Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Useat EU-maat haluavat kieltää turkistarhauksen täysin: Vetoavat Euroopan komissioon – koronapandemia kiihdyttänyt turkistarhauksen vastustamista

8:03Kielletäänkö turkistarhaus tulevaisuudessa?Katso videolta: Kielletäänkö turkistarhaus tulevaisuudessa?
Julkaistu 01.07.2021 18:41

Jonna Kumpula

jonna.kumpula@mtv.fi

Useat EU-jäsenvaltiot haluaisivat kieltää turkistarhauksen kokonaan EU-alueella. 

Alankomaat ja Itävalta johtavat EU-maiden koalitiota, joka vetoaa Euroopan komissioon turkistarhauksen lopettamiseksi Euroopassa, kertoo mediaverkosto Euractiv. 

Kieltämisen puolestapuhujien mukaan ”on tullut aika, kun EU:n on mentävä eteenpäin tässä asiassa ja ilmaistava kunnioitusta eläinten hyvinvointia kohtaan”. 

Lisäksi kiellon kannattajat toivovat, että ”EU osoittaa halukkuutensa lopettaa taloudellisen toiminnan, joka on epäilemättä haitallista eläinten hyvinvoinnille”. 

– Tällä hetkellä ei ole mitään syytä kasvattaa eläimiä turkiskäyttöön. Annamme täyden tukemme saavuttaaksemme tilanteen, jossa kaikissa EU-jäsenvaltioissa olisi yhteinen kanta turkistarhauksen kieltämiseksi, Italian maatalousministeri Stefano Patunelli toteaa.

Lue myös: Yli 70 prosenttia vastustaa nykyisenkaltaista tarhausta, SDP linjannut tavoitteekseen lopettaa turkistuotannon

Ainakin 10 EU-maata antanut tukensa aloitteelle

Itävallan ja Alankomaiden aloitteelle on sadellut tukea peräti kymmenestä EU-jäsenmaasta. Muun muassa Italia, Saksa ja Bulgaria ovat osoittaneet tukensa aloitteelle. 

Tukensa on antanut myös Puola, joka on toiseksi suurin turkistarhausmaa EU-alueella. 

Slovenia ja Viro ovat esimerkkejä Euroopan maista, joissa turkistarhaus on jo kielletty. 

Irlanti ja Slovakia tulevat kieltämään turkiseläinten kasvatuksen vuosina 2022 ja 2025.

Myös eläinten hyvinvointiin perehtyneet kansalaisjärjestöt suhtautuvat myönteisesti Itävallan ja Alankomaiden aloitteeseen. 

– Nyt, kun EU-jäsenvaltiot ovat olleet enenevissä määrin äänessä ja vaatineet turkistarhauksen kieltämistä, Euroopan komission on toimittava, kommentoi Eurogroup for Animalsin johtaja Reineke Hameleers.

Lue myös: Viro luopuu turkistarhauksesta, samaan aikaan suomalaiset tarhaajat kaipaavat lisää työntekijöitä – elinkeinosta luopuminen nähdään kaukaisena ajatuksena

Turkistarhauksessa piilee kansanterveydellinen riski

Euroopan komissiolle välitetyssä aloitteessa otetaan eettisten näkökohtien lisäksi huomioon turkistuotannon riskit niin ihmisten kuin eläinten terveydelle. 

Aloite sai tukijoita pian sen jälkeen, kun havaittiin, että koronavirus voi tarttua myös minkkeihin ja niistä taas ihmisiin. 

Esimerkiksi Tanskassa hallitus määräsi noin 17 miljoonaa turkisminkkiä teurastettavaksi, kun eläimiä sairastuttanut koronavirusmutaatio oli alkanut tarttua myös ihmisiin.

Tanskan-tapauksen jälkeen myös Suomessa minkkitarhojen koronatilannetta alettiin syynätä tarkemmalla silmällä. 

