Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ulkoministeri Valtonen: Kiina hakee vahvempaa jalansijaa Euroopassa

Valtosen mukaan myös Venäjä on viime kuukausina ajautunut yhä tiiviimmin Kiinan povitaskuun.
Valtosen mukaan myös Venäjä on viime kuukausina ajautunut yhä tiiviimmin Kiinan povitaskuun. Lehtikuva
Julkaistu 26.08.2024 10:17

MTV UUTISET – STT

Ulkoministerin mukaan Lähi-idän rauha on realistinen tavoite.

Kiina hakee investoinneillaan vahvempaa jalansijaa Euroopassa, sanoo ulkoministeri Elina Valtonen (kok.). Valtonen kommentoi asiaa maanantaina suurlähettiläspäivillä Helsingissä.

Ulkoministerin mukaan kiinalaiset yhtiöt ovat löytäneet investointikohteita esimerkiksi Unkarista. 

Hänen mukaansa Unkariin rakennetaan muun muassa televerkkoa, sähköautotehdasta ja rautatietä.

– On ollut ikävä seurata kuinka Venäjä on viime kuukausina ajautunut yhä tiiviimmin Kiinan povitaskuun. Ilman Kiinan rahavirtoja ja teknologiaa Venäjä ei kykenisi käymään sotaa Ukrainassa, Valtonen sanoi.

"Venäjä ei ole meille vihollinen"

Valtonen sanoi, että Venäjää ei uhkaa kukaan ulkopuolelta. Hänen mukaansa Venäjän suurin uhka on Venäjä ja sen idea itse, kuten presidentti Mauno Koivisto sanoi.

– Neuvostoliitto hajosi, kun sen talous ja samalla tulevaisuus suli alta. Sama on käymässä Venäjälle.

Ulkoministerin mukaan Venäjällä ei ole kuitenkaan odotettavissa äkkinäistä romahdusta, sillä sotateollisuus pyörii, rupla on pitänyt pintansa ja maassa on täystyöllisyys. 

Maasta pyrkii kuitenkin hänen mukaansa ulos enemmän taloudellista ja henkistä pääomaa kuin sitä pyrkii sisään. Valtonen korosti, että aika ei ole Venäjän puolella.

– Suomi ei uhkaa Venäjää, eikä Venäjä ole meille vihollinen. Vastustajamme ovat Venäjän sotatoimet Ukrainassa, Venäjän laittomat laajentumispyrkimykset, sekä sen halu käyttää valtaa siellä, missä se kansainvälisen oikeuden mukaan kuuluu muille, Valtonen sanoi.

Tavoitteena kahden valtion malli

Valtonen kommentoi puheessaan myös Lähi-idän kriisiä. Hänen mukaansa Suomi työskentelee Lähi-idän rauhan puolesta kahden valtion mallin pohjalta.

Suomi ei ole tunnustanut Palestiinan valtiota. Uutissuomalaisen kesäkuussa teettämän kyselyn mukaan lähes kaikkien eduskuntaryhmien puheenjohtajat kannattivat Palestiinan valtion tunnustamista jollain aikataululla. 

Kielteisesti suhtautui ainoastaan kristillisdemokraatit. Pääministeripuolue kokoomus kannatti Palestiinan tunnustamista "jossain vaiheessa".

Muun muassa Norja, Ruotsi, Irlanti ja Espanja kuuluvat Palestiinan tunnustaneiden maiden joukkoon.

Valtonen sanoi, että Suomi tuomitsee niin Hamasin raakuudet kuin Israelin rakentamat laittomat siirtokunnat palestiinalaisalueilla.

– Lähi-idän rauha on realistinen tavoite myös nyt, ja erityisesti juuri nyt, Valtonen sanoi.

Lue myös: Ulkoministeri Valtonen: Venäjä on uhka itselleen eikä Suomen vihollinen

Lisää aiheesta:

Ulkoministeri Valtonen: Venäjä on uhka itselleen eikä Suomen vihollinenUlkoministeri Valtonen: Ukraina määrittelee rauhan edellytykset, lännen tehtävänä jatkaa pitkäjänteistä tukeaTutkija: Kremlin aloittama uusi aikakausi on kylmääkin sotaa vaarallisempi – "Vaikka Ukraina valtaisi alueensa, sota jatkuisi"Tutkija: Sota ei lopu niin kauan kuin Butshan teurastaja on vallassa – tämän takia Suomen on syytä olla varuillaanVenäjän romahdus lähestyy, vai lähestyykö? "Musertava enemmistö tukee Putinia – mitään kansannousua ei ole näköpiirissä"Itävallan Nehammerin Putin-tapaaminen oli pannukakku: "Jää sodan edetessä merkityksettömäksi"
UlkoministeriöKiinaVenäjäSuomiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Ulkoministeriö
  • 9.10.17:03
    Israel

    Suomen Tel Avivin -konsuli on tavannut Israelissa kiinniotetun suomalaisen

  • 9.10.13:11
    Israelin ja Hamasin sota

    Valtonen Gazan tilanteesta: "Jokainen edistysaskel on tervetullut"

  • 19.9.08:04
    Ähtärin pandat

    Suomen pandojen kohtalo selvisi: Lumi ja Pyry erotettiin toisistaan Kiinassa

  • 12.9.15:40
    Puola

    Venäjän Suomen-suurlähettiläs ulkoministeriön puhuttelussa

  • 31.7.14:42
    Suurlähetystöt

    Kohulähettiläs Titta Maja-Luoto sai uuden työn