehdä pitkään tai liian pitkään pantattuja remontteja taloyhtiöissä – asiantuntijat kertovat miksi

Samoin arvioi helsinkiläisen parkettiliikkeen yrittäjä, joka vielä muutama vuosi sitten teki alihankintatöitä isommille rakennusliikkeille. Hän ei halua esiintyä jutussa nimellään, koska se voisi vaikeuttaa työtilausten saamista. Yrittäjän nimi on STT:n tiedossa.

– Kyllä rakennusliikkeet ovat näiden vääntyvien ja rakoilevien lattioiden kanssa talvisin pulassa. Asiakkaalle voidaan toki kaupanteossa vakuutella, että lattia oikenee asumisen ja kalusteiden myötä. Samalla toivotaan, etteivät nämä vaatisi sen korjaamista. Takavuosina asiakkaille annettiin avuksi jopa ilmankostuttimia, yrittäjä kertoo.

Pekka Ropan tavoin hän toteaa perusparkettien laadun huonontuneen, mikä tekee niistä entistä herkempiä ilmanlaadun vaihteluille.

– Esimerkiksi pintaviilujen paksuus on pudonnut jopa puoleen aiemmasta, parkettiyrittäjä sanoo.

Riskiä taklataan tarkastuksilla

Rakennusyhtiö YIT:llä on eri puolilla Suomea noin 900 myymätöntä asuntoa. Yhtiön pääkaupunkiseudun asuntorakentamisen johtaja Harri Isoviita tiedostaa lattioihin liittyvät remonttiriskit, mutta vakuuttaa niiden olevan huomattavasti pienempiä kuin takavuosina.

– Kyllä tämä on opittu kantapään kautta, ja olemme alkaneet käyttää laadukkaampia materiaaleja. Parketteja on myös korvattu laminaateilla ja vinyyleillä, jotka eivät ole niin herkkiä ilmankosteuden vaihteluille. Isompia vaihtotöitä on nyt vähemmän kuin aikaisemmin, Isoviita kertoo.

Remonttiriskiä taklataan myös säännöllisillä tarkastuskierroksilla. Niiden yhteydessä tarkistetaan sisälämpötila ja ilmanvaihto sekä lasketaan hanoista vettä, mikä tuo huoneilmaan lisää kosteutta.

– Pidemmät pakkasjaksot ovat toki haastavia. Tarvittaessa käytämme myös ilmankostuttimia. Käytännössä tyhjistä taloista pidetään samanlaista huolta kuin asutuista, Isoviita lisää.

Hänen mukaansa tarkistuskierroksista ja pienistä huoltotöistä ei synny merkittäviä lisäkustannuksia.

– Työt tekee sama porukka, joka on kyseisellä alueella muutenkin, Isoviita sanoo.

11:23Taloyhtiöillä voi tulla kiire korjausremonttien kanssaTästä syystä korjausremontteja on syytä käynnistää keväällä.

Lisää aiheesta:

2000-luvun putkissa tikittää aikapommi – ongelmia jopa alle 10 vuotta vanhoissa putkistoissaOnko kotonasi parkettilattia? Varo vaurioita – asiantuntija muistuttaa "valitettavan yleisestä virheestä"Rakennusten kosteusongelmat kuriin jo rakennusvaiheessa – sääsuojauksesta saatu oppia kantapään kauttaTietyn aikakauden omakotitalot ovat nyt erityisen kysyttyjä – kymppitonnien virhe uhkaa hätäistä ostajaaUuden asunnon ostajan sinisilmäisyys voi kostautua – yksi asia kannattaa tehdä aina ennen kaupantekoaAsuntomessuilla esillä olevat innovaatiot torjuvat sisäilmaongelmia jo etukäteen
AsuminenRakentaminenLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Asuminen
  • 19:15
    Sisäilma

    Poltatko tällaisia kynttilöitä? "Kannattaa välttää"

  • 24.10.14:56
    Lämmitys

    Nuohooja-Juhan nerokas niksi: Näin tarkistat, onko polttopuu tarpeeksi kuiva

  • 23.10.13:06
    Ukrainan sota

    Orpo pitää EU:n ja USA:n uusia ratkaisuja Ukrainan kannalta jopa käänteentekevinä

  • 20.10.19:39
    Onnettomuudet

    Mellunkylän räjähdys: Poliisi päässyt kuulemaan auton omistajaa – peltiosia sinkoutui yli sadan metrin säteelle

  • 18.10.00:05
    Muuttaminen

    Kysely: Yli puolta suomalaisista ei kiinnosta muutto toiseen kuntaan