Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

USA:ssa ja Japanissa risteilijöitä on eristetty koronaviruksen vuoksi – voitaisiinko laiva asettaa karanteeniin myös Suomessa? Tallink Silja vastaa

Julkaistu 07.03.2020 08:59
Toimittajan kuva
Jouko Luhtala

jouko.luhtala@mtv.fi

Tallink Siljan viestintäjohtaja Marika Nöjd kertoo MTV Uutisille risteilijöiden saamista koronavirusohjeista.

Yhdysvalloissa tuhansia ihmisiä on jumissa Grand Princess -risteilyaluksella, sillä aluksen paluuta San Franciscoon on lykätty. Helmikuussa Japani asetti Diamond Princess -risteilyaluksen karanteeniin. Japanin karanteenipäätöstä on arvosteltu.

Suomessa risteilyaluksia ei Tallink Siljan viestintäjohtaja Marika Nöjdin mukaan aiota asettaa karanteeniin. Ohjeistuksensa Tallink Siljan sekä muut Suomen laivaliikenteen toimijat saavat Terveyden ja hyvinvoinnin laitokselta (THL).

– Järkevämpää on lähettää potilas karanteeniin omaan kotiinsa. Tässä ilmeisesti ajatellaan, että laiva ei ole paras paikka eristää ihmisiä. Tauti tarttuu nopeammin laivan ahtaissa tiloissa, Nöjd kertoo.

Selkeät toimintaohjeet

Tallink Siljan viestintäjohtaja Marika Nöjdin mukaan on todennäköistä, että mahdollinen koronavirustartuntaepäily ilmenee matkustajan kertoessa tapauksesta laivan henkilökunnalle. 

– Laivalla ei voida todeta 100 prosenttisella varmuudella, onko kyseessä koronavirus vai jokin muu. Henkilö eristetään, jos oireet täsmäävät ja henkilöllä on joku kontakti epidemia-alueeseen, Nöjd avaa toimintamallia.

Lue myös: Koronavirus lukuina: Katso tästä kuolonuhrit, tartuntamäärät ja levinneisyys

Eristys tapahtuisi hytissä. Samalla informoitaisiin risteilyaluksen kohdesataman terveysviranomaisia.

– Pyrkisimme myös selvittämään asiakkaan laivalla olevat lähikontaktit. Heidät todennäköisesti asetettaisiin kotikaranteeniin matkan jälkeen, Nöjd sanoo.

– Nämä lähikontaktissa olleet ihmiset eivät olisi siinä hetkessä tartuttavia henkilöitä, vaikka olisivatkin olleet lähikontaktissa sairaan kanssa, Nöjd jatkaa.

Nöjdin mukaan myös muita laivamatkustajia informoitaisiin laivalla oireilevasta henkilöstä. Nöjd kertoo, että jos epäilty koronavirustartunta vahvistettaisiin laboratoriotestillä, lähettäisi Tallink & Silja Line kaikille kyseisen risteilyn matkustajille tekstiviestin, jossa pyydettäisiin seuraamaan terveydentilaa ja toimimaan THL:n ohjeiden mukaisesti.

Siivousta tehostetaan

Tallink Siljan laivoille on annettu tarkkoja ohjeita siivoukseen ja desinfiointiin. Viestintäjohtaja Marika Nöjdin mukaan siivousta on tehostettu kausi-influenssan vuoksi jo ennen koronavirusepidemiaa.

– Käsidesiä on tarjolla enemmän. Varsinkin sellaisia paikkoja siivotaan enemmän, joihin asiakkaat usein koskevat. Näitä ovat muun muassa kaiteet ja hissien näppäimet. Käsien pesun tärkeyttä on korostettu, Nöjd luottelee toimenpiteitä.

Koronavirusepidemia ei ole Nöjdin mukaan aiheuttanut matkojen peruutussumaa.

– Ei mitään massiivista, mutta tokikaan kiinalaisia ryhmiä ei ole tullut helmikuun alun jälkeen. Jonkin verran suomalaiset ryhmät ovat huolissaan. Toistaiseksi ei ole ollut suuria määriä peruutuksia, ihmiset ovat olleet luottavaisin mielin, Nöjd vakuuttaa.

Nöjdin mukaan Tallink Siljan laivoilla on käytössä normaalit peruutus- ja muutoskäytännöt.

Lue myös: Uskaltaako lentokoneella matkustaa – kuinka hyvin koneet siivotaan ja voiko ilmastointi levittää tartuntaa? MTV Uutiset kysyi asiaa Finnairilta ja Norwegianilta

Lisää aiheesta:

Katso video Silja Europalta: Ravintolassa juhlitaan yökahden jälkeen kuin koronaa ei olisikaan Moni Silja Europalla risteillyt saattanut altistua koronavirukselle – Tallink Silja MTV:lle: "Olemme saaneet tietoomme tapauksen myös toisella laivalla"Likaisista junista moitittu VR koki jo yhden koronavirusepäilyn – näin junissa on nyt varauduttu: Tartunnasta epäilty siirretään kauas muista, käyttöön myös oma wcNäin koronaviruksen uhka näkyy suomalaisvarustamojen toiminnassa – Viking Line: Virusepäilyn sattuessa matkustajat eristetään hyttiin Ruotsinlaivalla taas uusia vatsatautitapauksia – jo tuhat perunut tai siirtänyt matkaansaSilja Symphonylla jännitetään tehosiivouksen tuloksia – uudet matkustajat laivassa : "Jos he sairastuvat, se tapahtuu ensi yönä"
KoronavirusVeneet ja laivatKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 14.10.14:32
    Tuomiot

    Huoltovarmuuskeskukselle jättilasku kohumaskikaupan tehneen johtajan potkuista

  • 3.10.17:00
    Talous

    EKP-pääjohtaja Lagarde MTV:n erikoishaastattelussa: Lopeta EU-sääntöjen rikkominen, Suomi

  • 22.9.18:58
    Ennätykset

    Ikävä koronaennätys: Miehen tauti kesti yli kaksi vuotta

  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"

  • 9.9.13:03
    Flunssa

    Koronavirustartunta voikin olla ehkäistävissä apteekin nenäsuihkeella