Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ulosottolaitoksessa havaittu erikoinen koronailmiö – ei kerro totuutta tämänhetkisestä tilanteesta

Julkaistu 22.02.2021 06:27
Toimittajan kuva

Jari Heikkilä

jari.heikkila@mtv.fi

Ulososottovelallisten määrä on ollut vuosien varrella nousussa Suomessa.

Ulosottolaitosta johtava valtakunnanvouti Juhani Toukola kertoo MTV Uutisile, että koronapandemia on kuitenkin vaikuttanut ulosottovelallisten määrään toistaiseksi yllättävänkin vähän.

– Voisi sanoa, että vuoden 2020 aikana koronapandemian aiheuttamien taloudellisten vaikeuksien näkyvyys ulosottotoimessa oli aika vähäistä ja itseasiassa nähtiin ihan päinvastainenkin ilmiö: monet suuret hakijat, esimerkiksi Verohallinto olivat suhteellisen pidättyväisiä ulosottoon lähettämisen suhteen ja tällä tavoin he yrittivät ymmärtää monien vaikeaa tilannetta, Toukola toteaa.

Lue myös: Ulosottomiesten tulospalkkaus sisältää mojovan ongelman: "Saattaa ohjata tietynlaiseen perintään"

Velkaongelmaisia halutaan tukea ahdingossa – hallitus jatkaa ulosottolain koronahelpotuksia

Tilastot eivät kuitenkaan kerro koko totuutta koronapandemian tämänhetkisistä talousvaikutuksista. Toukola kertoo, että ulosottomenettelyssä talouden muutokset ja vaikeudet näkyvät aina viiveellä. Ulosottolaitoksessa onkin arvioitu, että koronapandemian vaikutukset alkaisivat näkyä varsinaisesti myös asiamäärissä vasta tämän vuoden aikana.

– Jos katsotaan esimerkiksi viime joulukuun tilannetta, niin työllisten määrä oli yli 70 000 pienempi kuin vuoden 2019 joulukuussa ja työllisyystilanne aina heijastuu ulosottoasioiden määrään.

Toukolan mukaan tässä vaiheessa on vaikea arvioida, kuinka paljon Ulosottolaitoksen asiakasmäärät tulevat lopulta koronan takia nousemaan.

2:06Rankka ulosotto on monelle työllistymisen esteVideo: "Tämä on iso kansallinen ongelma" – ulosotto on monelle este työllistymiselle.

– Korona vaikuttaa varsin eri tavoin eri aloilla. On jopa aloja, jotka ovat hyötyneet tästä tilanteesta. Yleensä ollaan arvioissa päädytty siihen, että asiamäärämme voisivat nousta noin 15 prosenttia.

Toukolan mukaan samanalaisia havaintoja koronan vaikutuksista on tehty myös Ruotsin ulosottolaitoksessa.

Toukolan mukaan koronapandemian ei ole havaittu vaikuttaneen velallisilta perittävien velkojen määrään. Velkasaldojen kehitys on kuitenkin hänen mukaansa vaikea asia tutkia monien tahojen vähennettyä ulosottoon lähettämistä velallisten vaikeuksien vuoksi.

Ulosottolaitoksen omaa toimintaa koronapandemia ei ole rajoittanut:

– Ulosottomenettelyn kannalta koronapandemia on jonkin verran hidastanut joitakin toimituksia, mutta kaiken kaikkiaan olemme pärjänneet varsin hyvin. Suurin osa työntekijistämme ovat tehneet etätyötä ja olemme pyrkineet edistämään sähköistä asiointia, Toukola kertoo.

Lisää aiheesta:

Arjen pakolliset menot nielevät nyt rahat, moni sortunut pahaan virheeseen – "Asuntovelallisten perheiden tilanne muuttunut olennaisesti"Koronasääntelyn päättyminen toi monelle lainan ottajalle ikävän yllätyksen – pikavippien korkokaton pysyvä madaltaminen ministeriön pohdinnassaUlosottomiesten tulospalkkaus sisältää mojovan ongelman: "Saattaa ohjata tietynlaiseen perintään"Korona-ahdinko: Suomalaiset ovat hakeneet apua velkoihinsa enemmän kuin koskaan 30 vuoden aikana – "Näky on sellainen, että päätä huimaa"Joka kymmenes mies maksuhäiriöinen – velkaneuvonnassa uusi asiakasryhmä: "Juuri sellaiset ihmiset, jotka ovat pärjänneet oman taloutensa kanssa"Ulosotossa on puoli miljoonaa ihmistä vuosittain – "Velkaantumisen taustalla näkyy koko elämän kirjo"
TalousVelkaKoronavirusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Talous
  • 01:30
    Asuntokauppa

    Suomessa tehtiin lokakuussa eniten asuntokauppoja yli kolmeen vuoteen

  • Eilen20:34
    Muutosneuvottelut

    Hyvän tuloksen tehnyt Metso vähentää Suomesta 43 työntekijää

  • Eilen14:38
    Aktia Pankki

    Aktian uusi toimitusjohtaja vakuuttaa, ettei kohu näy tuloksessa

  • Eilen14:20
    Muutosneuvottelut

    Hilla Groupin muutosneuvottelut päätökseen

  • Eilen09:53
    Verot

    Suomalaiset rakastavat yhä veroja – kyselytulos yllätti veropomon