Lue lisää: Suomen turkistarhoilla on nyt supertiukat koronatoimet – Hollannissa ja Tanskassa on jo aloitettu miljoonien minkkien tappaminen

Muun muassa Kreikka ja Liettua vastustavat aloitetta

Kaikki EU-maat eivät kuitenkaan ole turkistarhausta vastaan. Muun muassa Romania, Kreikka ja Liettua eivät anna tukeaan turkistarhauksen kieltämiselle. 

Ranska antaa tukensa aloitteelle, mutta sillä ehdolla, että se rajataan villieläimiin. Maa ei esimerkiksi halua, että kielto koskisi kaniineja, joita tuotetaan myös ruoaksi. 

Kansalaisaloite sai aikaan liikettä Euroopan komissiossa

Euroopan komissio ilmoitti eilen keskiviikkona suunnittelevansa lakia, jolla voitaisiin kieltää useiden eri tuotantoeläinten kasvattaminen häkeissä Euroopan unionin alueella. 

Uutistoimisto Reutersin mukaan ehdotus lainmuutokselle tapahtui sen jälkeen, kun kansalaisaloitteen oli allekirjoittanut yli miljoona ihmistä. 

– Eläimet ovat tuntevia olentoja, ja meillä onkin moraalinen, yhteiskunnallinen vastuu varmistaa, että maatilojen olosuhteet ovat sen mukaisia, EU:n terveyskomissaari Stella Kyriakides toteaa lausunnossaan. 

9:40Turkistarhaus jakaa mielipiteitä – eläinsuojelujärjestöillä ja turkistarhaajilla täysin erilaiset näkemyksetTurkistarhaus jakaa mielipiteitä – eläinsuojelujärjestöillä ja turkistarhaajilla täysin erilaiset näkemykset

Lähteet: Euractiv, Reuters

Lisää aiheesta:

Liettua aikoo kieltää turkistarhauksenPohjalaiskansanedustajat vaativat kannanotossa tukea turkistuotannolle – vain kaksi jätti nimen laittamattaTurkistuotanto EU-alueella halutaan kieltää kansalaisaloitteen voimin – tavoitteena vähintään miljoona allekirjoitustaViro luopuu turkistarhauksesta, samaan aikaan Suomessa kaivataan lisää työntekijöitä – elinkeinosta luopuminen nähdään kaukaisena ajatuksenaViro on kieltämässä turkistarhauksen – järjestö: "Eläimen ei pidä joutua kärsimään ihmisen turhamaisuuden vuoksi"Norjassa turkistarhaus loppuu vuoteen 2025 mennessä poliittisten lehmänkauppojen vuoksi – Suomen hallitusohjelmassa elinkeinosta ei mainita sanaakaan
TurkistarhausEurooppaYhteiskuntaKansalaisaloiteEULuonto ja eläimetMaailmanpolitiikkaTerveys ja hyvinvointiKoronavirusSairaudet ja tauditLait ja lainsäädäntöUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Turkistarhaus
  • 17.9.15:56
    Vihapuhe

    Homovastaisen saarnaajan piti esiintyä suomalaisen turkisyhtiön tiloissa – mieli muuttui median otettua yhteyttä

  • 3.5.16:34
    Lintuinfluenssa

    Lintuinfluenssatapauksia enemmän kuin viime vuonna – näissä tilanteissa ota yhteys viranomaiseen

  • 22.12.202409:19
    Lait ja lainsäädäntö

    Sähköpostit paljastavat: Uutta turkisasetusta valmisteltu voimakkaasti lobbaria kuunnellen

  • 15.11.202412:08
    THL

    THL: Nykyinen turkistarhaus muodostaa jatkuvan riskin koronaa vakavammalle pandemialle – turkisala väläyttää kiellon johtavan miljardikorvaukseen

  • 19.09.202415:33
    Eduskunta

    Eduskunta keskusteli Turkistarhaus historiaan -kansalaisaloitteesta