Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

USA:n korkein oikeus ei jäädyttänyt Texasin ultratiukkaa aborttilakia – vetosi muotoseikkoihin

AFP / Lehtikuva
Julkaistu 02.09.2021 22:05

MTV UUTISET – STT – AFP

Yhdysvalloissa maan korkein oikeus hylkäsi torstaina Suomen aikaa kansalaisoikeusjärjestöjen vetoomuksen Texasin osavaltiossa keskiviikkona voimaan tulleen tiukan aborttilain jäädyttämisestä.

Korkeimman oikeuden yhdeksästä tuomarista neljä vastusti päätöstä.

Oikeus ei päätöksessään ottanut kantaa Texasin aborttilain perustuslainmukaisuuteen, vaan vetosi muotoseikkoihin.

Jäädytystä kannattanut liberaali tuomari Sonia Sotomayor syytti kollegoitaan pään piilottamisesta hiekkaan räikeästi perustuslain vastaisen lain edessä.

Texasissa voimaan astunut laki kieltää lähes kaikki abortit kuudennen raskausviikon jälkeen.

Lue myös: Biden: Texasin aborttilaki on räikeästi vastoin perustuslaillisia oikeuksia

Abortti ei ole sallittu edes silloin, kun raskaus on saanut alkunsa insestin tai raiskauksen seurauksena. Ainoa poikkeus on raskauden naiselle aiheuttama terveysriski.

Laki tunnetaan niin sanottuna Sydämenlyönti-lakina, koska abortti ei ole sallittu enää sen jälkeen, kun sikiön sydänäänet voidaan havaita eli yleensä kuudennella raskausviikolla.

Tässä vaiheessa monet naiset eivät edes tiedä raskaudestaan.

Kansalaisoikeusjärjestö ACLU:n mukaan Texasissa abortin tehneistä naisista 85–90 prosentilla raskaus on keskeytetty kuudennen raskausviikon jälkeen.

Texasin laki pitää sisällään myös järjestelmän, jossa laittomia abortteja tekevien tai niiden tekemisessä auttavien ilmiantamisesta on luvassa rahapalkkio.

Osavaltio ei osallistu aborttikiellon valvontaan.

LK: Texas, aborttilaki, mielenosoitusYhdysvaltain korkein oikeuson hylännyt kansalaisoikeusjärjestöjen vetoomuksen Texasin osavaltiossa voimaan tulleen tiukan aborttilain jäädyttämisestä.AFP / Lehtikuva

Biden: Edessä perustuslain vastainen kaaos

Yhdysvaltain presidentti Joe Biden tuomitsi torstaina jyrkästi korkeimman oikeuden aborttilinjauksen.

–  Korkeimman oikeuden päätös on ennennäkemätön loukkaus naisten perustuslaillisia oikeuksia vastaan. Se luo perustuslain vastaisen kaaoksen, presidentti sanoi.

ABC Newsin julkaiseman mielipidetiedustelun mukaan yhdysvaltalaisista 54 prosenttia on sitä mieltä, että abortin pitäisi olla laillinen kaikissa tai lähes kaikissa tapauksissa. 42 prosentin mielestä aborttien tulisi olla laittomia.

Lisää aiheesta:

Aborttivastainen Texas asettui poikkiteloin Bidenin hallinnon abortintekijöitä suojelevan päätöksen kanssa – vie asian oikeuteenOklahomassa hyväksyttiin laki, joka kieltää abortin lähes täysinAborttioikeus navakassa vastatuulessa Yhdysvalloissa – nyt Oklahoma kieltää abortit kuuden viikon jälkeenAborttien määrä Texasissa romahti uuden tiukan lain myötäTexasissa klinikat jatkavat raskaudenkeskeytyksiä – tuomarin esti väliaikaisesti osavaltion tiukan aborttilainYhdysvalloissa liittovaltion tuomari on estänyt väliaikaisesti Texasin osavaltion tiukan aborttikiellon
YhdysvallatAborttiLait ja lainsäädäntöBidenin YhdysvallatMaailmanpolitiikkaTerveys ja hyvinvointiUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Yhdysvallat
  • Eilen09:35
    Kanada

    Kanadan pääministeri pyytää Trumpilta anteeksi Ronald Reagan -mainoksen takia

  • Eilen06:41
    Trinidad ja Tobaco

    Trinidad ja Tobagon armeija ykköstason valmiustilaan Trump-huhujen vanavedessä: Paniikkia ilmassa

  • Eilen06:21
    Media

    Valkoinen talo rajoittaa toimittajien liikkumista lehdistötiloissa – syytöksiä salakuuntelusta

  • pe19:39
    Ydinaseet

    USA:ssa täysi hämminki Trumpin ydinasetesteistä – Venäjää epäillään salaisista räjäytyksistä

  • pe17:49
    Lentäminen

    FBI-johtajan väitetään lennättäneen tyttöystävänsä veronmaksajien rahoilla